• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Stratis !

U

Universal

Guest
Hyrje
Stratis është një platformë e cila merret me zhvillim e blockchains - BaaS (Blockchain as a Service), mirëpo për dallim nga kompanitë e tjera të llojit BaaS, Stratis ka për target nërmarrjet/kompanitë e mëdha.
Me anë të API framework-it të tyre Stratis do të mundësojë përshpejtimin dhe thjeshtësimin e krijimit të blockchain-ave.
Edhe pse prioritet për Stratis janë ndërmarrjet/kompanitë, cdo biznes tjetër mund të përfitojë nga këto shërbime nëse ka nevojë për to, pra përdorimi i shërbimeve të Stratis nuk është i limituar.
Stratis është ende në fazën fillestare, pa asnjë produkt të plotë, pra të gjitha produktet e Stratis për momentin janë në alpha/beta mode (një arsyje më shumë për të investuar).
Duke marrë parasyshë fazën fillestare, ja vlen të përmendet që Stratis ka arritur partneritet me kompaninë Earthtwine dhe me këtë partneritet Stratis krijon blockchain-in e parë dedikuar industrisë së ushqimit të detit e cila në vitin 2015 shënon të ardhura vjetore prej 158 miliard dollarë.

Fushat e përdorimit
  • Hulumtimet mjekësore - transparenca e publikimeve shkencore (gjë që mungon), shërbimet blockchain të Stratis mundësojnë një databazë të pandryshueshme dhe efikase të të dhënave.
  • Origjina e produkteve - me anë të blockchain shërbimeve të Stratis, prodhuesit e mallrave në mënyrë të lehtë mund të ndjekin/gjurmojnë cdo produkt të tyre thjeshtë duke i caktuar një ID unike në blockchain.
  • Internet of Things - mendoj se ju të gjithë keni ndëgjuar për IOT.
  • Menaxhim i identitetit në teknologjitë financiare - stratis vecse ka lansuar aplikacionin Stratis Identity: https://stratisplatform.com/identity/
ICO
Nuk është e rastësishme që Stratis del të jetë ICO-ja më e suksesshme ndonjëherë deri më tani. Që prej ICO-së, Stratis shënon një ngritje prej rreth 30,000% në cmim.
Duhet pasur parasyshë që në ICO-në e tyre ata mblodhën 915 BTC që në atë kohë kishin vlerë vetëm rreth 600,000$.

Teknologjia
Arkitektura e Stratis

Stratis është ndërtuar mbi platformën e Bitcoin Full node duke përdorur C#, Microsoft .Net dhe librarinë NBitcoin.
Stratis për gjuhë kryesore programuese ka C# e cila i jep avantazh të madh ngaqë është gjuha e cila përdoret nga shumica e zhvilluesve të cilët punojnë në korporata dhe ndërmarrje të ndryshme, pikërisht ato të cilat Stratis i targeton.
Stratis është blockchain platforma e parë e cila është e ndërtuar në C#.


Proof of Stake
Për shpërndarjen e coin-ave dhe për të siguruar rrjetin e vet, Stratis përdor modelin PoS në vend të Proof of Work (PoW). Në modelin PoS, përdoruesit shpërblehen për mbajtjen e tokenave/coin-ave (STRAT) në walletin e Stratis i cili duhet të rrijë i hapur dhe i lidhur në internet. Sa më shumë STRAT që mbani, shpërblimet do të jenë më të mëdha. Kjo në anglisht njihet si “staking”.

Sidechains

Bizneset do të mund t’a përdorin teknologjinë e sidechains për t’i lansuar blockchain aplikacionet e tyre. Nga emri mund ta kuptoni se bëhet fjalë për blockchain anësorë të cilët lidhën me blockchainin kryesor të Stratis. Sidechains do të jenë në gjendje të kostumizohen ashtu sic dëshiron përdoruesi dhe do të sigurohen nga chain-i kryesor pra Stratis Chain. Në artikullin e tyre të fundit, Stratis e ka emëruar këtë teknologji si “Stratis Blockchain Generation Technology”. Pra kjo teknologji do t’i ofrojë të gjitha gjërat e nevojshme për gjenerimin e një blockchain-i të ri, gjithashtu përmes sajë do të ju ofrohet walleti i blockchainit tuaj, do të mund ta dizajnoni/brendoni atë etj etj...

ICO Platforma

ICO Platforma e Stratis është pothuajse platforma më e mirëseardhur nga dashamirët e Stratis. ICO-të e ndryshme do të kenë mundësinë që të zhvillohen lehtësisht në këtë platformë pa shpenzuar resurse për të krijuar nga fillimi aplikacionet/webfaqen për ICO-në e tyre. Gjithashtu këto ICO për mbledhjen e fondeve do të mund të pranojnë edhe pagesa në STRAT, gjë që do të ndikojë në rritjen e kërkueshmërisë së STRAT coin-it. Nëse një kompani/grup ka një ide për të lansuar një blockchain platformë mirëpo nuk ka dëshirë të shpenzojë shumë resurse, ose nëse nuk mundet të gjejë zhvillues adekuat, atëherë thjeshtë do të mundet ta përdorë “Blockchain Generation Technology” për krijimin e blockchain-it të sajë, dhe ICO platformën për të lansuar ICO-në e sajë.

Smart Contracts
Stratis do t’a bëjë të sigurtë futjen e Smart Contracts në platformën e tyre. Versioni alpha i Smart contracts pritet të publikohet në tremujorin e parë të 2018. Meqenëse gjuha kryesore programuese e Stratis është C# me .NET framework, smart contracts do të mund të programohen në C#. Kjo sjell shumë përfitime për platformën e Stratis pasi që C# është gjuhë programuese e cila përdoret shumë. Programimi i smart contracts në C# e favorizon Stratis para Ethereum sepse është gjuhë programuese shumë herë më e përdorur sesa Solidity, e cila është gjuhë programuese shumë specifike dhe i përket vetëm një platforme. Pra programerët në vend se të shpenzojnë kohë duke mësuar për Solidity, ata do të munden t’i zhvillojnë smart contracts në C#.

Breeze Wallet

Breeze, është një wallet i krijuar për Bitcoin dhe Stratis, pra në të mund të pranoni/mbani Bitcoin dhe Stratis. Addon-i kryesorë i Breeze wallet është Tumblebit. Cka është TumbleBit addon? Të gjithë e dijmë që bitcoin kohëve të fundit po ka probleme me privatësinë, pra Tumblebit është krijuar mu për këtë shkak, të zgjidhë problemet e privatësisë së bitcoin-it. TumbleBit është “Bitcoin mixing service” i parë i decentralizuar. TumbleBit bën përzierjen e btc, në këtë mënyrë i ngatërron/përzien gjurmët tuaja dhe ju mban anonim. Pra me anë të TumbleBit ju mund të kryeni transaksione pothuajse anonime. Në Breeze Wallet do t’a keni edhe mundësinë të bëni shkëmbime të menjëhershme BTC/STRAT dhe STRAT/BTC, gjë që do të mund ta rrisë vlerën e STRAT duke marrë parasyshë që një numer i madh i përdoruesve të bitcoin do ta përdorin edhe Breeze Wallet. Pra është një lloj marketingu viral dhe shumë efikas për platformën e Stratis.

Masternodes
Masternodes në strukturë ngjasojnë me nodes të zakonshme, vetëm se operatorët e tyre shpërblehen për mbajtjen e tyre online. Në rastin e Stratis, Masternodes shpërblehen me tarifat e transaksioneve të cilat bëhen duke përdorur TumbleBit. Tarifa për një TumBlebit transaksion është 1% e vlerës së atij transaksioni. Pra imagjinoni se sa shumë mund të fitojnë operatorët e Masternodes. Për të lansuar një Masternode në Stratis, ju duhet të posedoni 250,000 STRAT dhe 5 BTC. Chris, CEO i Stratis ka paralajmëruar se shumë shpejt do të egzistojë mundësia e lansimit të Masternode-ve edhe me 10,000 STRAT. Kjo gjë është e mirë për cmimin e STRAT sepse i detyron investorët e Stratis që t’i mbajnë Token-at e tyre dhe mos t’i shesin.

Full Node GUI

Stratis Full Node në C# me versionin GUI në të cilin mund të bëni staking me lehtësi. Një moment historik në hartën e rrugëtimit të Stratis.

Marketingu
Mund të themi lirisht se Stratis të gjithë marketingun që e ka pasur deri më tani, e ka arritur në mënyrë ORGANIKE. Stratis rrallë herë ka paguar për marketing, dhe asnjëherë nuk është bazuar në “hype”. Pra Stratis është këtu ku është falë teknologjisë të cilën do t’a ofrojë dhe asnjëherë falë thashethemeve dhe hiperbolizimeve. CEO i Stratis Chris Trew, ka paralajmëruar se në tremujorin e parë të 2018-ës do të investohet fuqimisht në marketing, këtë e ka konfirmuar edhe në slack channelin e Stratis:


Nëse Stratis ka arritur këtu ku është pa paguar fare për Marketing, imagjinoni se sa do të mund të arrijë nëse investon shuma marramendëse në të?

Stratis Team
Ekipa e Stratis ndodhet me seli në United Kingdom, shumica e ekipës së stratis janë njerëz me përvojë në industrinë e IT. Mund ti shihni këtu: https://stratisplatform.com/team/
Mund të themi që ekipa e Stratis është një ndër ekipet më aktive në Github, ndoshta edhe më aktivja! Ju lus që t’i bëni krahasimet me cilëndo platformë tjetër: https://github.com/stratisproject
Ekipa e Stratis është duke i përmbushur të gjitha premtimet me sukses dhe me hapa të sigurtë.

Stratis Academy
Stratis është duke zhvilluar LMS (Learning Management System), në të cilën do të ketë mësime rreth teknologjisë blockchain, gjithashtu do të ketë një platformë për komunitetin e akademisë së Stratis, zhvilluesit e ndryshëm do të mund të bashkpunojnë me njëri tjetrin dhe gjithashtu të zhvillojnë së bashku gjëra të ndryshme në kuadër të industrisë së blockchain.
Përfundim
STRAT është një valutë për investime afatgjate. Stratis është ende në fazën fillestare dhe pikërisht tani është momenti i duhur për të investuar në të. Në 2018, pritet që të gjitha produktet e Stratis të lansohen në full version dhe pikërisht atëherë mund të ndodhë shpërthimi i madh. Deri atëherë sigurohuniqë të mbushni çantën përplot me STRAT! /ITshqip.com
 
Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
Top