Mirë se vini në forum vizitor,

Për të hyrë në përmbajtjen e forumit dhe të gjitha shërbimet tona, duhet të regjistroheni ose të identifikoheni në forum. Anëtarësimi në forum është plotësisht falas.

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

URIME 28 NËNTORI, DITA E FLAMURIT KOMBËTAR

Sot festojmë 28 Nëntorin, Diten e Flamurit kombëtar, një datë me rëndësi të jashtëzakonshme për kombin tonë. .

Rrespektoni Masat e Covid-19 😷

Nga tregu te transporti publik, nga qendra tregtare te vendi i punës, qëllimi i tij është të zvogëlojë rrezikun e koronavirusit për të gjithë ne në të gjitha fushat ku jemi bashkë. Maska 😷 largësia ↔️ pastrimi 🧼 le t'i kushtojmë vëmendje.

Keni probleme me anëtarësimin?

Për shkak të ndryshimit të strukturës së forumit, janë vendosur disa kufizime, nëse nuk mund të shkruani një mesazh dhe të hapni një temë, hyni në lidhjen në titull dhe hapni temën tuaj.

Bëhu pjes e Chatit 📱

Netedy.com një vend argëtimi dhe i sigurt njohjesh online. Bisedoni, takohuni dhe ndërtoni marrëdhënie afatgjatë. Të dhënat tuaja personale janë gjithmonë të mbrojtura. Siguria e përdureseve tanë është përparësia jonë kryesore.
  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Pas 20 vitesh Python bëhet gjuha më popullore e programimit

centos

ⓃⒺⓉⒺⒹⓎ.ⒸⓄⓂ
ANETAR ✓
Regjistruar më
Dec 12, 2004
Mesazhe
20,808
Website
netedy.com
Indeksi nuk ka të bëjë me gjuhën më të mirë të programimit por me gjuhë më të kërkuara në motorët e kërkimit.
Pas 20 vitesh Python bëhet gjuha më popullore e programimit

Për herë të parë në mëse 20 vite, Python ka parakaluar Java, Javascript dhe C i gjuha më popullore e programimit.

Tiobe, një kompanie e specializuar në gjurmimin dhe analizimin e cilësisë së softuerëve, ka gjurmuar popullaritetin e gjuhëve të programimit në 2 dekadat e fundit.
Për të përpiluar analizën, kompania përdor kërkimet në motorët dhe uebsajtet më popullorë të internetit si Google, Bing, Yahoo, Wikipedia dhe YouTube. Një total prej 25 motorësh kërkimi dhe uebsajtesh ekzaminohen në proces.

Indeksi nuk ka të bëjë me gjuhën më të mirë të programimit por me gjuhë më të kërkuara në motorët e kërkimit.
Python nisi si një gjuhë e thjeshtë skriptesh, si një alternativë ndaj Perl dhe sot ka arritur një nivel maturimi sa të rivalizojë emrat e mëdhenj. Lehtësia për tu mësuar, libraritë e mëdha dhe përhapja në thuajse çdo domen, e ka bërë gjuhën më popullore të programimit sot.

Python zuri 11.27% të popullaritetit, ndjekur nga C në 11.16% dhe Java në 10.46%. Dy të fundit shënuan rënie me 5.79% dhe 2.11% respektivisht.
Gjuhët e tjera të programimit në Top10 ishin C++, C#, JavaScript, SQL, PHP dhe Assembly Language.
Megjithatë një anketë e bërë në 2020 bazuar në 17 mijë zhvillues të intervistuar tregon se gjuha më e përdorur mbetet JavaScript. Raporti gjithashtu zbuloi se Python ka 2.2 milionë zhvillues aktivë të cilët kryesisht merren me machine learning dhe data science. /PCWorld
 

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Identifikohu ose regjistrohu për të përfituar më shumë nga forumi!

Regjistrohu

Krijimi i një llogarie në forum është plotësisht falas.

Regjistrohuni tani
Hyr

Nëse keni një llogari, ju lutemi identifikohuni

Hyr

Postime të reja