Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Alergji ndaj fesë!

E para dhe 1 nga gjerat me te rendesishme feja myslymane diskriminon &Privon femrat nga shume te drejta etj etj ska asgje kunder myslymanve por lunder te gjitha feve tgjith besojn ne 1 zot po fe jan 1000 si shpjegohet ??!
Më duket që tha se s'je i interesuar për diskutime fetare, s'ke nerva, ndërsa unë kam ndjesi se je i interesuar por frikësohesh se nëse futesh më thellë mund të bëhesh 'i marrë' sikurse ne, e të besosh!
Ka shpjegim, këto janë copëza të marr nga tituj dezinformues, bro jemi në epokën e fakenews, kthehu librave burimor do të gjesh shpjegim, dhe kurdo që je i gatshëm të lexosh me durim, pak më shumë se sa tituj, të shkruaj unë vetëm më thuaj ?
 
Pse privohet femra kur zoti thote qe xheneti eshte nen kembet e nenes?Ku femra eshte ajo qe respektohet me se shumti?
Kush eshte xhevairi lol qenke myslymane ti tesoro???
 
Më duket që tha se s'je i interesuar për diskutime fetare, s'ke nerva, ndërsa unë kam ndjesi se je i interesuar por frikësohesh se nëse futesh më thellë mund të bëhesh 'i marrë' sikurse ne, e të besosh!
Ka shpjegim, këto janë copëza të marr nga tituj dezinformues, bro jemi në epokën e fakenews, kthehu librave burimor do të gjesh shpjegim, dhe kurdo që je i gatshëm të lexosh me durim, pak më shumë se sa tituj, të shkruaj unë vetëm më thuaj ?
Ore sjam i interesuar se kam pune me te rendesishme ?nejse jemi demokraci respektohet edhe mendimi kunder ? besoni te zoti me ❤ beni mire mos beni keq edhe jeni ok
 
Ore sjam i interesuar se kam pune me te rendesishme ?nejse jemi demokraci respektohet edhe mendimi kunder ? besoni te zoti me ❤ beni mire mos beni keq edhe jeni ok
pajtohem jemi në demokraci dhe ke të drejtë ta shprehësh opinionin tënd edhe ti, edhe pse e bën pak më vrazhdë se sa që është e nevojshme... sidoqoftë, por s'ke të drejtë të na tregosh se si duhet të besojmë, sikundër që s'kemi as ne të të drejtë të tregojmë ty se si duhet të besosh... Ne jemi Ok kështu si jemi ?
 
pajtohem jemi në demokraci dhe ke të drejtë ta shprehësh opinionin tënd edhe ti, edhe pse e bën pak më vrazhdë se sa që është e nevojshme... sidoqoftë, por s'ke të drejtë të na tregosh se si duhet të besojmë, sikundër që s'kemi as ne të të drejtë të tregojmë ty se si duhet të besosh... Ne jemi Ok kështu si jemi ?
Sthash mos beso e ku te besosh per mua jane brockulla ? loje politike !
 
Sthash mos beso e ku te besosh per mua jane brockulla ? loje politike !
Ky është mendimi yt të cilin e respektoj, dhe nuk pajtohem aspak me të.
 
ngjone budallen shqiptart sjan musliman fjala ma e budalllkume osht qekjo kukuuuu
 
Disa njerez preferojne te jetojne ne genjeshtra sepse po filluan te jetojne realitetin, u prishet qejfi.
 
  • Pëlqej
Reactions: A2.
Nga Baruk SPINOZA –

′ Zoti do të kishte thënë:
Mjaft u lute dhe grushtove veten në kraharor! Ajo që dua të bësh është të dalësh në botë dhe të shijosh jetën tënde. Unë dua që ju të kënaqeni, të këndoni, të argëtoheni dhe të shijoni gjithçka që kam bërë për ju.

Ndaloni të shkoni në ato tempuj të errët dhe të ftohtë që keni ndërtuar vetë dhe thoni se janë shtëpia ime! Shtëpia ime është në bjeshkë, në pyll, lumenj, liqene, plazhe. Aty jetoj dhe aty shpreh dashurinë time për ty.

Mjaft më fajësove për jetën tënde të mjerueshme; nuk të thashë kurrë se kishte ndonjë gjë të keqe me ty ose se ishe mëkatar, ose se seksualiteti yt ishte një gjë e keqe; është një dhuratë që të kam dhënë dhe me të cilën mund të shprehësh dashurinë, ekstazën, gëzimin tënd. Prandaj mos më fajëso për gjithçka që të bënë të besosh.

Ndaloni së lexuari shkrime të shenjta të dyshuara që nuk kanë të bëjnë fare me mua. Nëse nuk mund të më lexosh në një lindje dielli, në një peizazh, në pamjen e miqve të tu, në sytë e djalit tënd… nuk do të më gjesh në asnjë libër!


Më beso dhe mos më kërko më. A do të më tregoni se si ta bëj punën time?

Mjaft u trembe kaq shumë nga unë. Unë nuk të gjykoj, as nuk të kritikoj, as nuk zemërohem, as nuk kërkoj të të ndëshkoj. Unë jam dashuri e pastër.
Mjaft kërkove falje, nuk ka asgjë për të falur. Nëse të kam bërë… të kam mbushur me pasione, kufizime, kënaqësi, ndjenja, nevoja, mospërputhje… vullnet i lirë.

Si mund t ‘ ju fajësoj nëse i përgjigjeni diçkaje që kam vënë në ju? Si mund të të ndëshkoj që je ashtu siç je, nëse unë jam ai që të kam bërë?

A mendoni se mund të krijoj një vend për të djegur të gjithë fëmijët e mi që sillen keq për pjesën tjetër të përjetësisë? Çfarë lloji të Zotit do ta bënte këtë?

Harrojeni çdo lloj urdhërimi, çdo lloj ligjesh; ato janë për t’u manipuluar, për t’u kontrolluar, vetëm krijojnë fajde tek ju.

Respektoni bashkëmoshatarët tuaj dhe mos bëni atë që nuk doni për veten tuaj.

E vetmja gjë që kërkoj është që t’i kushtosh vëmendje jetës tënde, se vetëdija jote është udhëzuesi yt.

I dashuri im, kjo jetë nuk është provë, as hap, as ferr, as prelud i xhenetit. Kjo jetë është e vetmja gjë që ekziston këtu dhe tani, dhe është gjithçka që ju duhet.

Unë ju kam vendosur absolutisht falas, pa çmime apo ndëshkime, pa mëkate apo virtyte… askush nuk mbart shenjë, askush nuk mban rekord.

Ju jeni absolutisht të lirë të krijoni në jetën tuaj parajsë ose ferr.

Mund t’u them nëse ka diçka pas kësaj jete, por nuk do ta bëj… por mund t’u jap një këshillë: Jeto sikur nuk ka asgjë pas… sikur kjo është mundësia jote e vetme për të shijuar, për të dashuruar, për të ekzistuar.

Pra, nëse nuk ka asgjë, atëherë do të kesh shijuar mundësinë që të dhashë. Dhe nëse ka, të jesh i sigurt se nuk do të pyes nëse je sjellë mirë apo gabim, do të pyes. A ju pëlqeu? A u kënaqët? Çfarë u kënaqët më shumë? Çfarë mësove?

Mjaft besove në mua; të besosh është supozim, hamendje, imagjinim. Nuk dua të besosh në mua… Dua të më ndjesh në ty kur puthesh me të dashurën, kur përqafon vajzën tënde të vogël, kur ledhaton qenin tënd, kur lahesh në det.

Mjaft më lavdëruat, çfarë lloj egomaniak Zoti mendoni se jam?
Jam mërzitur duke u lavdëruar, jam lodhur duke u falënderuar. Ndjeheni mirënjohës? Vërtetoje duke u kujdesur për veten, shëndetin, marrëdhëniet, botën.
Shprehni gëzimin tuaj!… kjo është mënyra për të më lavdëruar.

Mjaft i komplikove gjërat dhe përsërite si papagall atë që të kanë mësuar për mua.
E vetmja gjë e sigurt është se ti je këtu, se je gjallë, dhe se kjo botë është plot me çudira.

Për çfarë keni nevojë për më shumë mrekulli?
Pse kaq shumë shpjegime?

Më kërko jashtë… nuk do të më gjesh. Më gjeni brenda… atje jam duke rrahur zemrat dhe shpirtrat brenda jush.”

Arberianews.net
 
Nga Baruk SPINOZA –

′ Zoti do të kishte thënë:
Mjaft u lute dhe grushtove veten në kraharor! Ajo që dua të bësh është të dalësh në botë dhe të shijosh jetën tënde. Unë dua që ju të kënaqeni, të këndoni, të argëtoheni dhe të shijoni gjithçka që kam bërë për ju.

Ndaloni të shkoni në ato tempuj të errët dhe të ftohtë që keni ndërtuar vetë dhe thoni se janë shtëpia ime! Shtëpia ime është në bjeshkë, në pyll, lumenj, liqene, plazhe. Aty jetoj dhe aty shpreh dashurinë time për ty.

Mjaft më fajësove për jetën tënde të mjerueshme; nuk të thashë kurrë se kishte ndonjë gjë të keqe me ty ose se ishe mëkatar, ose se seksualiteti yt ishte një gjë e keqe; është një dhuratë që të kam dhënë dhe me të cilën mund të shprehësh dashurinë, ekstazën, gëzimin tënd. Prandaj mos më fajëso për gjithçka që të bënë të besosh.

Ndaloni së lexuari shkrime të shenjta të dyshuara që nuk kanë të bëjnë fare me mua. Nëse nuk mund të më lexosh në një lindje dielli, në një peizazh, në pamjen e miqve të tu, në sytë e djalit tënd… nuk do të më gjesh në asnjë libër!


Më beso dhe mos më kërko më. A do të më tregoni se si ta bëj punën time?

Mjaft u trembe kaq shumë nga unë. Unë nuk të gjykoj, as nuk të kritikoj, as nuk zemërohem, as nuk kërkoj të të ndëshkoj. Unë jam dashuri e pastër.
Mjaft kërkove falje, nuk ka asgjë për të falur. Nëse të kam bërë… të kam mbushur me pasione, kufizime, kënaqësi, ndjenja, nevoja, mospërputhje… vullnet i lirë.

Si mund t ‘ ju fajësoj nëse i përgjigjeni diçkaje që kam vënë në ju? Si mund të të ndëshkoj që je ashtu siç je, nëse unë jam ai që të kam bërë?

A mendoni se mund të krijoj një vend për të djegur të gjithë fëmijët e mi që sillen keq për pjesën tjetër të përjetësisë? Çfarë lloji të Zotit do ta bënte këtë?

Harrojeni çdo lloj urdhërimi, çdo lloj ligjesh; ato janë për t’u manipuluar, për t’u kontrolluar, vetëm krijojnë fajde tek ju.

Respektoni bashkëmoshatarët tuaj dhe mos bëni atë që nuk doni për veten tuaj.

E vetmja gjë që kërkoj është që t’i kushtosh vëmendje jetës tënde, se vetëdija jote është udhëzuesi yt.

I dashuri im, kjo jetë nuk është provë, as hap, as ferr, as prelud i xhenetit. Kjo jetë është e vetmja gjë që ekziston këtu dhe tani, dhe është gjithçka që ju duhet.

Unë ju kam vendosur absolutisht falas, pa çmime apo ndëshkime, pa mëkate apo virtyte… askush nuk mbart shenjë, askush nuk mban rekord.

Ju jeni absolutisht të lirë të krijoni në jetën tuaj parajsë ose ferr.

Mund t’u them nëse ka diçka pas kësaj jete, por nuk do ta bëj… por mund t’u jap një këshillë: Jeto sikur nuk ka asgjë pas… sikur kjo është mundësia jote e vetme për të shijuar, për të dashuruar, për të ekzistuar.

Pra, nëse nuk ka asgjë, atëherë do të kesh shijuar mundësinë që të dhashë. Dhe nëse ka, të jesh i sigurt se nuk do të pyes nëse je sjellë mirë apo gabim, do të pyes. A ju pëlqeu? A u kënaqët? Çfarë u kënaqët më shumë? Çfarë mësove?

Mjaft besove në mua; të besosh është supozim, hamendje, imagjinim. Nuk dua të besosh në mua… Dua të më ndjesh në ty kur puthesh me të dashurën, kur përqafon vajzën tënde të vogël, kur ledhaton qenin tënd, kur lahesh në det.

Mjaft më lavdëruat, çfarë lloj egomaniak Zoti mendoni se jam?
Jam mërzitur duke u lavdëruar, jam lodhur duke u falënderuar. Ndjeheni mirënjohës? Vërtetoje duke u kujdesur për veten, shëndetin, marrëdhëniet, botën.
Shprehni gëzimin tuaj!… kjo është mënyra për të më lavdëruar.

Mjaft i komplikove gjërat dhe përsërite si papagall atë që të kanë mësuar për mua.
E vetmja gjë e sigurt është se ti je këtu, se je gjallë, dhe se kjo botë është plot me çudira.

Për çfarë keni nevojë për më shumë mrekulli?
Pse kaq shumë shpjegime?

Më kërko jashtë… nuk do të më gjesh. Më gjeni brenda… atje jam duke rrahur zemrat dhe shpirtrat brenda jush.”

Arberianews.net
Mendon që ky ka autorizim të fletë kështu në emër të Zotit?
 
Mendon se Muhamedi apo Krishti e beri me mire se ky?
ata pretendonin se ishin të dërguar të Zotit, ky nuk pretendon fare... Pretendimet e tyre dikush i beson e dikush jo, ndërsa ky flet paushall
 
Nuk është e lehtë ta bartësh besimin e pastër në Zotin me anë të mjeteve dhe ideologjive njerëzore, ashtu siç nuk është e lehtë ta bartësh qumështin e pastër përmes gotave në të cilat ka mbetje të alkoolit. Për këtë nuk është e lehtë ta bartësh pasqyrimin e pastër të fesë së Zotit përmes bartësve filozofikë sepse ata e shuajnë dritën tij dhe e zbehin shkëlqimin e tij, bartësit filozofikë janë vrasësit e fesë. Për këtë edhe besimi shndërrohet në diçka të tharë pasi që ka qenë i gjallëruar, në diçka negativë pasi që ishte pozitivë, shndërrohet në diçka shumë të vështirë pasi që në realitet është shumë i lehtë ''.
 
ata pretendonin se ishin të dërguar të Zotit, ky nuk pretendon fare... Pretendimet e tyre dikush i beson e dikush jo, ndërsa ky flet paushall

Pikerisht ata pretendonin! Ky flet nga zemra me sinqeritet si e ndjen vete....ne fund te fundit Zotin mund ta gjejme vete, nese ai na krijoi ka bere te ne dhe menyren per ta gjetur.
 
Pikerisht ata pretendonin! Ky flet nga zemra me sinqeritet si e ndjen vete....ne fund te fundit Zotin mund ta gjejme vete, nese ai na krijoi ka bere te ne dhe menyren per ta gjetur.

Njeriu permes logjikes se shendoshe, mund te arrije edhe ta gjeje dhe njoh Zotin por, do t'kete shibla, gjera te turbullta gjate tere kohes. Dergimi i profeteve (paqja qofte mbi ta) dhe zbritja e librave te shenjte, ka qene pikerisht per kete arsye, qe mendjes t'ja lehtesoje, qartesoje dhe sqaroje arsyen e krijimit dhe misionit qe ka njeriu si qenie e shenjte ne kete bote te perkohshme, e nuk eshte krijuar qe te sillet verdalle, te haje dhe te pije dhe ne fund te vdes, sepse vetem kafshet kane kete mision (ushqimin, pijen dhe shumimin).
 
  • Pëlqej
Reactions: A2.
Pikerisht ata pretendonin! Ky flet nga zemra me sinqeritet si e ndjen vete....ne fund te fundit Zotin mund ta gjejme vete, nese ai na krijoi ka bere te ne dhe menyren per ta gjetur.
Po, por pretendimi, nuk nënkupton në vetvete mosqëndrueshmërinë e tij, ai duhet të provohet, e pastaj të gjykohet mbi të...
Ky flet pa dije në këtë çështje, sepse flet në emër të Zotit, duke e pranuar që s'ka kontakt me Zotin.
Dhe e treta, Zoti është e vërtetë që na ka mundësuar ta gjejmë pasi që Ai na ka krijuar, prandaj edhe na ka dërguar profetë, dhe të dërguarit e Tij, që të na njoftojnë me shpalljet e Tij, e në këtë mënyrë të bëhet dallimi mes atij që beson dhe atij që nuk beson...
 
E para dhe 1 nga gjerat me te rendesishme feja myslymane diskriminon &Privon femrat nga shume te drejta etj etj ska asgje kunder myslymanve por lunder te gjitha feve tgjith besojn ne 1 zot po fe jan 1000 si shpjegohet ??!
Feja myslimone mbron femrat nga humbja e nderit e rrespektit per veten e talljes nga tjeret e jetes se shfrenuar pa kufi qe arrin deri tek shitja e trupit per gjona elementare.
Ku e shifni diskriminimin tek nje femer ? Apo qe thot mbulohu qe tjeret mos t shofin format dhe tbohesh baze diskutimi shif si o e shif si so? Nje femer myslimane dhe praktikante boten tja falesh se humb rrugen e Allahut.
Femra qe ska 2 fije men me 50 euro shet veten
Ky o ndryshimi.
 
Skam nerva per diskutime fetare bro ?besoj te zoti jo te fete ? edhe shqiptaret sjan myslyman lol e kan te imponuar ? diskutim te kendshem mbi brockullat fetare pa ofenduar asnji !
Xhahilijeti ( injoranca ) nuk është periudhë kohore e caktuar por ajo është natyrshmëri e njëjtë shpirtërore dhe mendore që shfaqet në momentin e rënies së bazamenteve të moralit të njeriut ashtu siç i ka dëshiruar Allahu xh.sh.
 
Po, por pretendimi, nuk nënkupton në vetvete mosqëndrueshmërinë e tij, ai duhet të provohet, e pastaj të gjykohet mbi të...
Ky flet pa dije në këtë çështje, sepse flet në emër të Zotit, duke e pranuar që s'ka kontakt me Zotin.
Dhe e treta, Zoti është e vërtetë që na ka mundësuar ta gjejmë pasi që Ai na ka krijuar, prandaj edhe na ka dërguar profetë, dhe të dërguarit e Tij, që të na njoftojnë me shpalljet e Tij, e në këtë mënyrë të bëhet dallimi mes atij që beson dhe atij që nuk beson...

Perendimi e di shume mire se Profeti ishte analfabet dhe libri i shenjte i shkruajt gradualisht ne dy shekujt qe pasuan, pra jo nga dora e tij. Por kete askush nuk do ta pranoje.
Per me teper libri i shenjte ka shume probleme te tjera te cilat une e para sjam shume kopetent ti diskutoj por edhe sikur ta beja do duhej shume kohe e mund qe te permblidhja.

Ky qe flete ne fakt eshte nje shembull i sjelle nga mua per te dhene nje ide shume me pozitive mbi vetveten Zotin dhe fene.
Idene mbi Zotin mund ta kete te gabuar sepse askush nuk e di ceshte e cmendon Zoti me te vertete por per dy gjera ka te drejte. Nje qe librat e shenjte jane mashtrime dhe se Zotin nuk e gjen aty e as ne fete qe aq shume luftra kane sjelle.
Mos harro se vete profeti solli luftra te me dha per te perhapur Islamin. Si e beri kete mendon ti? Me shpate apo jo? Pra me vrasje, e krime pa meshire....
Me thuaj cfare thote Kurani per te pafete? Cduhet te behet me ta?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.