Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kë do zgjidhnit, të dashurin/ën apo familjen?

Do ta braktisnit familjen për dashurinë?

  • Nese do te ishte e nevojshme, po

    Votimi: 1 5.3%
  • Jo, kurre

    Votimi: 11 57.9%
  • Vetem nese familja nuk do ta respektonte personin qe kam zgjedhur

    Votimi: 2 10.5%
  • Ne rast se familja do te me vendoste perpara kesaj zgjedhjeje

    Votimi: 5 26.3%

  • Gjithsej votues
    19
Do e diskutoja padyshim me prinderit, spo blej kepuce o xhan :p
 
Jo do pyesja dhe lagjen....
:p
 
Pa lejen e prinderve?Nuk e di njeriu i ben gjerat kur mendon se eshte gati per to.Nje person i pjekur besoj se ka aftesite te zgjedh nje person te pershtatshem per jete.Nese e diskuton me familjen dhe ne rastin me te keq qe ata sjane dakort,di tju thot disa pika bindese per te bere qe ata te kuptojne se kjo eshte zgjedhje e tij dhe vazhdimesine me te do e jetoj ai.Une keshtu e mendoj dhe keshtu kam vepruar.Bekimi eshte ai qe na le te qete pastaj.Dhe ska prind qe nuk bekon me zemer nese seshte dakort
 
E para një herë kjo është temë abstrakte.Prindi që është prind ka besim në zgjedhjen e fëmijës.Puç all
 
  • Dashuri
Reactions: Iva
Mu plaku me plaken sme pyeten kur me ben pse ti pyes a tmartohem?
 
  • Kiss
Reactions: Iva
Familjen defenitivisht
 
Normale qe nene vetem aji eshte familja ime :(
 
Familja,por qdo here ka nje zgjidhje per ti mbajtur te dy palet ?
 
Dashuria prinderore eshte me e madhe se cdo dashuri tjeter. Kjo dashuri eshte pa kushte dhe pa interes. Jam pro familjes 1000%
 
Sdo isha martu pa lejen e prinderve,por jam e sigurt se prinderit e njohin shum mire se qfre femije kan dhe besojn ne vendimin e tij/saj,, dhe them se skan pse te jen kunder vendimit tim:)
 
Dikur mendoja se nuk do ta beja,por me vitet njeriu ndryshon.

Padyshim qe po.
Do martohesha me ke dua,e eshte dicka qe me perket mua,nqs do ish e vetmja arme e fundit per ti bindur,edhe do deshtoja .

:)
 
Perderisa do e kaloj une jeten me ate jam une ai qe vendos ?
 
Fakti eshte qe prindi nuk duhet ta rrise dhe ta edukoje femijen sikur ta kishte prone te veten. Duke u sjelle ne kete forme ja kufizon personalitetin ne disa korniza shume te tepruara. Nje nder to eshte edhe "leja" per te perzgjedhur partnerin. Nje prind i zgjuar monitoron me kujdes zhvilimet ne jeten e femijes pa nderhyre dukshem ne vendimet dhe zgjedhjet qe ben. Mesoje femijen te mos beje zgjedhje te gabuara. Edhe nese ndodh lere te mesoje nga gabimet. Ska si e njeh jeten ndryshe. Nese prinderit do i perdornin mekanizmat e tyre mbrojtes ne menyre racionale atehere as femijet nuk do benin gjera "pa leje"
 
@Lori shumë bukur e ke thënë por ka nga ata prindër që nuk ndërhyjnë fare në zgjedhjet e fëmijëve e kjo ndodh përgjithësisht me vajzat.
Dhe kur dhëndrri del për faqe të zezë , vajza nuk ankohet pasi prindërit nuk e mbështesin më duke i thënë atëëë thashëëëëë( vetë e gjete e vetë bëji dermanin)...
Kjo ndodh në 80% të çdo familje besoj në shqipëri, të rralla janë rastet kur pajtueshmëria nuse/ vjehrri apo dhëndërr/ vjehrri janë të kënaqur me njëri-tjetrin...

Njoh në rast ku femra dhunohej nga burri, vjehrrit e tashmë dhe nga i biri adoleshent, prindërit i kishin kthyer shpinën me motivin " vetë e gjete" ...
Prandaj varet se çna rezervon fati, e e paçim të mirë.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.