Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

LGBT? TABU APO ....Dicka qe duhet pranuar gjeresisht ne shoqerin shqiptare!!

Shiko, ti e relativizon aq shume sa duket gati gati banale.

Ceshtja nuk eshte ktu!

Ceshtja asht shume e thelle, po pate kohe thellohu.

Dhe naten flej gjume mos rri tu pa yjet ?
Ti vëlla pse nuk boton një libër me reptilian si puna e sekretit te madh se duket që ja paske haberin nga këto gjëra
 
Un sjam fare dakort!
Jam kundra dhe kushdo qe eshte pro, nuk eshte njeri!

Sduhet te lejohet ne asnje vend te botes, leje ca thojn demokraci kjo nuk hyn te demokracia hyn te banalizimi hyn te gjonat me t shpifme qe ka ekzistu najher.

Dhe sjam fare dakort qe ne disa vende te BE kan te drejten e biresimit te nje fmije.

Po 2 bura gejusha ca do i msojn fmise kur te rritet? Tbohet si "bab" e atyre gejush?
Kto jan kundra njerezimit esht kundra gjinise dhe esht e pakonceptueshme te dalin lirshem ose te biresojn fmij!
Kto duhet te denohen per prishjen e njerezimit!!

Ose te jetojn te vecuar nga qyteterimi normal!

Dhe si lejohet asnji e drejte jo mo te BIRESOJN!
 
Jam plotesisht kundra !
Jam dalort qe gjithmush ka jeten e ti e mund te jetoj si te doj !
Por kurr nuk do te doja qe femijet e minte shikonin ne rruge apo ne tv per ato !
Nuk jam rracist , por jam realist !
 
Ti vëlla pse nuk boton një libër me reptilian si puna e sekretit te madh se duket që ja paske haberin nga këto gjëra
Po, jam duke shkru nje liber por jo per reptilianet.

Po qe besa kam heber edhe skam haber di qe nuk di, so di sapere di non sapere nulla ...i know that i do not know anything...ect

po c'lidhje kane reptilianet me temen ?
 
Po lexoja disa komente ketu. Nuk e di pse njerzit kane kaq urrejtje brenda tyre. Cfare ju prishet apo ju ndreqet nga seksualiteti i dikujt? Nese nuk ju pelqen dicka nuk keni pse nxirrni mllef dhe ofendime, mund ta shprehni ne menyre me te qyteteruar mendimin tuaj. Me vjen keq qe lexoj se sa mendje mbyllur eshte shoqeria jone, aq shume sa nuk do pranonin dot as shoqerine apo nje pjestar ne familjen e tyre qe mund te kishte orientim tjeter seksual. Me falni po mesa di une familja dhe shoqeria duhen pa kushte. Nese nje dite nje person shume i dashur per ju do ju shprehe se eshte pjese e komunitetit LGBT do ju ndryshoje dashuria qe keni per te? Ndoshta per momentin po, por jo deri ne ate pike sa te mos i doni me ne ejten tuaj. Ne te kundert me vjen keq, por dashuria spaska qene aq e madhe. Dicka tjeter qe me duket e pakonceptueshme jane keto burra dhe djem qe thone "Me pelqejne lezbiket, por geit nuk i shoh dot". Ndjese, por eshte teknikisht e njejta gje, ose jeni homofob ose nuk jeni, nuk ka dicka te ndermjetme. Gjithashtu mendoj se duhet te mendoni pak para se te thoni, jane shtuar shume. Pse si mendoni ju, ne kohet me perpara ska pasur persona qe benin pjese ne komunitetin LGBT? Thjesht njerezit po arrijne te jene me te lire, po mundohen te tregohen vetvetja dhe te arrijne te pranohen ashtu sic jane, ndoshta te pranojne dhe ata veten e tyre. Pse nuk fokusoheni te individi dhe vlerat qe mbart ai/ajo? Pse e harroni qe mbi te gjitha jemi njerez dhe te gjithe kemi ardhur njesoj ne kete bote dhe po ashtu do ikim prej saj? Pse e harroni qe jemi te barabarte? Dhe per ju qe mund te thoni zoti kshu zoti ashtu. Mesa di une zoti na meson te duam njeri tjetrin, te falim, te mos paragjykojme, te dhurojme dashuri, ashtu si dhe ai na do gjithsecilin prej nesh ne te njejten menyre dhe pa kushte. Kaq kisha ne lidhje me kete :)
 
Po lexoja disa komente ketu. Nuk e di pse njerzit kane kaq urrejtje brenda tyre. Cfare ju prishet apo ju ndreqet nga seksualiteti i dikujt? Nese nuk ju pelqen dicka nuk keni pse nxirrni mllef dhe ofendime, mund ta shprehni ne menyre me te qyteteruar mendimin tuaj. Me vjen keq qe lexoj se sa mendje mbyllur eshte shoqeria jone, aq shume sa nuk do pranonin dot as shoqerine apo nje pjestar ne familjen e tyre qe mund te kishte orientim tjeter seksual. Me falni po mesa di une familja dhe shoqeria duhen pa kushte. Nese nje dite nje person shume i dashur per ju do ju shprehe se eshte pjese e komunitetit LGBT do ju ndryshoje dashuria qe keni per te? Ndoshta per momentin po, por jo deri ne ate pike sa te mos i doni me ne ejten tuaj. Ne te kundert me vjen keq, por dashuria spaska qene aq e madhe. Dicka tjeter qe me duket e pakonceptueshme jane keto burra dhe djem qe thone "Me pelqejne lezbiket, por geit nuk i shoh dot". Ndjese, por eshte teknikisht e njejta gje, ose jeni homofob ose nuk jeni, nuk ka dicka te ndermjetme. Gjithashtu mendoj se duhet te mendoni pak para se te thoni, jane shtuar shume. Pse si mendoni ju, ne kohet me perpara ska pasur persona qe benin pjese ne komunitetin LGBT? Thjesht njerezit po arrijne te jene me te lire, po mundohen te tregohen vetvetja dhe te arrijne te pranohen ashtu sic jane, ndoshta te pranojne dhe ata veten e tyre. Pse nuk fokusoheni te individi dhe vlerat qe mbart ai/ajo? Pse e harroni qe mbi te gjitha jemi njerez dhe te gjithe kemi ardhur njesoj ne kete bote dhe po ashtu do ikim prej saj? Pse e harroni qe jemi te barabarte? Dhe per ju qe mund te thoni zoti kshu zoti ashtu. Mesa di une zoti na meson te duam njeri tjetrin, te falim, te mos paragjykojme, te dhurojme dashuri, ashtu si dhe ai na do gjithsecilin prej nesh ne te njejten menyre dhe pa kushte. Kaq kisha ne lidhje me kete :)
po ti pse krtikon mendimin e te tjerve !??
pse pse pse
apo mendimi yt asht ligj?..
 
po ti pse krtikon mendimin e te tjerve !??
pse pse pse
apo mendimi yt asht ligj?..
Kush tha qe mendim im eshte ligj? Mos lexo ne menyre siperfaqesore, por kap thelbin. Prandaj keni urrejtje se nuk i shihni gjerat ne thellesi. Shpreha mendimin tim me qytetari, jo me mllef si shumica ketu!
 
Kush tha qe mendim im eshte ligj? Mos lexo ne menyre siperfaqesore, por kap thelbin. Prandaj keni urrejtje se nuk i shihni gjerat ne thellesi. Shpreha mendimin tim me qytetari, jo me mllef si shumica ketu!
gjith shprehin mendimin e tyre ..po ti paragjykove ndaj tyre pse su pelqejn .ato..
 
Po lexoja disa komente ketu. Nuk e di pse njerzit kane kaq urrejtje brenda tyre. Cfare ju prishet apo ju ndreqet nga seksualiteti i dikujt? Nese nuk ju pelqen dicka nuk keni pse nxirrni mllef dhe ofendime, mund ta shprehni ne menyre me te qyteteruar mendimin tuaj. Me vjen keq qe lexoj se sa mendje mbyllur eshte shoqeria jone, aq shume sa nuk do pranonin dot as shoqerine apo nje pjestar ne familjen e tyre qe mund te kishte orientim tjeter seksual. Me falni po mesa di une familja dhe shoqeria duhen pa kushte. Nese nje dite nje person shume i dashur per ju do ju shprehe se eshte pjese e komunitetit LGBT do ju ndryshoje dashuria qe keni per te? Ndoshta per momentin po, por jo deri ne ate pike sa te mos i doni me ne ejten tuaj. Ne te kundert me vjen keq, por dashuria spaska qene aq e madhe. Dicka tjeter qe me duket e pakonceptueshme jane keto burra dhe djem qe thone "Me pelqejne lezbiket, por geit nuk i shoh dot". Ndjese, por eshte teknikisht e njejta gje, ose jeni homofob ose nuk jeni, nuk ka dicka te ndermjetme. Gjithashtu mendoj se duhet te mendoni pak para se te thoni, jane shtuar shume. Pse si mendoni ju, ne kohet me perpara ska pasur persona qe benin pjese ne komunitetin LGBT? Thjesht njerezit po arrijne te jene me te lire, po mundohen te tregohen vetvetja dhe te arrijne te pranohen ashtu sic jane, ndoshta te pranojne dhe ata veten e tyre. Pse nuk fokusoheni te individi dhe vlerat qe mbart ai/ajo? Pse e harroni qe mbi te gjitha jemi njerez dhe te gjithe kemi ardhur njesoj ne kete bote dhe po ashtu do ikim prej saj? Pse e harroni qe jemi te barabarte? Dhe per ju qe mund te thoni zoti kshu zoti ashtu. Mesa di une zoti na meson te duam njeri tjetrin, te falim, te mos paragjykojme, te dhurojme dashuri, ashtu si dhe ai na do gjithsecilin prej nesh ne te njejten menyre dhe pa kushte. Kaq kisha ne lidhje me kete :)
Fakti qe te duken te neveritshem dy meshkuj qe puthen ste ben homofob.
 
cfare te ben ?
Asgje ste ben. Fobi eshte fjale e madhe, fobia te con drejt veprimeve te pakontrolluara.
Tjeter gje eshte te thuash sme pelqejne kafshet dhe gje tjeter te thuash kam fobi kafshet.
Edhe dicka ne lidhje me mesimet e zotit, smund te merren pjeserisht ato.
Pervecse ti duam njerezit, zoti na meson dhe te kryqezohemi me seksin e kundert.
 
Asgje ste ben. Fobi eshte fjale e madhe, fobia te con drejt veprimeve te pakontrolluara.
Tjeter gje eshte te thuash sme pelqejne kafshet dhe gje tjeter te thuash kam fobi kafshet.
Edhe dicka ne lidhje me mesimet e zotit, smund te merren pjeserisht ato.
Pervecse ti duam njerezit, zoti na meson dhe te kryqezohemi me seksin e kundert.
Te sugjeroj te kerkosh per fjalen homofobi pasi eshte nje term me i gjere se kaq sa po thua ti. Dhe sa per mesimet e zotit edhe ti pjeserisht po i merr :)
 
Te sugjeroj te kerkosh per fjalen homofobi pasi eshte nje term me i gjere se kaq sa po thua ti. Dhe sa per mesimet e zotit edhe ti pjeserisht po i merr :)
Homofobia eshte frika dhe urrejtja irracionale ndaj homoseksualitetit ?
Te jesh e bindur qe di aq shume per kte teme sa ti nuk e imagjinon, madje kam pasur dhe ne shoqeri, jo te afert, individe te tille.
Shoqeria jone eshte shume e re per te qene aq mendje hapur sa pretendon ti.
Ne vende te tjera ky diskutim eshte bere qe para 100-150 vjeteve dhe tani duket sikur ska ekzistuar kurre si problem, po cdo shoqeri ka kaluar ne kte faze.
 
Homofobia eshte frika dhe urrejtja irracionale ndaj homoseksualitetit ?
Te jesh e bindur qe di aq shume per kte teme sa ti nuk e imagjinon, madje kam pasur dhe ne shoqeri, jo te afert, individe te tille.
Shoqeria jone eshte shume e re per te qene aq mendje hapur sa pretendon ti.
Ne vende te tjera ky diskutim eshte bere qe para 100-150 vjeteve dhe tani duket sikur ska ekzistuar kurre si problem, po cdo shoqeri ka kaluar ne kte faze.
Atehere nese e dike kuptimin, neveria ku hyn sipas teje?
Shume e vetedijshme jam per pjesen qe shoqeria jone nuk behet dot aq mendjehapur aq shpejt. Ajo qe doja te thoja me teper me komentin tim eshte qe nuk ka nevoje per mllef dhe urrejtje per te shprehur qe nuk je dakord me seksualitetin e dikujt. Mendoj se eshte njerezore qe te biem dakord per kaq gje, nuk kemi pse mbjellim urrejtje (jo ti personalisht pasi nuk e di mendimin tend te plote, por shume komente qe lexova)
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.