Android vs iOS

U

Universal

Guest
Po e bëjmë këtu një diskutim rreth këtyre dy sistemeve operative qe janë më të perhapurat në botë për telefona të mençur.

Mendimet janë të lira pra është vetëm një diskutim, dhe pse jo mund te na ndihmojnë pervojat e juaja që të zgjedhim telefonin tonë në të ardhmen.
 

`

Mesazhe
5,228
Vendndodhja
Burkina Faso
iOS:
Percaktohet si sistem me i sigurte se Android por me funksione minimale te limituara nga krijuesit
Android:
Eshte sistem qe ti len ty ne dore te gjitha. Funksionet i perdor sipas aftesise qe ke gjithashtu eshte Target numer 1 per viruse por nese je i kujdeshem e mban te sigurte
pra cdogje varet nga dora e perdoruesit!
 
U

Universal

Guest
@x0r thonë..

Nëse je zotëri = merre iPhone
Nëse je i mençur = merre Android
 

`

Mesazhe
5,228
Vendndodhja
Burkina Faso
@x0r thonë..

Nëse je zotëri = merre iPhone
Nëse je i mençur = merre Android
Pikerisht:
Zoterit nuk kan nevoj per funksione kushedi se cfare
Te mencurit:
Mesojne cdo dit me shum! :)
 

MrCool

Banned.
ANETAR ✓
Mesazhe
2,908
Vendndodhja
Struge
@Dorina ti futesh ne oldschool :p

Sa per temen.. IOS eshte kot fare. Ai qe ka nje Iphone, eshte njelloj sikur te perdore telefon te huaj, jo te vetin.
 

Master

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
500
Mosha
34
Vendndodhja
Shifna N'kujtime
Se dija qe eshte kjo teme pasi e hapa dikur tjeter te ngjashme...android te jep mundesi ta editosh....kush e di si mund ta editosh e kupton per ca po flas
 

Gone_With_The_Wind

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
435
Android nuk me pelqen nga Update e shumta qe ka dhe shumica prej celularve qe kan Software Android, kan kapacitet te vogel po flas per kto no named "te pa njohurat", samsung kam perdor mirpo prap sma mushi menjen dhe u riktheva ne iOS :)
 

MrCool

Banned.
ANETAR ✓
Mesazhe
2,908
Vendndodhja
Struge
Android nuk me pelqen nga Update e shumta qe ka dhe shumica prej celularve qe kan Software Android, kan kapacitet te vogel po flas per kto no named "te pa njohurat", samsung kam perdor mirpo prap sma mushi menjen dhe u riktheva ne iOS :)

Nuk eshte e thene ti besh update nese nuk ke memori te mjaftueshme.. Kur te krahasosh IOS vs Android, te android duhet te llogarisesh vetem celularet premium, me Ram dhe Rom te mjaftueshem per te perballuar.

p.s. pyet ata qe kane iphone nen 6 se si ndihen me updates e fundit te IOS... te avashte si breshka :p
 

Gone_With_The_Wind

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
435
software dhe hardware të Apple janë gjithmonë të përkryer, çdo gjë shkon pa probleme duke perfshirë edhe Modelet e vjetra.
AppStore oferon shumë Applikatione të sigurta, sepse vazhdimisht kontrollohen.
Applikatione lancohen njehere per Apple e tani per Software tjera dhe updates jan shumë më të shpejta se të Anroid!
Design e ka perfect dhe asnjëhere nuk duket cheap.
Sipas meje cmimet per IPhone jan te arsyeshem, sepse edhe qualiteti eshte i lartë.
Nesë ke naj Problem me iPhone, jan Dyqanet Apple ku merret ndihme e personalizuar menjëherë dhe nëse problemi nuk është vetë-shkaktuar, merret sigurisht direkt një riparim të lirë ose zëvendësim!
Camera e IPhone eshte perfekt edhe pse ndoshta ka me pakë Megapixel, mirpo fakte eshte se Fotografit me IPhone dalin më të mira.
Mos harrojm të permendim edhe ITunes Store, Pazari me i madh per Music, Filma dhe Libra.

E vetmja gjë që nuk më pelqen nga Apple, se mledhin shumë info nga perdorursit dhe i mbajn në Arkiva për ketë i jap një Minus të madh.
 
M

Miiqtel_M7

Guest
software dhe hardware të Apple janë gjithmonë të përkryer, çdo gjë shkon pa probleme duke perfshirë edhe Modelet e vjetra.
AppStore oferon shumë Applikatione të sigurta, sepse vazhdimisht kontrollohen.
Applikatione lancohen njehere per Apple e tani per Software tjera dhe updates jan shumë më të shpejta se të Anroid!
Design e ka perfect dhe asnjëhere nuk duket cheap.
Sipas meje cmimet per IPhone jan te arsyeshem, sepse edhe qualiteti eshte i lartë.
Nesë ke naj Problem me iPhone, jan Dyqanet Apple ku merret ndihme e personalizuar menjëherë dhe nëse problemi nuk është vetë-shkaktuar, merret sigurisht direkt një riparim të lirë ose zëvendësim!
Camera e IPhone eshte perfekt edhe pse ndoshta ka me pakë Megapixel, mirpo fakte eshte se Fotografit me IPhone dalin më të mira.
Mos harrojm të permendim edhe ITunes Store, Pazari me i madh per Music, Filma dhe Libra.

E vetmja gjë që nuk më pelqen nga Apple, se mledhin shumë info nga perdorursit dhe i mbajn në Arkiva për ketë i jap një Minus të madh.
Moj lilipute flen najher gjum ti :p
 

Imp4ct

VIP
VIP I FORUMIT
Mesazhe
17,942
S8+ eshte vertete super tel,e kam prej nji muaj e gjysem dhe si ish perdorues i IOS them se nuk do lviz me prej android
 

Juno

ALBSYSTEM
Mesazhe
29,092
Per momentin iOS eshte me i sigurte dhe me i limituar ne programe free. Ndersa android me praktik ne perdorim dhe ke me shume akses ne shkarkime apo programe te ndryshme.
 

cr0n

I Limituar
Mesazhe
2
Iphone eshte telefon ndersa Android eshte sistem operativ qe te lejon te kesh qasje ne shume prgrame.
 
Top