Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Bashkëjetesë apo martesë?

Nuk esht se kan naj ndryshim te madh pervec se nje firme te thjesht !
Mendoj jan njesoj nese ke njeriun e duhur!!!
Sepse nuk e mban nje firme ne leter nje lidhje ose nje dashuri!!
 
Asnjeheren ......
 
Martesa ka thene dikush eshte ajo qe ne njefare pike e gjen veten duke fjetur me armikun!
 
Bashkejetese mendoj me mire. Ne çdo rast sikur ndjehesh më mire me ndergjegjen..
 
Mendimi eshte relativ ne kte rast. Pse vite te humbura kot, kur ate kohe qe kalon, e kalon bukur ashtu siç deshiron
Ne shumicen e rasteve, bashkejetesa nuk perfundon ne martese apo ne krijimin e nje familjeje. Dhe ne momentin qe ke me shum nevoje per familje, ndahesh nga bashkejetuesi sepse kupton qe kjo marredheie nuk te con diku, dhe kur deshiron te krijosh familje vitet kane kaluar, koha e humbur pavaresisht se ke kaluar mire nuk kthehen me. Dhe kryesorja martohesh me dike vetem sepse duhet te krijosh familje por mendjen e ke tek personi qe bashkejetove kaq vite. Dhe keshtu nuk ndihesh kurre i plotesuar. Kam frike nga bashkejetesa. Se ne martese ke pergjegjesi qe do s’do do te vendosin ne rrugen e duhur sado te veshtire ta kesh
 
Pikerisht sapo doja ta thoja, nje firme te jep sigurin per te ber femij apo ku ta di un.
Eshte thjesht nje vincolo qe do te haj shpirtin deri sa te ndahesh.il
Martesen e konsideron si te sigurte?
Nenshkrimi te mban te lidhur gjithmone dhe te ben te ndergjegjshem ?
Më falni për ndërhyrjen por me disa nuk jam dakort. Ju thoni që bashkëjeto më mirë sepse nuk ke detyrime sa në martesë dhe mund të ndahesh nëse lidhja nuk funksionon.

Nuk shikoj që dini të bëni dallim "Bashkëjetesë" dhe "martesë" (pa ju ofenduar se vetëm diskutim po bëjmë).

Po bëj një list të shkurtër ndryshimesh mes tyre:
Në martesë:
- kur të dy marrin seriozisht lidhjen dhe pranojnë njëri tjetrin në të mirë dhe në të keqe.
- bëjnë fëmijë dhe marrin përgjegjësitë bashk.
- i ndajnë gjërat bashkë, nuk ka ashtu jo kam bërë unë më shumë, jo ti ke bërë më pak. Pra ça i mungon njërin, ka tjetra. Duke mbushur boshllëkun me nj tj. Pra kanë detyrime për njëri tjetrin.

Në bashkëjetesë:
- kur të dy duan të kalojnë bukur me nj tj për një afat të shkurtër.
- nuk bëjnë fëmijë sepse s'janë të sigurt për jetën e tyre, pra janë të pavendosur.
- secili ka pasurinë e vet, por që nuk kanë asnjë detyrim për njëri tjetrin.

Dua të shtoj diçka se e di që do bëjmë diskutime më tej por kuptoni që martesa është për ata çift që e duan njërin tjetrin dhe serioz e jo për ata të pavendosur që martohen herët pa pik lidhje, pa qenë të sigurt për të ardhmen e tyre (puna, të ardhurat për të mbajtur familjen)

Ka shuum e shuum gjëra për te folur por unë thjesht njê shembull dhashë sepse vura re që disa thonë "po sikur partneri ndryshon gjat marteses? Do rri si me zor ne martes?" Kjo është puna juaj. Kjo varet nga ata se sa serioz apo të gatshëm ishin para se te martoheshin? Pastaj varet se gjatë rrjedhjes së jetës ndryshojnë për keq për shkak të situatës financiare apo sociale. Por smund të themi që martesa ishte zgjedhje e gabuar sepse perfunduam keshtu. Nuk ka asnje lidhje, problemi qendron tek ata te cilet nuk kishin asnje vullnet për të zgjidhur problemet e jetës dhe fajesojne njerin tjetrin.

Unë jam për martesë ?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.