Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

6 mënyra për të treguar nëse iPhone juaj është i hakuar

Kresh

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nov 8, 2020
Mesazhe
44
Pëlqime
41
Pikë
18
Gjithçka që duhet të dini për të zbuluar nëse keni qenë viktimë e piraterisë së iPhone.

Telefonat tanë janë bërë një pjesë e madhe e jetës sonë të përditshme, ata kanë revolucionarizuar mënyrën se si ne komunikojmë me njëri-tjetrin dhe botën përreth nesh. Ne i mbajmë të gjitha informacionet tona më të ndjeshme, personale dhe private në një pajisje. Pra, kur filloni të dyshoni se privatësia juaj mund të jetë rrezikuar, mund të jetë një ndjenjë vërtet e tmerrshme.

Por mos u shqetësoni. Ne jemi këtu për t'ju ndihmuar. Nëse diçka duket jonormale me iPhone ose iPad tuaj, atëherë ka një shans që të keni qenë i hakuar.

Është e drejtë Duket e frikshme dhe, sinqerisht, është. Nëse dikush ka hakuar telefonin tuaj, atëherë ai mund të ketë qasje në të gjitha detajet tuaja personale, fotot, videot tuaja, madje mund të gjurmojë vendndodhjen tuaj fizike.

E gjithë pjesa. Jashtë në të hapur.

Ne nuk po përpiqemi t'ju trembim, por ky është një problem shumë real. Mos rrezikoni sigurinë në internet të familjes suaj duke anashkaluar mundësinë që të dhënat tuaja personale mund të jenë futur nga një hacker.

Në postimin vijues të blogut, ne kemi renditur 6 mënyra të thjeshta që do t'ju ndihmojnë të zbuloni nëse jeni hackuar. Ja se çfarë duhet të shikoni për:
Shenjat që iPhone juaj është hakuar
Duke ndjekur dhe kontrolluar pikat në këtë listë, ju lehtë dhe shpejt mund të përcaktoni nëse iPhone juaj është mundësisht i hakuar. Ju lutemi vini re se këto nuk janë shenja të caktuara dhe janë vetëm tregues të një shkelje të mundshme të sigurisë.

1. Bateria juaj nuk zgjat për aq kohë sa dikur
Normalshtë normale që një bateri të konsumohet me kalimin e kohës dhe të bëhet më pak efikase - por kjo është për një periudhë prej vitesh. Nëse e keni pasur telefonin tuaj vetëm disa muaj të shkurtër, atëherë diçka nuk është në rregull.

Bateria e një telefoni që thahet shumë shpejt mund të jetë një shenjë se diçka po ndodh në sfond. Kjo mund të nënkuptojë thjesht se ka një cilësim që duhet të ndryshoni, ose mund të nënkuptojë që pajisja juaj është hakuar dhe privatësia juaj është kompromentuar.

2. Po përdorni më shumë të dhëna se zakonisht
Tani shumica prej nesh nuk i përdor të gjitha të dhënat tona çdo muaj, por nëse ju keni arritur rregullisht kufirin tuaj, kjo mund të jetë një shenjë se po ndodh diçka me peshk.

Nëse ju keni hakuar, softueri i fshehur që ekzekutohet në iPhone tuaj mund të lidhet me internetin dhe të kalojë informacionin tuaj te palët e treta, të cilat shpejt do të kërkojnë të dhënat tuaja.

3. iPhone juaj po vepron çuditshëm
Nëse keni qenë duke përjetuar disa sjellje të pazakonta nga telefoni juaj, ose keni marrë disa mesazhe të çuditshme me tekst, atëherë kjo është një shenjë se diçka e papastër po ndodh me telefonin tuaj. Thënë kjo, mund të jetë normale që ndonjëherë të përjetosh sjellje të çuditshme me aplikacione që marrin shumë fuqi përpunimi. Sido që të jetë, është një për të kërkuar!

4. Dikush ju ka prishur iPhone
Kjo është pak më e avancuar, por nëse keni vërejtur disa aplikacione të çuditshme në telefonin tuaj që nuk ishin më parë (domethënë një aplikacion i quajtur 'Cydia') atëherë kjo me sa duket do të thotë që iPhone juaj është thyer në burg dhe është një shenjë mjaft e sigurt ju keni qenë i hakuar.
5. Aplikacionet e Ndërmarrjeve ose Zhvilluesve janë instaluar
Me iOS, është e mundur të kalosh nëpër sistemet e sigurisë së Apple duke lejuar që një pajisje të përdorë versionet e programeve zhvillues. Kjo zakonisht është e rezervuar për aplikacione që nuk janë ende gati për t'u publikuar në publik, ose nëse punoni për një kompani që ka një aplikacion të brendshëm për përdorim biznesi. Sidoqoftë, mund të jetë gjithashtu një mënyrë që hakerat të kalojnë nëpër sistem.

Nëse keni disa aplikacione të instaluara në telefonin tuaj që nuk duken mirë, ose që nuk ju kujtohet se i keni instaluar, atëherë është mjaft e mundshme që iPhone juaj të jetë hakuar.

6. Zhurma në sfond ose ndërhyrjet elektronike
Kjo është mjaft e rrallë. Të gjithë kemi përjetuar ndërhyrje normale ndërsa jemi në një telefonatë (e dini, ajo që tingëllon sikur jeni duke biseduar me një modem dial-up të viteve '90), por kjo është ndryshe.

Gjërat si klikimet, zhurmat statike dhe jehona janë të gjitha shenja treguese që dikush po i dëgjon thirrjet tuaja.

Si të kontrolloni nëse iPhone juaj është hackuar
Pra, ju mendoni se iPhone juaj mund të hakohet - çfarë mund të bëni në lidhje me të?

Të fshihen të gjitha të dhënat tuaja? Merrni një telefon të ri? Ta hedh në plehra? Jo, asgjë që është drastike fatmirësisht!

Ju duhet një mënyrë për të kontrolluar pajisjen tuaj për të zbuluar një herë e përgjithësisht nëse jeni hackuar në të vërtetë. Pasi ta dini me siguri, jo vetëm që mund të bëni diçka në lidhje me të, por gjithashtu mund të zbuloni se kush ishte ai që hakoi iPhone tuaj në radhë të parë.

Ja pse Certo AntiSpy është mënyra më e mirë për të mbrojtur smartphone-in tuaj iOS:

Quickshtë e shpejtë dhe e lehtë! Në më pak se 2 minuta ju mund të zbuloni nëse pajisja juaj iOS është hakuar, kompromentuar ose përgjuar!
Zbulimi i Spyware. Duke përdorur teknika të përparuara të zbulimit, shpejt mund të zbuloni nëse keni një infeksion spyware në pajisjen tuaj apo jo. E thjeshtë dhe përfundimtare.
Zbulimi i Jailbreak. Certo mund të zbulojë nëse një jailbreak është instaluar dhe kufizimet e sigurisë janë hequr në pajisjen tuaj, pavarësisht nëse hakeri është përpjekur ta fshehë atë apo jo.
Ndjekja e Zbulimit të Aplikacioneve. Gjeni lehtësisht se cilat aplikacione po ndjekin vendndodhjen tuaj ose po përdorin mikrofonin ose kamerën tuaj. Certo gjithashtu do t'ju njoftojë nëse instalohen ndonjë aplikacion që dihet se përdoret nga hakerat kur gjurmojnë vendndodhjen e dikujt.
Pse më duhet Certo AntiSpy?
Ne e krijuam këtë softuer sepse duam t'u japim njerëzve një mënyrë për t'i mbajtur të mbrojtura pajisjet e tyre celular. Ja pse mendojmë se është e rëndësishme që ju të përdorni Certo:

Telefonat tanë drejtojnë tërë jetën. Shumica prej nesh përdor telefonat e mençur çdo ditë - madje edhe për orë. Ne ruajmë të gjitha llojet e informacioneve personale dhe të vlefshme mbi to dhe kjo e bën tepër të rëndësishme që t'i mbajmë të mbrojtur.
Hakerat mund t'ju monitorojnë nga kudo në botë. Nëse siguria e pajisjes suaj është e rrezikuar, atëherë ju mund të gjurmoheni, monitoroheni, dëgjoheni dhe shikoheni nga kudo në botë.
Tekstet, postat elektronike, thirrjet, fotot dhe videot janë të gjitha në rrezik. Nëse ju keni hakuar, i gjithë ai informacion dhe media private mund të merren nga pajisja juaj dhe të përdoren për arsye potencialisht të mbrapshta. Një taktikë e zakonshme është të marrësh të dhëna të turpshme dhe të kërcënosh se do t'i lëshosh në të gjithë kontaktet e tua nëse nuk paguan një tarifë të rëndë për një haker.
Softueri i hakimit është i lirë. Softueri i përdorur nga hakerat mund të jetë tepër i lirë. Për gati 30 dollarë, një haker mund të marrë spyware-in e nevojshëm për të infiltruar në pajisjen e dikujt, për të marrë informacionin dhe për t'i monitoruar nga distanca.
Hakerimi nuk është aq i vështirë sa dikur. Fatkeqësisht, pothuajse çdokush mund të jetë një haker tani. Kjo do të thotë çdokush nga një ish-partner në një rival biznesi. Hacking nuk është rezervuar plotësisht për kompjuterët dhe adoleshentët rusë më. E gjithë çka i duhet dikujt është qasja në pajisjen tuaj për më pak se 5 minuta.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top