Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Kë do zgjidhnit, të dashurin/ën apo familjen?

Do ta braktisnit familjen për dashurinë?

  • Nese do te ishte e nevojshme, po

    Votimi: 1 5.3%
  • Jo, kurre

    Votimi: 11 57.9%
  • Vetem nese familja nuk do ta respektonte personin qe kam zgjedhur

    Votimi: 2 10.5%
  • Ne rast se familja do te me vendoste perpara kesaj zgjedhjeje

    Votimi: 5 26.3%

  • Gjithsej votues
    19
Do e diskutoja padyshim me prinderit, spo blej kepuce o xhan :p
 
Jo do pyesja dhe lagjen....
:p
 
Pa lejen e prinderve?Nuk e di njeriu i ben gjerat kur mendon se eshte gati per to.Nje person i pjekur besoj se ka aftesite te zgjedh nje person te pershtatshem per jete.Nese e diskuton me familjen dhe ne rastin me te keq qe ata sjane dakort,di tju thot disa pika bindese per te bere qe ata te kuptojne se kjo eshte zgjedhje e tij dhe vazhdimesine me te do e jetoj ai.Une keshtu e mendoj dhe keshtu kam vepruar.Bekimi eshte ai qe na le te qete pastaj.Dhe ska prind qe nuk bekon me zemer nese seshte dakort
 
E para një herë kjo është temë abstrakte.Prindi që është prind ka besim në zgjedhjen e fëmijës.Puç all
 
  • Dashuri
Reactions: Iva
Mu plaku me plaken sme pyeten kur me ben pse ti pyes a tmartohem?
 
  • Kiss
Reactions: Iva
Familjen defenitivisht
 
Normale qe nene vetem aji eshte familja ime :(
 
Familja,por qdo here ka nje zgjidhje per ti mbajtur te dy palet ?
 
Dashuria prinderore eshte me e madhe se cdo dashuri tjeter. Kjo dashuri eshte pa kushte dhe pa interes. Jam pro familjes 1000%
 
Sdo isha martu pa lejen e prinderve,por jam e sigurt se prinderit e njohin shum mire se qfre femije kan dhe besojn ne vendimin e tij/saj,, dhe them se skan pse te jen kunder vendimit tim:)
 
Dikur mendoja se nuk do ta beja,por me vitet njeriu ndryshon.

Padyshim qe po.
Do martohesha me ke dua,e eshte dicka qe me perket mua,nqs do ish e vetmja arme e fundit per ti bindur,edhe do deshtoja .

:)
 
Perderisa do e kaloj une jeten me ate jam une ai qe vendos ?
 
Fakti eshte qe prindi nuk duhet ta rrise dhe ta edukoje femijen sikur ta kishte prone te veten. Duke u sjelle ne kete forme ja kufizon personalitetin ne disa korniza shume te tepruara. Nje nder to eshte edhe "leja" per te perzgjedhur partnerin. Nje prind i zgjuar monitoron me kujdes zhvilimet ne jeten e femijes pa nderhyre dukshem ne vendimet dhe zgjedhjet qe ben. Mesoje femijen te mos beje zgjedhje te gabuara. Edhe nese ndodh lere te mesoje nga gabimet. Ska si e njeh jeten ndryshe. Nese prinderit do i perdornin mekanizmat e tyre mbrojtes ne menyre racionale atehere as femijet nuk do benin gjera "pa leje"
 
@Lori shumë bukur e ke thënë por ka nga ata prindër që nuk ndërhyjnë fare në zgjedhjet e fëmijëve e kjo ndodh përgjithësisht me vajzat.
Dhe kur dhëndrri del për faqe të zezë , vajza nuk ankohet pasi prindërit nuk e mbështesin më duke i thënë atëëë thashëëëëë( vetë e gjete e vetë bëji dermanin)...
Kjo ndodh në 80% të çdo familje besoj në shqipëri, të rralla janë rastet kur pajtueshmëria nuse/ vjehrri apo dhëndërr/ vjehrri janë të kënaqur me njëri-tjetrin...

Njoh në rast ku femra dhunohej nga burri, vjehrrit e tashmë dhe nga i biri adoleshent, prindërit i kishin kthyer shpinën me motivin " vetë e gjete" ...
Prandaj varet se çna rezervon fati, e e paçim të mirë.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.