Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Gegnishtja

Brrockulla tipike te portaleve greke qe perhapin keqinformim!

Nje nga objektivat kryesore te qasjeve te tilla greke eshte qe te krijoj percarje veri-jug bazuar ne faktin qe gjuha zyrtare bazohet ne toskerisht. Nuk jam ketu per te mbrojtur Enverin apo sistemin e tij vrastar. Por une do shprehem gjithsesi, edhe pse me siguri do dali dikush dhe do me akuzoj pikerisht si enverist. Debatet mbi gjuhen zyrtare jane delikate sepse edhe pa e pasur si qellim rrezikon te krijoj percarje veri-jug. Por mua s'me shqeteson biseda e sinqert, sado delikate. Me shqeteson fakti qe kjo teme perdoret ne menyre te ndyre nga portalet anonime shqipfolese. Ka mjaft shtete te zhvilluara ku gjuha zyrtare eshte e bazuar ne nje dialekt me shume se te dialektet e tjera, por cuditerisht ky debat delikat nxitet ne menyre te pakrahasushme ne kombin tone... ne kombin e rrethuar me armiq manipulues!

Qe eshte propagand, kete e demaskojn genjeshtrat ne permbajtje. 10 mije vjet dialekti geg?! Nuk ka ASNJE te dhene shkencore qe do e justifikonte kete pretendim. Madje eshte TERESISHT e pamundur per te ngritur pretendime per dijeni mbi dialekte shqiptare aq larg nga e tashmja. Eshte jashtezakonisht e veshtire per te arritur ne nje perfundim se sa te ndare mund te kene qene dialektet e gjuhes shqipe edhe para 500 vjetesh, e jo me te pretendosh per njohuri te tille lidhur me gjuhen para 10000 vjet.

Nje tjeter objektiv i shkrimeve te tilla me origjine greke eshte qe te krijojn pershtypjen se ka pasur emigrim masiv nga veriu ne jug gjate mesjetes deri ne kohet e Ali Pashe Tepelenes (sigurisht qe nuk ka fakte per nje emigrim nga Gegeria ne Toskeri). Por kete gje nuk e thone hapur, qe te mos preken ndjenjat tona (sepse per ndryshe nuk e influencojn dote lezuesin). Ata, supaxhinjt e rrjetit antishqiptar, kane gjetur metod me te sofistikuar... E ushqejn idene e emigrimit veri-jug duke pretenduar se gegnishtja eshte dialekt shume i vjeter, ndersa toskerishtja eshte shkeputur nga gegnishtja teper vone. Problemi eshte se eshte e pamundur per te vleresuar se kur jane ndare dy dialektet shqiptare nga njeri tjetri, si ka ndodhur, cilet kane qene faktoret, etj. Eshte e pamundur sepse historia e kombit tone eshte mijera vjecare por te dhenat gjuhesore me te cilat mund te fillojm te bejm krahasime nuk arrijn me tej se disa qindra vjet kur filloi shkrimi i gjuhes sone. Me kaq pak fakte, eshte absurditet te pretendosh se mund te arrish perfundime mbi realitetin para 10000 vjetesh.

Greket kane SHUME interes qe te perhapin idene se shqiptaret emigruan nga Gegeria ne Toskeri dikur ne mesjet. Ne kete menyre ata duan te ruajn pretendimin mashtrues se Epiri/Toskeria ka qene greke, dhe prezenca shqiptare u shfaq teper vone dhe si pasoj e emigrimit nga Gegeria. Dhe nese perhap idene se toskerishtja eshte shkeputur nga gegnishtja, atehere sigurisht kjo perforcon hipotezen mashtruese se neve kemi emigruar nga veriu ne jug (ne nje territor grek).

Po perpiqem t'u shmangem shume idiotesive shkruar ne debatin aktual sepse nuk kam durim te merrem me mashtruesa profesionist shqipfoles.



Perqafime per lexuesit geg nga vllai juaj tosk Barnaba!


c’lidhje ka greku me geget, as me gjuhet, dmth kur u vendos 1972 baza e toskenishtes atehere u pranu percamja.


kupto drejt ktu nuk flitet per percamje por per integrim te gegnishtes ne standard….

do
ishte nji akt qe do rregullonte nje padrejtesi qe i asht ba dialektit geg.

edhe kadare asht n’dakort
 
c’lidhje ka greku me geget, as me gjuhet, dmth kur u vendos 1972 baza e toskenishtes atehere u pranu percamja.


kupto drejt ktu nuk flitet per percamje por per integrim te gegnishtes ne standard….

do
ishte nji akt qe do rregullonte nje padrejtesi qe i asht ba dialektit geg.

edhe kadare asht n’dakort

Per cudi, ky dialekti jot geg s'me bind aspak. Si ta di une qe ti nuk je Eugeneral nga nje forum tjeter thjesht duke pretenduar se je geg...? (Eugeneral eshte nje antar grek shtirur si shqiptar qe bente analiza qesharake gjuhesore dhe historike ne menyre qe te nxirrte Akademine e Shkencave te Shqiperise si tradhetare dhe per te goditur ndergjegjen shqiptare). Qasja jote eshte mjaft e ngjashme me Eugeneral.

Sa per pyetjet qe shtrove, ta shpjegova fare mire se cfare interesash kane greket per te ushqyer kete debat (percarja nder shqiptar dhe mbeshtetja e emigrimit veri-jug).

Debati le te zhvillohet ne ambjente ku nuk ka anonimitet (domethene ku supaxhinjt grek te shtirur si shqiptar nuk mund te shkaterrojn debatin me mashtrime ekstreme qe shkojn deri ne epoken e gurit).
 
E META E SHOTANIT

Ishin kan mledhë shpenija edhe kan marrë bisedë: „Çdo mahlukat e ka bajraktarin e vet e na s’kemi bajraktar hiç. Duhet me e zgedhë njâ. E vendosin me i thirrë gjith shpenitë. Të gjitha shkuen, shotani nuk shkoi. Prap çuen me e thirrë.
Shotani veti:

— Për çka po thrrasin?
— T’gjitha mahlukatet e kanë bajraktarin e vet, edhe na po menojmë me e zgedhë ni bajraktar.
— E çfarë kushtesh duhet me i pasë bajraktari?
— Duhet me kanë n’tesha t’mira, me kánë i hjeshëm, me kanë i madh...
— Eh, n’koftë ashtu, para meje s’po vika kërkush.

Edhe, n’ata qef i ujdisi lpendrat, i paloi mirë, i lau kamët, e lau kaçepin edhe shkoi n’at tubim t’shpenive. Filluen me bisedue çfarë kushtesh duhet me pasë bajraktari i tyne. Kur i kallxuen t’gjitha kushtet, shotani u çue e tha:

— Qysh p’i lypni ju kushtet, për bajraktar une duhet m’u kanë. Kaçepin e kam t’arit, teshat i kam t’mira shum, i madh jam, i hijshëm...

Gjith shpenitë pranuen për m’e ba bajraktar shotanin. Por, koxha si larg, kajusha u çue me ato kamë t’gata edhe po thot:

— Une nuk pajtohna me kanë shotani bajraktar.
— Pse nuk pranon? — e pveten.
— Pse e shtin kaçepin gjithkun.

(Anton Çetta, "Prozë popullore nga Drenica I", botimi i dytë, Prishtinë, 1972.)
 
Per cudi, ky dialekti jot geg s'me bind aspak. Si ta di une qe ti nuk je Eugeneral nga nje forum tjeter thjesht duke pretenduar se je geg...? (Eugeneral eshte nje antar grek shtirur si shqiptar qe bente analiza qesharake gjuhesore dhe historike ne menyre qe te nxirrte Akademine e Shkencave te Shqiperise si tradhetare dhe per te goditur ndergjegjen shqiptare). Qasja jote eshte mjaft e ngjashme me Eugeneral.

Sa per pyetjet qe shtrove, ta shpjegova fare mire se cfare interesash kane greket per te ushqyer kete debat (percarja nder shqiptar dhe mbeshtetja e emigrimit veri-jug).

Debati le te zhvillohet ne ambjente ku nuk ka anonimitet (domethene ku supaxhinjt grek te shtirur si shqiptar nuk mund te shkaterrojn debatin me mashtrime ekstreme qe shkojn deri ne epoken e gurit).

sjam regjistru ne asnje forum tjeter, dhe as se di per capo flet, une jam GEG malesh 100000 karat!

ndoshta edhe nji dite do ta them edhe ktu ne forum se kush jam se skam
naj gja me fsheh …

po debatin e zhvilloj edhe ne portale te tjera ku kam emer dhe mbiemer.

ti do doje qe gegnishtja te shdukej duke humb bashke me te edhe fillesat e gjuhes shqipe?

asnje shqiptar sdo e donte asht detyre kombetare me e rujt ashtu sikurse sot edhe shkrimtaret toske jane ne nje mendje…

kjo nk do te thote qe nji dialekt ti nenshtrohet tjetrit, por duke u integru edhe gegnshtja ne standard …thjeshte gjuha shqipe bahet me e pasur per kombin tone
 
ti do doje qe gegnishtja te shdukej duke humb

Po perpiqesh te me terheqesh ne nje debat qe provokon ndjenjat e lexuesve nga Gegeria, duke me akuzuar sikur une deshiroj zhdukjen e dialektit geg?! As Enver Hoxha, nje terrorist gjakatar, nuk u perpoq te zhdukte gegnishten - veprat e shkruara ne gegnisht ishin pjese INTEGRALE e letersise qe mesohej ne shkollat e komunizmit. Ta thash nje here: jane sa e sa kombe me gjuhe zyrtare qe bazohet me shume ne nje dialekt se nje tjeter...


ti do doje qe gegnishtja te shdukej duke humb bashke me te edhe fillesat e gjuhes shqipe?

Interesante menyra se si e ke formuluar kete pyetje! E fute kontraband, ne te njejten pyetje, edhe ceshtjen e vjetersise. Mos valle po shpresoje qe une te perqendrohem vetem te pjesa e vjetersise, te cilen ti e di qe une e kundershtoj si dicka te pamundur per t'u vleresuar/hetuar, pra duke e kundershtuar? Dhe rrjedhimisht, duke kundershtuar pjesen e dyte te pyetjes, mund krijohet pershtypja sikur une jam kunder gegnishtes... madje ne kete lloj kurthi debatues shumekush mund te dali ne perfundimin se jam edhe pro zhdukjes se gegnishtes! ... kete taktik une e kam vene re te disa profile fallco ne hapsira te tjera virtuale, me qasje te ngjashme me ty kur debatohet historine dhe kulturen shqiptare.

Lexues, beni kujdes! Tema e gjuhes eshte kthyer ne nje teme delikate, percarese, dhe nuk duhet te zhvillohet ne hapsira te tilla ku profile anonime sjellin brrockulla TERESISHT antishkencore.
 
E META E SHOTANIT

Ishin kan mledhë shpenija edhe kan marrë bisedë: „Çdo mahlukat e ka bajraktarin e vet e na s’kemi bajraktar hiç. Duhet me e zgedhë njâ. E vendosin me i thirrë gjith shpenitë. Të gjitha shkuen, shotani nuk shkoi. Prap çuen me e thirrë.
Shotani veti:

— Për çka po thrrasin?
— T’gjitha mahlukatet e kanë bajraktarin e vet, edhe na po menojmë me e zgedhë ni bajraktar.
— E çfarë kushtesh duhet me i pasë bajraktari?
— Duhet me kanë n’tesha t’mira, me kánë i hjeshëm, me kanë i madh...
— Eh, n’koftë ashtu, para meje s’po vika kërkush.

Edhe, n’ata qef i ujdisi lpendrat, i paloi mirë, i lau kamët, e lau kaçepin edhe shkoi n’at tubim t’shpenive. Filluen me bisedue çfarë kushtesh duhet me pasë bajraktari i tyne. Kur i kallxuen t’gjitha kushtet, shotani u çue e tha:

— Qysh p’i lypni ju kushtet, për bajraktar une duhet m’u kanë. Kaçepin e kam t’arit, teshat i kam t’mira shum, i madh jam, i hijshëm...

Gjith shpenitë pranuen për m’e ba bajraktar shotanin. Por, koxha si larg, kajusha u çue me ato kamë t’gata edhe po thot:

— Une nuk pajtohna me kanë shotani bajraktar.
— Pse nuk pranon? — e pveten.
— Pse e shtin kaçepin gjithkun.

(Anton Çetta, "Prozë popullore nga Drenica I", botimi i dytë, Prishtinë, 1972.)

a e din kush asht Anton Ceta?
 
Mos bini preh e portaleve anonime qe kerkojn percarje. Cdo komb ka nje gjuhe zyrtare qe anon nga nje dialekt apo nga nje tjeter. Nuk eshte dukuri ekstreme kjo e jona.

Dhe as nuk ka pasur ndonjehere ndonje projekt per zhdukjen e gegnishtes, as ne kohet me te errta te enverizmit. Edhe pse Enveri ishte diktator, vrases, terrorist politik, njeri mizor, regjimi komunist vlersonte Rilindasit dhe poetet geg. Respekti per ate pjese te kombit duket edhe ne respektin dhe vemendjen maksimale qe i perkushtonte heroit kombetar, Skenderbeut. Regjimi poashtu ndertoi qytete te tera ne Gegeri, ashtu sic beri ne Toskeri. Madje edhe pasardhesin (Ramizin) diktatori e zgjodhi nga Gegeria.
 
Po perpiqesh te me terheqesh ne nje debat qe provokon ndjenjat e lexuesve nga Gegeria, duke me akuzuar sikur une deshiroj zhdukjen e dialektit geg?! As Enver Hoxha, nje terrorist gjakatar, nuk u perpoq te zhdukte gegnishten - veprat e shkruara ne gegnisht ishin pjese INTEGRALE e letersise qe mesohej ne shkollat e komunizmit. Ta thash nje here: jane sa e sa kombe me gjuhe zyrtare qe bazohet me shume ne nje dialekt se nje tjeter...




Interesante menyra se si e ke formuluar kete pyetje! E fute kontraband, ne te njejten pyetje, edhe ceshtjen e vjetersise. Mos valle po shpresoje qe une te perqendrohem vetem te pjesa e vjetersise, te cilen ti e di qe une e kundershtoj si dicka te pamundur per t'u vleresuar/hetuar, pra duke e kundershtuar? Dhe rrjedhimisht, duke kundershtuar pjesen e dyte te pyetjes, mund krijohet pershtypja sikur une jam kunder gegnishtes... madje ne kete lloj kurthi debatues shumekush mund te dali ne perfundimin se jam edhe pro zhdukjes se gegnishtes! ... kete taktik une e kam vene re te disa profile fallco ne hapsira te tjera virtuale, me qasje te ngjashme me ty kur debatohet historine dhe kulturen shqiptare.

Lexues, beni kujdes! Tema e gjuhes eshte kthyer ne nje teme delikate, percarese, dhe nuk duhet te zhvillohet ne hapsira te tilla ku profile anonime sjellin brrockulla TERESISHT antishkencore.


shkrun shume gjate per me hup gjurmet e menimit tan, thuj or vlla shkurt, gegnishtja nuk asht e lashte nuk asht ahkencore, nuk na duhet, biles asht e mbrojtme me ligj edhe nga qeverrrriiia shqiptare?

lene keto msymjet personale, profile fallco e brockulla, pse ti qe mbron gjuhen shqipe me baze toksnishte ke profil jo te rreme?

e cfar percamje po flet ti or zotni?

shqiptaret te percam jane apo nuk te rezulton ?

gjuha i bashkon dhe duhet me patjeter te futet edhe dialekti geg ne standard, kjo per nder 4 milion shqiptareve qe flasin ne shpite e tyne gegnisht…

nese vij ke llogjika jote ti me mos pranimin e futjes se gegnishtes ne standard je po aq percares sa edhe une?…llogjkoje thelle sic e ka thane Kadare…gegnishjta duhet me u integru, une atij i besoj jo ty qe shkrun kot pa lidhje dhe qe nuk zotnon minimumin e ahkences se gjuhesise

te besoj kadare apo ty ?

ma zgjidh
 
Mos bini preh e portaleve anonime qe kerkojn percarje. Cdo komb ka nje gjuhe zyrtare qe anon nga nje dialekt apo nga nje tjeter. Nuk eshte dukuri ekstreme kjo e jona.

Dhe as nuk ka pasur ndonjehere ndonje projekt per zhdukjen e gegnishtes, as ne kohet me te errta te enverizmit. Edhe pse Enveri ishte diktator, vrases, terrorist politik, njeri mizor, regjimi komunist vlersonte Rilindasit dhe poetet geg. Respekti per ate pjese te kombit duket edhe ne respektin dhe vemendjen maksimale qe i perkushtonte heroit kombetar, Skenderbeut. Regjimi poashtu ndertoi qytete te tera ne Gegeri, ashtu sic beri ne Toskeri. Madje edhe pasardhesin (Ramizin) diktatori e zgjodhi nga Gegeria.

me ban me qesh nga menya si shkruan, shkruj me lirshem se keshtu da dalin fjalet nga zemra ?

enveri paska vlersu poetet geg …je ne terezi ?

ca i bani gjergj fishtes kollisit te gjuhes shqipe ?
 
shkrun shume gjate per me hup gjurmet e menimit tan, thuj or vlla shkurt, gegnishtja nuk asht e lashte nuk asht ahkencore, nuk na duhet, biles asht e mbrojtme me ligj edhe nga qeverrrriiia shqiptare?

Se cfare shkrova une, eshte mjafte e qart. Por permbledhja e mesiperme eshte thjesht vazhdimesia e taktikes per te me vendosur ne pozite armiqesore me gegnishten.

Teoria se gegnishtja eshte 10000 vjecare eshte BRROCKULL, sepse NUK eshte e mundur te arrihet ai konkluzion, AS PER GEGNISHTEN AS PER TOSKERISHTEN! Nuk kemi fakte qe favorizon vjetersine as te njerit dialekt, as te tjetrit.

Nese ti deshiron te besh perkthime apo permbledhje, perkthe dhe permblidh artikuj nga gjuhe te huaja (greke, serbe, etj) qe bejn dezinformim ne kurriz te kombit tone. Por te une s'ke cfare te perkthesh dhe as te permbledhesh.
 
Se cfare shkrova une, eshte mjafte e qart. Por permbledhja e mesiperme eshte thjesht vazhdimesia e taktikes per te me vendosur ne pozite armiqesore me gegnishten.

Teoria se gegnishtja eshte 10000 vjecare eshte BRROCKULL, sepse NUK eshte e mundur te arrihet ai konkluzion, AS PER GEGNISHTEN AS PER TOSKERISHTEN! Nuk kemi fakte qe favorizon vjetersine as te njerit dialekt, as te tjetrit.

Nese ti deshiron te besh perkthime apo permbledhje, perkthe dhe permblidh artikuj nga gjuhe te huaja (greke, serbe, etj) qe bejn dezinformim ne kurriz te kombit tone. Por te une s'ke cfare te perkthesh dhe as te permbledhesh.


mira pra nese nuk
me
beson mu qe jam nj anonim por qe punoj ne grupe pune kombtare, shpresoj ti besosh ish ministres se arsimit e cila ka propozu futjen e gegnishtes ne standard

pra, asht dicka fiziologjike dhe ska lidhje me grek as me serb por ka lidhje me unifikimin e kombit, kjo i bahet mire nje nga saranda qe mesoj ndonje fjale gegnisht po ashtu edhe atij nga mtrovica …pra asht nji pasuni vlere e madhe kombtare qe vetem anti shqiptaret do donin te kunderten …mendoje thelle. respekte

 
Sé km njoh personalisht Por Kam lsxu qe Ka qen nje nder intelektualet dhe folkloristet me te mire ne ks.....E di qe Ka lindur ne gjakov kaq di


nese nuk
gaboj kam
sjell info per te, me i ra shkurt, ai ka paqtu gjitha gjakmarejet ne kosove, naparmjet dijes fjales se urte dhe peshes se fjales ka arrit me paqtu te gjitha gjakmarrjet ne kosove nje Rugove e Nane Tereze ndryshe
 
mira pra nese nuk
me
beson mu qe jam nj anonim por qe punoj ne grupe pune kombtare, shpresoj ti besosh ish ministres se arsimit e cila ka propozu futjen e gegnishtes ne standard

pra, asht dicka fiziologjike dhe ska lidhje me grek as me serb por ka lidhje me unifikimin e kombit, kjo i bahet mire nje nga saranda qe mesoj ndonje fjale gegnisht po ashtu edhe atij nga mtrovica …pra asht nji pasuni vlere e madhe kombtare qe vetem anti shqiptaret do donin te kunderten …mendoje thelle. respekte

Cfare te mendoj thelle?! Une as nuk mohoj qe gjuha zyrtare bazohet kryesisht ne toskerisht, dhe as nuk jam kunder debatit per rishikim te standarteve gjuhesore bere nga njerezit e duhur, ne menyren e duhur. Ish-ministrja e arsimit shprehu shqetesimin per mungesen e disa fjaleve gegnisht ne gjuhen zyrtare... Ne rregull, eshte e mirepritur qe ajo te ngrej shqetesimin dhe argumentat e saj. Por debate te tilla te ndjeshme nuk mund te zhvillohen ne forume ku kemi hasur antar grek shqipfoles qe bejn propagand antishqiptare, keqinfuermuese, percarese (demaskuar pertej cdo dyshimi ne nje tjeter forum). Dhe jo te debatojm me njerez si ti, qe na sjell teori pa baza shkencore, si ajo e vjetersise se dialekteve, apo deformime te tjera aq te shumta sa nuk ja vlen te kritikohen me radhe.

Eshte percarese te aludosh per genocid kulturor (si akuza per zhdukje te gegnishtes qe ngrite ndaj meje). Dhe eshte keqinformim te shkruash se toskerishtja rrjedh nga gegnishtja, apo se njeri dialekt eshte 10000 vjecar, dhe nje sere brrockullash te tjera qe s'kam durim t'i permend.
 
Cfare te mendoj thelle?! Une as nuk mohoj qe gjuha zyrtare bazohet kryesisht ne toskerisht, dhe as nuk jam kunder debatit per rishikim te standarteve gjuhesore bere nga njerezit e duhur, ne menyren e duhur. Ish-ministrja e arsimit shprehu shqetesimin per mungesen e disa fjaleve gegnisht ne gjuhen zyrtare... Ne rregull, eshte e mirepritur qe ajo te ngrej shqetesimin dhe argumentat e saj. Por debate te tilla te ndjeshme nuk mund te zhvillohen ne forume ku kemi hasur antar grek shqipfoles qe bejn propagand antishqiptare, keqinfuermuese, percarese (demaskuar pertej cdo dyshimi ne nje tjeter forum). Dhe jo te debatojm me njerez si ti, qe na sjell teori pa baza shkencore, si ajo e vjetersise se dialekteve, apo deformime te tjera aq te shumta sa nuk ja vlen te kritikohen me radhe.

Eshte percarese te aludosh per genocid kulturor (si akuza per zhdukje te gegnishtes qe ngrite ndaj meje). Dhe eshte keqinformim te shkruash se toskerishtja rrjedh nga gegnishtja, apo se njeri dialekt eshte 10000 vjecar, dhe nje sere brrockullash te tjera qe s'kam durim t'i permend.

mire mo ndakort muk je ndakort me mue, je ndakort me Sazanin Gurin ? edhe ay asht nje toske i cmendur por edhe ay e pranoj ma ne fund qe ttosknishtja rrjedh nga gegnishtja …avash a vash asht nje fakt qe popranohet gjithandej, kuptoj arsyen tane pse mgul kambe, por duhet te jesh me i hapur, dmth me pranu dicka qe asht e pranushme …

ne geget skemi pas lidhje naj here me greket pervecse i kemi dhane pavarsine greqise ?.
a kemi gabie ktu ?

gjithsesi gjuha per te mire te kombit duhet te rishikohet pa prek as ni vlla qofte pre sarande apo prej prizreni
 
nese nuk
gaboj kam
sjell info per te, me i ra shkurt, ai ka paqtu gjitha gjakmarejet ne kosove, naparmjet dijes fjales se urte dhe peshes se fjales ka arrit me paqtu te gjitha gjakmarrjet ne kosove nje Rugove e Nane Tereze ndryshe
Une mora ato kryesoret me ja nis ashtu Ka qen Edhe professor i fakultetit filozofik ne universitetin e prishtines...njs
 
Une mora ato kryesoret me ja nis ashtu Ka qen Edhe professor i fakultetit filozofik ne universitetin e prishtines...njs


korrekt, jo me bani pershtypje se nga shqiptaret e shqipnise nuk njihet vepra e Anton Cetes, ti e dije ban perjashtimin nga rregulli
 
mire mo ndakort muk je ndakort me mue, je ndakort me Sazanin Gurin ? edhe ay asht nje toske i cmendur por edhe ay e pranoj ma ne fund qe ttosknishtja rrjedh nga gegnishtja …avash a vash asht nje fakt qe popranohet gjithandej, kuptoj arsyen tane pse mgul kambe, por duhet te jesh me i hapur, dmth me pranu dicka qe asht e pranushme …

ne geget skemi pas lidhje naj here me greket pervecse i kemi dhane pavarsine greqise ?.
a kemi gabie ktu ?

Hahahaha... Jo, nuk e njoh mendimin e Sazan Gurit mbi temen e historise se gjuhes dhe as nuk me interesojn shume pikepamjet e nje personi te atille mbi nje fushe ku edhe ekspertet me te mire nuk e thone se Toskrishtja rrjedh nga Gegnishtja. Nuk e thone as faktet, por s'po lodhem te hyj ne detaje me te thelle.

Nuk ka ASNJE teori te besueshme se Toskerishtja ka evoluar nga Gegerishtja. Keto jane brrockulla te portaleve keqinformuese greke qe shkruajn shqip, dhe e ka rrenjen ne teorine thellesisht antishqiptare te nje emigrimi masiv veri-jug, nga Gegeria ne Toskeri.

E njoh mjaft mire teorine e ndyre te gatuar ne akademine e Athines per emigrim masiv nga Gegeria ne Toskeri. E njoh ne detaje. Eshte teme e trajtuar nga akademik te mirefillte, nga Profesor Kristo Frasheri, dhe Profesor Pellumb Xhufi, e deri te historian te huaj qe kane dhene mendimin mbi ceshtje.

Teoria e emigrimit te shqiptareve nga Gegeria ne Toskeri eshte jo vetem antishkencore, pra s'ka fakte per dicka te tille, por eshte thellesisht teori me prapavije politike. Ka qene pjese e propagandes FASHISTE greke qe justifikonte urrejtjen, asimilimin apo edhe masakrat e civileve shqiptar te Camerise.
 
ne geget skemi pas lidhje naj here me greket pervecse i kemi dhane pavarsine greqise ?.
a kemi gabie ktu ?

Pavaresine Greqise nuk i'a dhane as geget as tosket. Por kjo gara se kush ndihmoi me shume nje shtet qe tashme eshte armik me Shqiperine eshte padyshim kurthi jot i radhes.

Per hire te se vertetes pavaresine Greqise nuk i'a dhane as geget as tosket, por i'a dhane arvanitet qe kishin 500 vjet qe banonin ne Greqi. Sigurisht edhe greket etnik qe luftuan per pavaresi dhe aleatet e tyre rus dhe francez.

Je kryekeput keqinformues ne qasje dhe ne fakte.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.