Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Cikloni

Juno

OFF
Kontributor
Regjistruar më
Jul 25, 2017
Mesazhe
16,453
Pëlqime
16,608
Pikë
113
Mosha
36
Location
Space
Cikloni është hapsira me shtypje të ulët atmosferike në krahasim me rrethinën. Cikloni shënmohet me N (ose C). Ajri në këtë hapsirë rrymon nga pjesët anësore në drejtim të mbrendisë , përshkak të koncentrimit kah brendia fillon të ngritet dhe të ftohet, dhe krijohen kushte për krijimin e të reshurave. Cikloni sjell mot të ndryshueshëm dhe të reshura. Në ciklone shtypja e ajrit zakonisht është më e ulët se 1013 hPa. Ajri në ciklone lëviz në drejtim të kundërt nga lëvizja e akre[pave të orës ( është fjala për Hemisferën veriore ).Cikloni ka tri stade:lindja,zhvillimi dhe shuarja e tij.Ai perbehet nga dy fronte:nga froti i ngrohte dhe nga fronti i ftohte,midis te cileve ndodhet ajer i ngrohte.

39550
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

Milanisti

Offline✌
ANETAR ✓
Regjistruar më
Jun 5, 2018
Mesazhe
1,914
Pëlqime
2,628
Pikë
113
Termetet duam te dime..se po kemi frike te rrime ne shtepi😜
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top