Miresevjen në Netedy.com - Vendodhja e te gjithe forumisteve shqiptar

Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com!

Kyçja Sjell një Firewall me Burim të Hapur në Pajisje në iPhone dhe iPad

Kresh

Anetar i ri
ANETAR ✓
Regjistruar më
Nov 8, 2020
Mesazhe
44
Pëlqime
41
Pikë
18
70210
Krijuesit e aplikacionit VPN me burim të hapur, ConfirmVPN kanë një aplikacion të ri për iPhone dhe iPad: Bllokimi. Ky aplikacion i ri iOS VPN sjell një firewall me burim të hapur në pajisje për pajisjet iOS. Ai përdor strukturën VPN të Apple për të bllokuar automatikisht skriptet, gjurmuesit dhe çdo fushë që dëshironi.

Krijoni Firewall-in tuaj Lokal me Lockdown
Ndërsa Lockdown punon si një aplikacion VPN, ai nuk ka veçori të vërteta të VPN. Të paktën, jo akoma. Aplikacioni nuk funksionon si një proxy për të fshehur trafikun tuaj ose aktivitetin e internetit (edhe pse kjo karakteristikë po vjen më vonë). Tani për tani, ajo vetëm përdor funksion VPN për të bllokuar faqet e internetit të caktuara dhe gjurmuesit në pajisjen tuaj.70211
Pasi të aktivizohet, mund të shtoni çdo fushë dhe aplikacioni Lockdown do ta bllokojë atë. Në shikim të parë, kjo duket e ngjashme me një Bllokues të Përmbajtjes. Pse do të përdorni një VPN kur një bllokues i përmbajtjes mund të funksionojë në të njëjtën mënyrë? Arsyeja është se një bllokues i përmbajtjes është i kufizuar në Safari, ndërsa një VPN funksionon në të gjithë pajisjen.

Kështu që kur aktivizoni bllokuesit e gjurmimit të reklamave dhe bllokuesit e Facebook-ut, do të çaktivizoni reklamat ndërhyrëse në aplikacionet e palëve të treta si Flipboard si dhe në Safari.70212
Pasi të keni mundësuar VPN, mund të shkoni te seksioni Configure Block List për të mundësuar disa paravendosje. Ju mund të çaktivizoni gjurmuesit e Crypto Mining, Facebook SDK, Facebook Inc, Market Scripts dhe Email Open. Aplikacioni do të shtojë më shumë gjurmues (për kompani si Google) në të ardhmen.
Duhet të instaloni bllokimin?
Lockdown është aplikacioni i parë i këtij lloji në App Store. Completelyshtë plotësisht falas, është me burim të hapur dhe ka një politikë të qartë të privatësisë. Deri tani, i gjithë përpunimi ndodh në pajisje, kështu që edhe pse po përdor VPN, asnjë nga të dhënat tuaja nuk shkon në serverat e kompanisë (ose të paktën, kjo është ajo që thotë kompania).

Në përgjithësi, ConfirmVPN është një kompani e besuar, me politika transparente dhe auditime të palëve të treta. Greatshtë mirë që ata po e ofrojnë këtë shërbim firewall për përdoruesit e iPhone dhe iPad, falas. Nëse jeni të vetëdijshëm për privatësinë dhe po kërkoni një mënyrë të thjeshtë dhe falas për të ndaluar gjurmuesit në internet jo vetëm në Safari por në të gjithë iOS, duhet t'i provoni aplikacionit Lockdown.
 

Chat Shqip, Njohje Online

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Top