Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Alergji ndaj fesë!

A2.

Gone
ANETAR ✓
Regjistruar më
Kor 19, 2021
Mesazhe
2,433
Po e bartë këtu atë çfarë ka thënë z. @NOUR në lidhje me fetë në një temë tjetër, dhe kush ka gatishmëri për diskutim se pse disa njerëz janë alergjikë ndaj feve në përgjithësi. Është kjo nga përvojat e hidhura, apo nga mos kuptimi i drejtë e mesazheve fetare? Sepse të krahasohet feja me drogë më e paktë që mund të them është brutale, dhe më beso kur po të them se po përpiqem të zgjedh fjalë sa më të buta.

@Nour tha:
LoL ? se lexova qe lejohej vetem feja myslymane ktu ? per mua jan tgjitha njesoj fete por cik me te demshme se drograt?
Pse mendon se fetë janë më të dëmshme se droga? By the way se cili lloj i drogës se ka shumë...
 
Sepse një që beson nuk ka dyshim. Të mos dyshosh, do thotë që të mos kërkosh më tej.
Besimet janë të bazuara mbi dogma.
Njeriu human ka nevojë të ketë një gjëndje shpirtërore shpresëdhënëse....shpresa që është e fundit që vdes....pas teje.
 
Sepse një që beson nuk ka dyshim. Të mos dyshosh, do thotë që të mos kërkosh më tej.
Besimet janë të bazuara mbi dogma.
Njeriu human ka nevojë të ketë një gjëndje shpirtërore shpresëdhënëse....shpresa që është e fundit që vdes....pas teje.
Nuk pajtohem me këto konstatime. Sepse besimi ndërtohet mbi hulumtime, ti kërkon, dhe atë çfarë gjenë për të vërtetë e beson, kurdo që ballafaqohesh me fakte të cilat ta tundojnë besimin, rishikon sërish besimin tënd. Pastaj, s'di çka e kush më shumë të jep shpresë më shumë se sa feja?! S'e kuptova këtë fundit, pretendon që feja t'i humb shpresat apo..?
 
Në qoftë se pyetet ndonjë myslimanë se çfarë është islami ai do të përgjigjet kështu: “Kështu quhet feja jonë. Është feja e fundit. Është feja më e përsosur". Mirëpo të gjithë e dimë se çdo myslimanë duhet të dijë më shumë se kjo. Fjala “islam" në fjalorë ka kuptimin e dorëzimit, përuljes, bindjes dhe paqes. Ndërkaq si term nënkupton “Fenë, e cila i është shpallur njerëzimit nëpërmjet profetëve të Zotit dhe që do ti shpie njerëzit drejt lumturisë në këtë botë dhe në botën tjetër, gjithashtu nënkupton edhe të gjitha urdhrat hyjnore.

Fetë zakonisht janë emëruar në korrelacion me ndonjë fis apo themeluesin e tyre. Judaizmi dhe hinduizmi janë emëruar sipas këtyre popujve, ndërsa krishterimi sipas Hz. Isasë, budizmi sipas themeluesit të saj Budës. Ndërkaq islami është emëruar drejtpërsëdrejti nga ana e vet Allahut. Hz. Muhammedi (a.s.) nuk është themeluesi i fesë islame, por është një profet.

Feja islame për emër zgjodhi mesazhet më të rëndësishme, pra paqen dhe përkushtimin. Kështu islami pikësëpari jep mesazhe me emrin e tij.

Islam do të thotë përkulje ndaj vullnetit të Allahut dhe përkushtim ndaj tij. Të gjithë mund ta pranojnë këtë fe pa dallim race, kombi ose grupi etnik. Arritja e qetësisë së brendshme, lumturisë dhe paqes tek njerëzit që janë krijesat e Allahut në këtë botë dhe botën tjetër të amshuar mund të arrihet vetëm me përkulje ndaj vullnetit të Allahut.

Islam quhet edhe udhërrëfyesi i Allahut për njerëzit. Allahu i Madhërishëm ka bërë të ditur se Kurani është një udhërrëfyes për të devotshmit, pra për ata të cilët dëshirojnë të jetojnë në përputhje me vullnetin e Allahut. 1. Allahu gjatë gjithë historisë ka dërguar profetë të shumtë në vende dhe shoqëri të ndryshme për të qenë udhërrëfyes për ata. Sipas dijetarëve islam, emri i parimeve fetare, të cilën këta profetë i sollën njerëzimit. ishte islami. Në një ajet Kuranor thuhet kështu: “Ai ju përcaktoi juve për fé atë që ia pat përcaktuar Nuhut dhe atë që Ne ta shpallëm ty dhe atë me çka e patëm porositur Ibrahimin, Musain dhe Isain. (I porositëm) Ta praktikoni fenë e drejtë e mos u përçani në të".1. Me këtë dëshmohet se feja e të gjithë profetëve ka qenë islami.

Edhe pse emërohen me emra të ndryshëm, feja e shpallur nga ana e Allahut profetëve të tij është islami, ndërsa mesazhi është i përbashkët. Mesazhi themelor, i cili është dhënë prej Hz. Ademit e deri tek profeti ynë i fundit, është që njerëzit ta pranojnë parimin e Unitetit dhe ti dorëzohen fuqisë dhe forcës së Allahut.

Së bashku me shpalljen e fesë islame profetit të fundit Hz. Muhammedit (s.a.v.s.) janë dërguar edhe dispozitat që do të jenë të vlefshme përgjithmonë. Allahu i Madhërishëm në lidhje me këtë çështje në Kuran thotë kështu: “Ne sot e përsosëm fenë tuaj. Plotësuam dhuntinë tonë dhe për fe e zgjodhëm islamin për ju".2. Me këtë vërtetohet se feja islame është përjetësisht e vlefshme, fe e fundit dhe një fe universale.

Islami përfshinë jetën e një njeriu prej lindjes e deri në vdekje. Islami është një urdhër i plotë i plotësuar nga ana e Allahut, i cili nuk pranon risi.

Allahu i Madhëruar islamin e ka përsosur dhe në Kuran ka shpalosur gjykimet mbi çdo çështje si në besim, lutje, moral, jetën sociale, ekonomi, drejtësi etj. Në lidhje me këtë në Kuran shkruhet kështu: “Ne ty ta shpallëm librin (Kuranin) sqarim për çdo send, udhëzim e mëshirë dhe myzhde për myslimanët".3.

Duke përmirësuar zemrën, mendjen dhe veprat e një personi, islami synon që ata të fitojnë lumturinë në këtë botë dhe botën tjetër. Islami është një fe e bazuar në shpallje dhe unitet. Si objektiv ka mëshirën e Allahut.

Njeriu është i përshtatshëm me karakterin e tij. Njeriu me anë të profetëve i është dërguar njerëzimit. Njeriu posaçërisht i kushton rëndësi të madhe mendjes. Njeriun e orienton drejtë edukatës njerëzore, paqes, të mirës, punës dhe zhvillimit. Islami deri në ditën e fundit rrethon tërë njerëzimin. Mesazhi i tij është i vlefshëm për të gjitha kohërat, tërë botën, tërë njerëzimin.

Islami zgjedhë rrugën e mesme, nuk ka vend për teprime dhe është i përshtatshëm për mendjen dhe logjikën. Mes Allahut dhe robit të tij nuk ka ndërmjetësues. Ka ekuilibruar jetën në botën e amshuar, jetën e individit dhe shoqërisë, trupin dhe shpirtin, mendjen dhe zemrën.

Bisedën tonë duam ta përfundojmë me një ajet Kuranor: “Kush kërkon fe tjetër përveç islamit le të di se ajo fe nuk do ti pranohet dhe ai do të jetë prej atyre të humburve në botën e amshuar".

O Zoti ynë, na e mundëso që fenë tonë ta kuptojmë dhe jetojmë drejt.
 
Nuk pajtohem me këto konstatime. Sepse besimi ndërtohet mbi hulumtime, ti kërkon, dhe atë çfarë gjenë për të vërtetë e beson, kurdo që ballafaqohesh me fakte të cilat ta tundojnë besimin, rishikon sërish besimin tënd. Pastaj, s'di çka e kush më shumë të jep shpresë më shumë se sa feja?! S'e kuptova këtë fundit, pretendon që feja t'i humb shpresat apo..?
Jo nuk thashë këtë.
Përkundrazi feja ti shton shpresat.
Po them që shpresa nuk është një fakt. Pasi i përket të ardhmes.
 
Jo nuk thashë këtë.
Përkundrazi feja ti shton shpresat.
Po them që shpresa nuk është një fakt. Pasi i përket të ardhmes.
Tani të kuptova, por nuk e kuptoj ndërlidhshmërinë e këtij konstatimi me temën, apo replikën mbi ato që thash më lartë, krejt në fillim... Ty, të duket krahasim i drejtë i feve me drogën?
 
Po e bartë këtu atë çfarë ka thënë z. @NOUR në lidhje me fetë në një temë tjetër, dhe kush ka gatishmëri për diskutim se pse disa njerëz janë alergjikë ndaj feve në përgjithësi. Është kjo nga përvojat e hidhura, apo nga mos kuptimi i drejtë e mesazheve fetare? Sepse të krahasohet feja me drogë më e paktë që mund të them është brutale, dhe më beso kur po të them se po përpiqem të zgjedh fjalë sa më të buta.


Pse mendon se fetë janë më të dëmshme se droga? By the way se cili lloj i drogës se ka shumë...
Se pari mjesi,

Per ate ce ka then @NOUR gjasma vetem myslimanet lejokan ketu atehere te pergjigjem e ty e @NOUR ne disa pika te vogla.

1) Une kam hap forumet e nen forumet e feve para 3 muajve a po 4 max, duke u bazuar qe une e dua fen time pse mos te kem mundesin te shprehem lirshem, dmth e ti ai apo ajo ta ket te veten e te shprehet ne menyren e vet.
2) @NOUR dje ka hap nje tem te fes se kundert ne forumet myslimane, dhe pse e ka cek ce nuk jam fetar por me pelqeu Lulja: tema ishte ber report dhe Mbyllur me arsyen ne vend te gabuar.
3) Nese flasim per tolerance o fetare o tolerancen e shprehjes ke 4 a po 5 forume t’jera beni gjiron e te gjitheve dhe shifni ku ka tolerance me shum se ketu.
4) Nuk e kuptoj se si nje postim i vet-gabuar me qellime apo pa qellime te bej buj e te ket konflikte religjioze!

Lexim te mire !
 
  • Pëlqej
Reactions: A2.
Tani të kuptova, por nuk e kuptoj ndërlidhshmërinë e këtij konstatimi me temën, apo replikën mbi ato që thash më lartë, krejt në fillim... Ty, të duket krahasim i drejtë i feve me drogën?
Varet nga këndvështrimi... gjithsesi këtë shprehje e përdornin kinezët. Feja është opium për njerëzit. Në sens që nuk jetojnë dot pa një besim mbi të ardhmen..një jetë përtej kësaj aktuale.
 
Varet nga këndvështrimi... gjithsesi këtë shprehje e përdornin kinezët. Feja është opium për njerëzit. Në sens që nuk jetojnë dot pa një besim mbi të ardhmen..një jetë përtej kësaj aktuale.
Me aq sa di unë, kjo shprehje është përdor me të madhe në secilin regjim komunist ku s'lejohej ushtrimi i të drejtës së besimit, dhe jo në kuptim që nuk jetojnë pa një besim mbi të ardhmen, por në kuptim që ua humb vetëdijen dhe arsyen njerëzve që besojnë... dhe mendoj që kjo është e gabuar dhe e paqëndrueshme. E kuptoj si e krijojnë këtë përshtypje njerëz që s'besojnë (në Zot) por është e gabuar katërçipërisht, së paku kështu mendoj unë. Njerëz të (pa)arsyeshëm ka në secilin tabor, dhe nuk mendoj që në këtë aspekt dallimin e bën feja.
 
Keqinformimi rreth nje besimi fetar, dituria e paket rreth besimeve, marrja e fese nga njerez jo kompetent, marrja e fese nga rrjetet sociale, mediat e te ngjajshme, pastaj pak edhe nga pervoja e hidhur me njerez "besimtare", urrejtja ndaj x besimi fetar etj etj, mund te jene disa nga arsyet perse dikush ka alergji ndaj feve apo nje besimi te caktuar fetar.
 
  • Pëlqej
Reactions: A2.
Konfliktet më të egra dhe gjakderdhje në historinë e njerëzimit janë kryer nga njerëzit me besim në Zot.
Historia është e kaluara...e kaluara është një fakt. Mjafton të lexohet.
 
Po e bartë këtu atë çfarë ka thënë z. @NOUR në lidhje me fetë në një temë tjetër, dhe kush ka gatishmëri për diskutim se pse disa njerëz janë alergjikë ndaj feve në përgjithësi. Është kjo nga përvojat e hidhura, apo nga mos kuptimi i drejtë e mesazheve fetare? Sepse të krahasohet feja me drogë më e paktë që mund të them është brutale, dhe më beso kur po të them se po përpiqem të zgjedh fjalë sa më të buta.


Pse mendon se fetë janë më të dëmshme se droga? By the way se cili lloj i drogës se ka shumë...
Gjithmone ka pasur alergji ndaj fese,e me se shumti ndaj fese islame (fatkeqesisht).
Mesa me kane treguar gjysherit para komunizmit pjesa me e madhe e shqiptareve kane qene besimtare praktikante.E asokohe ka pasur ndjenja me njerezore e me vllazerore se sa sot.Mendoj se komunizmi i dha nje goditje te madhe pjeses fetare,ku me kalimin e kohes besimi u zbeh dhe nuk u percoll tek brezat pasardhes.
E pasojat e kesaj i shohim sot tek shthurja e shoqerise,tek numri i vrasjeve etj.

Nderkohe qe feja na meson vlerat dhe permiresimin e moralit,me se shumti sulmohet pasi duket si prapambetje tek njerezit qe duan ta jetojne jeten pa rregullat baze.

Me ka ndodhur te diskutoj me miq qe thone besoj Zotin por nuk besoj fene pasi feja eshte shpikur nga njeriu.E nese do e parashtroja si diskutim do me duhej te flisja gjate dhe nen petkun e fese te ciles i perkas (islamit).Thjesht mund te them qe nuk ka se si te shpiket nga njeriu nje liber aq i sakte sa eshte Kurani.Por jo te ghithe arrijne ta kuptojne ashtu si duhet mesazhin qe percillet atje.
 
Se pari mjesi,

Per ate ce ka then @NOUR gjasma vetem myslimanet lejokan ketu atehere te pergjigjem e ty e @NOUR ne disa pika te vogla.

1) Une kam hap forumet e nen forumet e feve para 3 muajve a po 4 max, duke u bazuar qe une e dua fen time pse mos te kem mundesin te shprehem lirshem, dmth e ti ai apo ajo ta ket te veten e te shprehet ne menyren e vet.
2) @NOUR dje ka hap nje tem te fes se kundert ne forumet myslimane, dhe pse e ka cek ce nuk jam fetar por me pelqeu Lulja: tema ishte ber report dhe Mbyllur me arsyen ne vend te gabuar.
3) Nese flasim per tolerance o fetare o tolerancen e shprehjes ke 4 a po 5 forume t’jera beni gjiron e te gjitheve dhe shifni ku ka tolerance me shum se ketu.
4) Nuk e kuptoj se si nje postim i vet-gabuar me qellime apo pa qellime te bej buj e te ket konflikte religjioze!

Lexim te mire !
Skam nerva per diskutime fetare bro ?besoj te zoti jo te fete ? edhe shqiptaret sjan myslyman lol e kan te imponuar ? diskutim te kendshem mbi brockullat fetare pa ofenduar asnji !
 
Unë kam lexuar dhe biblën dhe kuranin..
Me shumë dashuri dhe kurrfar përbuzje skam ndjerë..përkundrazi, kam mësuar shumë virtyte dhe u njoha më detajisht..
Jam lidhur më shumë me zotin dhe pse sjam e devotshme detajisht..
Tani njerezit kanë bindjet e veta në lidhje me fetë, dikush i përbuz e dikush beson verbërisht..e dikush ka alergji
Mirë do ishte 0 imponim..secili ta gjente vetë udhën drejt zotit..
 
Konfliktet më të egra dhe gjakderdhje në historinë e njerëzimit janë kryer nga njerëzit me besim në Zot.
Historia është e kaluara...e kaluara është një fakt. Mjafton të lexohet.
hmm... ndoshta vetëm unë e kam këtë përshtypje por sikur po kalojmë nga tema në temë... sidoqoftë ka sqarim edhe për këtë, asnjë fe në parim nuk bën thirrje për luftë, por për paqe, e meqë ky diskutim u provokua në temën e komunitetit myslimanë atëherë të them se Islami në rrënjë të tij e ka të brumosur paqen, siç është edhe njëri nga kuptimet e fjalës Islam (rrjedh nga selam) që do të thotë paqe... Megjithatë jam i sigurt që këto nuk po i lexon për herë të parë, por nuk mund t'i lija mënjan pasi janë të rëndësishme të përsëriten e të kuptohen së pari nga vet myslimanët e pastaj edhe nga të tjerët...
Tani, për pjesën e dhunës dhe atë që na mëson historia, s'ka asnjë diskutim që këto mësime duhet t'i marrim, por bashkë dhe me shkaqet, arsyet, shkaktarët dhe rrethana të historisë. Pastaj, nëse aq shumë njerëz janë gjendje të luftojnë për diçka, ajo për të cilën luftojnë duhet të jetë me të vërtetë e çmuar, e vlefshme dhe dobiprurëse? Apo s'pajtohesh me këtë? Ja një shembull le të themi që unë dhe t'i jemi në konflikt për një gurë të çmuar, lufta jonë do të ashpërsohet shumëfish më shumë për posedim të tij, ngaqë do të bëhej në rast se do të bëhej fjalë për ndonjë gurë të thjeshtë e të pavlerë. Nga ky kënd ia vlen të studiohet se pse janë bërë luftërat dhe jo t'u hidhen fjalë pa i adresuar në adresë të saktë. Këtu, as nuk dua, e as nuk shoh interes të gjej fajtorin e luftërave(fetare) por, nëse dëshirojmë të marrim mësim nga historia duhet t'i rishikojmë të gjitha faktet dhe jo vetëm tituj. Natyrisht ky është vetëm një opinion nga dikush anonim, dhe këto s'duhet të pranohen as nga unë në këtë rast, e as nga ju, unë po përpiqem vetëm të provokoj kureshtjen e atij që ka, dhe t'i kthehet librave burimor të faktuar mirë dhe t'i analizoj me kokën e tij faktet që gjen aty, pastaj në fund të nxjerrë përfundime të sakta nga këndvështrimi i tij, ajo që më pengon këtu është kur hidhen fraza e fjalë përgjithësuese që përbaltin të gjitha besimet pa asnjë arsye!
Shnet!
 
Skam nerva per diskutime fetare bro ?besoj te zoti jo te fete ? edhe shqiptaret sjan myslyman lol e kan te imponuar ? diskutim te kendshem mbi brockullat fetare pa ofenduar asnji !
I pa fe?
Kshu shajmë ne
 
Po e bartë këtu atë çfarë ka thënë z. @NOUR në lidhje me fetë në një temë tjetër, dhe kush ka gatishmëri për diskutim se pse disa njerëz janë alergjikë ndaj feve në përgjithësi. Është kjo nga përvojat e hidhura, apo nga mos kuptimi i drejtë e mesazheve fetare? Sepse të krahasohet feja me drogë më e paktë që mund të them është brutale, dhe më beso kur po të them se po përpiqem të zgjedh fjalë sa më të buta.


Pse mendon se fetë janë më të dëmshme se droga? By the way se cili lloj i drogës se ka shumë...
E para dhe 1 nga gjerat me te rendesishme feja myslymane diskriminon &Privon femrat nga shume te drejta etj etj ska asgje kunder myslymanve por lunder te gjitha feve tgjith besojn ne 1 zot po fe jan 1000 si shpjegohet ??!
 
E para dhe 1 nga gjerat me te rendesishme feja myslymane diskriminon &Privon femrat nga shume te drejta etj etj ska asgje kunder myslymanve por lunder te gjitha feve tgjith besojn ne 1 zot po fe jan 1000 si shpjegohet ??!
Pse privohet femra kur zoti thote qe xheneti eshte nen kembet e nenes?Ku femra eshte ajo qe respektohet me se shumti?
 
Skam nerva per diskutime fetare bro ?besoj te zoti jo te fete ? edhe shqiptaret sjan myslyman lol e kan te imponuar ? diskutim te kendshem mbi brockullat fetare pa ofenduar asnji !
Bro, ky është ofendim, por nuk po e marr si të tillë pasi e shoh qarëtsisht se nuk e ke këtë synim. Është e drejta jote të mos jesh fetar, e as pjesë e ndonjë feje, gjithashtu as të mos diskutosh për fetë, por, edhe unë kam të drejtë të besoj 'brockulla' fetare, dhe ta shfaq me krenari këtë besim, prandaj të lutem pak më i kujdesshëm me këtë. Diskutimi nuk është nëse shqiptarët janë myslimanë me orgjinë, e as aktualisht, unë thjeshtë dua të kuptoj këtë 'alergji' që kanë shumë njerëz ndaj fesë... S'do diskutim fetar mos u fut, është e thjeshtë ka plotë tema tjera...
peace bro ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.