• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

[Android/Java] AsyncTask

molecule

Eternity sleep
ANETAR ✓
Mesazhe
3,769
Location
127.0.0.1
Kodi me poshte ndihmon aplikacionet e android qe te bashkveprojne me shpejt me Serverat e jashtem, per shkarkim te dhenash.

Java:
public class MainActivity extends Activity {

  @Override
  protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
    super.onCreate(savedInstanceState);
    setContentView(R.layout.activity_main);
    
    //Ketu ekzekutohet AsyncTask
    new moleAsyncTask().execute("");
    
  }

private class moleAsyncTask extends AsyncTask<Void, Integer, Void> {
  int progress_status;

  @Override
  protected void onPreExecute() {
    // KTU STARTON KODI NR #1
    super.onPreExecute();
    progress_status = 0;
  }

  @Override
  protected Void doInBackground(Void... params) {
    // KTU BEHET CDOGJE ne Background (perdoruesi nuk sheh gje). Pra fillon tek #1 > #2
    while (progress_status < 100){
      progress_status +=2;
      publishProgress(progress_status);
      SystemClock.sleep(300);
    }
    return null;
  }
  @Override
  protected void onProgressUpdate(Integer... values) {
    // KTU VAZHDON PROGRESI. SHPEJTESIA APO MADHESIA QE PO SHKARKOHET.
    // Zakonisht perdoret per ProgressBar ose Loader(ex: Please Wait..)
    super.onProgressUpdate(values);
}
  @Override
  protected void onPostExecute(Void result) {
    // KTU DALIN REZULTATET DHE I SHFAQEN PERDORUESIT.
    super.onPostExecute(result);
  }
}
}
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

AntiDrogA

VIP
VIP I FORUMIT
Mesazhe
260
Mosha
40
Jepe si link ta klikojme dhe ta instalojme direkt
 
Top