Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kë do zgjidhnit, të dashurin/ën apo familjen?

Do ta braktisnit familjen për dashurinë?

  • Nese do te ishte e nevojshme, po

    Votimi: 1 5.3%
  • Jo, kurre

    Votimi: 11 57.9%
  • Vetem nese familja nuk do ta respektonte personin qe kam zgjedhur

    Votimi: 2 10.5%
  • Ne rast se familja do te me vendoste perpara kesaj zgjedhjeje

    Votimi: 5 26.3%

  • Gjithsej votues
    19
Vetem nje rast eshte
@Lori shumë bukur e ke thënë por ka nga ata prindër që nuk ndërhyjnë fare në zgjedhjet e fëmijëve e kjo ndodh përgjithësisht me vajzat.
Dhe kur dhëndrri del për faqe të zezë , vajza nuk ankohet pasi prindërit nuk e mbështesin më duke i thënë atëëë thashëëëëë( vetë e gjete e vetë bëji dermanin)...
Kjo ndodh në 80% të çdo familje besoj në shqipëri, të rralla janë rastet kur pajtueshmëria nuse/ vjehrri apo dhëndërr/ vjehrri janë të kënaqur me njëri-tjetrin...

Njoh në rast ku femra dhunohej nga burri, vjehrrit e tashmë dhe nga i biri adoleshent, prindërit i kishin kthyer shpinën me motivin " vetë e gjete" ...
Prandaj varet se çna rezervon fati, e e paçim të mirë.
Te drejte ke , njerezit martohen, kalojne 40 vjet bashke e nuk njihen! Komshiu im u nda pas 40 vjet martese me motivacionin nga ish gruja, nuk i perputheshin karakteret ? Pikerisht per ket une mendoj qe duhet qe nusen ose dhendrin ta gjej plaka me plakun. ?
 
@Lori shumë bukur e ke thënë por ka nga ata prindër që nuk ndërhyjnë fare në zgjedhjet e fëmijëve e kjo ndodh përgjithësisht me vajzat.
Dhe kur dhëndrri del për faqe të zezë , vajza nuk ankohet pasi prindërit nuk e mbështesin më duke i thënë atëëë thashëëëëë( vetë e gjete e vetë bëji dermanin)...
Kjo ndodh në 80% të çdo familje besoj në shqipëri, të rralla janë rastet kur pajtueshmëria nuse/ vjehrri apo dhëndërr/ vjehrri janë të kënaqur me njëri-tjetrin...

Njoh në rast ku femra dhunohej nga burri, vjehrrit e tashmë dhe nga i biri adoleshent, prindërit i kishin kthyer shpinën me motivin " vetë e gjete" ...
Prandaj varet se çna rezervon fati, e e paçim të mirë.
@Dorina kto jane pasoja te asaj qe shqiptaret e quanin "komunizem".
Nese ne bote sot divorci eshte dicka mese normale,ne Shqiperia eshte nje drame e madhe.Sidomos per femrat te cilat kane shume pak mundesi per tja dale mbane,per te mos folur per paragjykimet qe jane hall me vete.
Nje femer e divorcuar ktu tek ne, detyrohet te kthehet tek prinderit.
Tek cilet prinder?Tek ata qe jane lindur dhe rritur ne nje kohe,sidomos sistem, krejt tjeter dhe e kane pothuajse te pamundur te kuptojne "gjemen" qe u ra vajzes se tyre.Kjo pastaj ben qe shume "fatkeqe" te durojne tradhetine, dajakun,e shume gjera te tjera nga ajo specia tjeter qe me demek quhet mashkull.
 
@Dorina kto jane pasoja te asaj qe shqiptaret e quanin "komunizem".
Nese ne bote sot divorci eshte dicka mese normale,ne Shqiperia eshte nje drame e madhe.Sidomos per femrat te cilat kane shume pak mundesi per tja dale mbane,per te mos folur per paragjykimet qe jane hall me vete.
Nje femer e divorcuar ktu tek ne, detyrohet te kthehet tek prinderit.
Tek cilet prinder?Tek ata qe jane lindur dhe rritur ne nje kohe,sidomos sistem, krejt tjeter dhe e kane pothuajse te pamundur te kuptojne "gjemen" qe u ra vajzes se tyre.Kjo pastaj ben qe shume "fatkeqe" te durojne tradhetine, dajakun,e shume gjera te tjera nga ajo specia tjeter qe me demek quhet mashkull.

Shumë dakord me ty, s' i heq asnjë pikë e presje..
Ky është realiteti?‍♀️
 
Kam marre vendim pa miratimin e prinderve ne moshe minorene.... Vendim te gabuar. Se di mbase nuk do e beja , por do isha e gatshme te luftoja per dashurine ,,, kunder gjithckaje ?
 
Po do martohesha se as prindrit nuk me moren leje mua kur u martuan ?
 
Mendoj qe jo por do e beja te pa munderen qe ti bind ta kuptojn se ai eshte personi ideal per mua .sepse sdo ishte e edukates time te mos ti vlersoja prinderit fal tyre jam ku jam dhe ne fund te fundit po ndodhi ndarja ku ja mbajm prap aty hmm.
 
Po :) mendimi prinderve ka pesh po jo te vendosin per mua!
 
Nje pyetje per ata qe thane se pa lejen/mendimin/aprovimin e prinderve nuk do martoheshin:
Pas lejes/aprovimit qe merrni nga prinderit cfare ndryshon, shtohet deshira dhe dashuria juaj per partnerin dhe martesen?
 
Nje pyetje per ata qe thane se pa lejen/mendimin/aprovimin e prinderve nuk do martoheshin:
Pas lejes/aprovimit qe merrni nga prinderit cfare ndryshon, shtohet deshira dhe dashuria juaj per partnerin dhe martesen?
Un zdo e merja grun pa aprovimin e prinderve
Kur vet mund tjetoj i lumtur dhe atyre tmos i flas me goj ose tmos i shof me sy
Ca kuptim ka lumturia nqs nona ste fol me goj?
Ky o ndryshimi.
 
Nje pyetje per ata qe thane se pa lejen/mendimin/aprovimin e prinderve nuk do martoheshin:
Pas lejes/aprovimit qe merrni nga prinderit cfare ndryshon, shtohet deshira dhe dashuria juaj per partnerin dhe martesen?
Jo por kanngelur dmth:
Quhet respekt mund ta degjosh mendoj un por jo ta aprovoj prindi.
Edhe pse jemi ne 2020 jan disa gjera qe si kemi lon pass.?
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.