Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Tetë frutat më të shijshme e më të shëndetshme në botë

Lina

NeTeDy.com ?
STAFF
Adm Nt2
Regjistruar më
Tet 30, 2020
Mesazhe
45,731

Tetë frutat më të shijshme e më të shëndetshme në botë​



fruta.png



Idea e të ushqyerit shëndetshëm për disa njerëz nënkupton se duhet të heqin dorë nga shija.

Kjo nuk është e vërtetë, sidomos në rastin e frutave të mëposhtme, që janë shembulli ideal i shijes dhe shëndetit.

Ato duhet të jenë pjesë e regjimit tuaj ushqimor për të parandaluar një sërë sëmundjesh dhe për të ofruar një jetë të shëndetshme.

Frutat më të shijshme e më të shëndetshme

Mango:

Mango njihet si Mbreti i Frutave dhe jo pa arsye. Ai parandalon kancerin, përmirëson shikimin dhe ul kolesterolin. Ky frut përmban fruktozë dhe glukozë, ndaj mos e teproni gjithësesi.
Portokalli:
Kjo agrume e shijshme është e pasur me vitaminë C por edhe fibër. Fibra është e domosdoshme për të shmangur konstipacionin.

Molla:

Nëse dëshironi të mbani mjekun larg atëherë konsumoni mollë rregullisht. Molla zbut rrezikun e diabetit, ul kolesterolin, pastron mëlçinë dhe forcon imunitetin.

Shega:

Shega është një thesar i mirëfilltë antioksidantësh, vitamine C dhe vlera të tjera anti-inflamatore.

Shalqini:

Ky frut i lëngshëm është shumë i mirë për të hidratuar organizmin. Për më tepër, shalqini e mban trupin të freskët.

Bananja:

Bananja ka nivele të larta të kaliumit që u bën mirë veshkave dhe kockave. Bananja është një burim i shkëlqyer energjie.

Luleshtrydhet:

Luleshtrydhet janë të jashtëzakonshme për imunitetin dhe kundër artritit. Ato janë të pasura me vitamina dhe antioksidantëve.

Rrushi:

Rrushi përmban pak kalori dhe është një frut i shëndetshëm për rënien në peshë. Rrushi është fruti i preferuar për njerëzit që vuajnë nga diabeti, sepse janë të ëmbël por nuk e rrisin nivelin e sheqerit.
Kjo përzgjedhje frutash është e mirë jo vetëm për shijet fantastike por edhe për vlerat e mëdha shëndetsore./AgroWeb


Top Channel
 
Rrushi nuk sherben per renien ne peshe dhe nuk eshte e vertet qe ka pak kalori! Aq me teper sic e konsumojme ne shqipet 1 kg e hame per 2 min?
Full of sugar
 
Rrushi nuk sherben per renien ne peshe dhe nuk eshte e vertet qe ka pak kalori! Aq me teper sic e konsumojme ne shqipet 1 kg e hame per 2 min?
Full of sugar
Ma teper ks banaja se rrushi ? masi po fillojm kshtu kalori dmth po ma sh sheqer perban rrushi
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.