Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Thenie te mencura, qe tregojne thelbin e vertete te jetes!

Njerez jem e gabojme. Me rendesi mos t'jete e qellimshme. Per aq kohe sa ndjehesh fajtore, ndergjegja eshte e paster.
Jeni shume njeri i mire dhe pozitiv, falenderojme Allahun qe sjell prane nesh njerez te tille?
 
Dashuria dhe urrejtja e njerëzve, është një emocion që verbon nga meditimi i te vërtetes ne vetvete, njera ane!
Por dhe ana tjeter e medaljes qe te pakten ke tiganin?
Ngushellim i bukur apo jo?

edhe dashni edhe urrejtje edhe meditim edhe tigan, i ke ba pak lamsh, po hajt se po e baj gratis me te kthjellu ;)

dashnia dhe urrjetja shprehin dualitetin e cdo qanie apo materie, psh drite-nate, e keqe-mire, yin-yang, negative-pozitive, e ngurte-lengshme....ect, brenda ktij koncepti le te themi kozmik gjejmi gjejmi harmonine dhe e kuilibrin e shprehur ne formen e entropise ..... ect

meditimi i se vertetes asht dicka tjeter, perndritja shpirterore me qellim me arrit nje dimension dhe nje gjendje tejter te qanies njerzore .....psh Buda ect

ndakort jam me tiganin e kam vene ne zjarr ti ku je me te pjek pak ????
 
edhe dashni edhe urrejtje edhe meditim edhe tigan, i ke ba pak lamsh, po hajt se po e baj gratis me te kthjellu ;)

dashnia dhe urrjetja shprehin dualitetin e cdo qanie apo materie, psh drite-nate, e keqe-mire, yin-yang, negative-pozitive, e ngurte-lengshme....ect, brenda ktij koncepti le te themi kozmik gjejmi gjejmi harmonine dhe e kuilibrin e shprehur ne formen e entropise ..... ect

meditimi i se vertetes asht dicka tjeter, perndritja shpirterore me qellim me arrit nje dimension dhe nje gjendje tejter te qanies njerzore .....psh Buda ect

ndakort jam me tiganin e kam vene ne zjarr ti ku je me te pjek pak ????
Gjeje fillin pra?
Po prite mu tu dogj tigani po hë.
Dit te mbare e plot te mira ?
 
Gjeje fillin pra?
Po prite mu tu dogj tigani po hë.
Dit te mbare e plot te mira ?

qysh me e gjet fillin, kur me ka hup filli qe nga fillimi, e du nji zana-fill t'me tregoje vijen e drejte te PP ?

Po te pres deri sa te digjet voji, po erdhi mire po nuk erdhe jam te e fut nji sorre me e pjek ...??

dite te mbare

tung
 
Një njeri dëshiroi ta qet ne pozitë te keqe Mutenbi-un duke i thënë:

Të pashë nga larg mendova qe je grua!

E ky ia ktheu: edhe unë te pashë nga larg e mendova që je burrë!
 
"Të jetosh në përputhje me natyrën do të thotë të plotësosh një nga kushtet themelore të lumturisë njerëzore"

Seneka
 
Por së pari duhet ta duash veten.
Duhet të kujdesesh për veten. Me ledhatime, akullore, këpucë të reja, mijëra libra dhe gjëra të çuditshme që të bëjnë të qeshësh.
Me miqtë më të vegjël se ju që ripërtërijnë entuziazmin tuaj, dhe me miqtë më të vjetër që rrisin mençurinë tuaj. Me njerëz si ju që ju bëjnë të ndiheni të kuptuar dhe me njerëz shumë të ndryshëm që ju ndihmojnë të kuptoni.
Të shikosh perëndimet e diellit, të shkruash një gjë ditën që të prek, të lidhësh flokët dhe të shkosh për vrapim. Ikni nga ajo që keni frikë. Qaj kur je e dobët nëse e bën, ti je vetëm e vërtetë. Mësoni të jeni vetëm, por vazhdoni të shijoni shoqërinë. Ecni dhe stërviteni veten të vëzhgoni.
Ju keni një mjek për trupin, kërkoni një për shpirtin: sepse shpirti është më i vështirë për tu shëruar sesa trupi.
Por mbani mend gjithmonë një gjë: nëse nuk ndiheni mirë nuk mund të jetoni bukur kurrë.
Ajo që ke brenda teje del në mënyrë të pashmangshme është osmozë. Nëse jeni shkatërruar, duhet të rindërtoni veten, përndryshe do të përfundoni me njerez te gabuar, që nuk janë të zotë të të duan për atë që u jep, ndoshta dhe shpirtin, perkujdesjen, dashurine.
Mbaji për vete të gjitha.
Duaje veten dhe do të shikosh se askend në botë nuk do të kesh nevojë, që nuk ështê në nivelin tënd!
Sot, ka shume njerez te arsimuar, qe eshte thjeshtë nje obsion për tu ushqyer!
Por, njerëz të edukuar nê shpirt e mëndje, janë të pakët.
Një diplomë edhe mund ta kesh nder duar duke e blere, ndërsa një shpirt si i joti kurre❤️
Duaj veten, e ke për detyrë?

IMG_20210831_212251.jpg
 
Bota kthehet mënjanë për ta lënë të kalojë çdo njeri që e di se ku po shkon...
 
Për shkak të një dashurie të madhe, dikush është i guximshëm❤️
 
Dituria eshte nje thesar, por praktika eshte celesi i saj dhe kete e kupton kur rritesh ne shpirt!
 
Ai qe njeh te tjeret eshte i mencur.
Kush njeh veten eshte i ndritur?
 
"Life will break you. Nobody can protect you from that, and living alone won't either, for solitude will also break you with its yearning. You have to love. You have to feel. It is the reason you are here on earth. You are here to risk your heart. You are here to be swallowed up. And when it happens that you are broken, or betrayed, or left, or hurt, or death brushes near, let yourself sit by an apple tree and listen to the apples falling all around you in heaps, wasting their sweetness. Tell yourself that you tasted as many as you could." -- Louise Erdrich
 
Ne nuk ndėshkohemi pėr gabimet tona.
Por, ndëshkohemi nga gabimet tona!
 
Skllav, është ai njeri që pret që dikush ta çlirojë.
I vdekur eshte ai njeri, qe pret ta doje dikush, kur nuk do veten.
 
Isha ne erresire, por bera tre hapa dhe u gjenda ne parajse.
Hapi i pare, ishte nje mendim i mire.
Hapi i dyte, nje pune e mire.
Hapi i trete nje veper e mire...
 
Nuk është me rëndësi se sa japim prej mundit tonë sa është me rëndësi mënyra se si e japim atë...

Screenshot_20210903-222114_Facebook.jpg
 
Rrugët e pasurimit janë torturuese, duke menduar rezultatin final.
Kush nuk ndjek rrugën strikte të drejtësisë në pasurim, në fund ajo çfarë mbetet është përzhitje e shpirtit dhe errësim i zemrës.
Kjo kategori s'ka për ta ndjerë asnjëherë shijen e familjes, apo te begatisë së pasurisë.
Sepse kthehen ne monstra, duke i hyre veseve dhe duke humbur llogjiken ne gjera pa vlere!
 
Ndonjehere, per shkak se s’te shoh dot ty, syte, thuajse s’me sherbejne per tjeter gje, perveçse si ure kalimi per lotet, nga bota ime e brendshme, ne te cilen je vetem ti, ne ate jashte, ku zhurmojne njerez qe s’me duhen.
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.