• This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn more.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Humbje peshe permes teknologjise "Nano"

Mr-Grey

VIP
VIP i Forumit
Mesazhe
336
Likes
276
#1
dicker-bauch-576x432.jpg

Shkenctaret nga Columbia University kane arrite qe permes tenkologjise "Nano", te minjet ta shenderrojne te ashtequajturin "dhjami i bardhe" ne "dhjam te hirte" me ane te nje letre me mikrohjilpera (Skin patch), e qe kjo permban medikamentin "Roziglitazone". Tek experimentimet me minje, kane arrite qe te reduktiojn dukshem peshen, perkunder asaj qe ata u ushqyen ne menyre normale.

sa per spjegim: dhjami i hirte ne mase te madhe perbehene dhjamin te femijet e vegjel, dallon nga dhjami i bardh me permbajtje me te madhe te organeleve qelizore "mitokondrije" qe jane edhe prodhuesit e energjise qe na nevoitet. Femijet jane me te rrezikuar i ftohti, (per shkak se ne krahasim me peshen, kane nje siperfaqe me te madhe ne perqindje), kjo u sherben atyre ne raste nevoje, krijim te shpejte te energjise.

Mbiepesha eshte "epidemia moderne" qe cdo vit nga pasojat e saj vdesin shume njerz, statestikisht me shume njerez vdesin ne "boten perendimore" nga mbipesha, se sa vdesin nga uria ne Afrike apo gjekundi.

Kujdesuni per trupin tuaj, sidimos aktiviteti fizik eshte shume i domosdoshem, pastaj ushqimi i shendeteshem, t'u ikni karbohidrateve dhe yndyrerave te teperta, me lehte eshte te parandalosh se sa te sherosh, por nese nuk ja arrini, ateher kjo metode e lartpermendur duket te jete efektive (te pakten jep shprese te jete e tille) per t'i ikur mbipeshes.


per me shume:
http://newsroom.cumc.columbia.edu/blog/2017/09/15/skin-patch-dissolves-love-handles-in-mice/