Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Gegnishtja

Hahahaha... Jo, nuk e njoh mendimin e Sazan Gurit mbi temen e historise se gjuhes dhe as nuk me interesojn shume pikepamjet e nje personi te atille mbi nje fushe ku edhe ekspertet me te mire nuk e thone se Toskrishtja rrjedh nga Gegnishtja. Nuk e thone as faktet, por s'po lodhem te hyj ne detaje me te thelle.

Nuk ka ASNJE teori te besueshme se Toskerishtja ka evoluar nga Gegerishtja. Keto jane brrockulla te portaleve keqinformuese greke qe shkruajn shqip, dhe e ka rrenjen ne teorine thellesisht antishqiptare te nje emigrimi masiv veri-jug, nga Gegeria ne Toskeri.

E njoh mjaft mire teorine e ndyre te gatuar ne akademine e Athines per emigrim masiv nga Gegeria ne Toskeri. E njoh ne detaje. Eshte teme e trajtuar nga akademik te mirefillte, nga Profesor Kristo Frasheri, dhe Profesor Pellumb Xhufi, e deri te historian te huaj qe kane dhene mendimin mbi ceshtje.

Teoria e emigrimit te shqiptareve nga Gegeria ne Toskeri eshte jo vetem antishkencore, pra s'ka fakte per dicka te tille, por eshte thellesisht teori me prapavije politike. Ka qene pjese e propagandes FASHISTE greke qe justifikonte urrejtjen, asimilimin apo edhe masakrat e civileve shqiptar te Camerise.

edhe une nuk du me u fut ne nje debat krahasues midis tosknishtes dhe gegnishtes, per mos me aludu asnje lloj percamje, por ka fakte qe geget kane shku ne greqi dhe drejtuesit e revolucionit grek kane qene me origjine geg. Nuk thashe se geget kane ardhe ne jug te shqipnise, kte e shtove vet, por edhe per kete te them se ka disa te dhane ne kuptimin e toponimeve p.sh Mali i Cikes, asht toponim tipik gegnie. Asht normale qe kemi pas migrimi brenda kombit tone dhe kjo nuk heq asnje kontribut ne historine tone biles e pasunon.

Defekti yt asht se ne te gjitha komentet me sulesh personalisht, asht nje gabim qe ban, sepse kte qe them une nuk asht nji za i vetem por tashme asht nji fakt, gjuha shqipe i ka ardhe koha te harliset ne evolucionin e saj shoqnore dhe historik…

sa per dijeni shumicen e shkrimeve ketu i kam sjell nga dora jeme…
 
Pavaresine Greqise nuk i'a dhane as geget as tosket. Por kjo gara se kush ndihmoi me shume nje shtet qe tashme eshte armik me Shqiperine eshte padyshim kurthi jot i radhes.

Per hire te se vertetes pavaresine Greqise nuk i'a dhane as geget as tosket, por i'a dhane arvanitet qe kishin 500 vjet qe banonin ne Greqi. Sigurisht edhe greket etnik qe luftuan per pavaresi dhe aleatet e tyre rus dhe francez.

Je kryekeput keqinformues ne qasje dhe ne fakte.

arvanitet zotni jane geg, ta thote aristidh kola….
 
arvanitet zotni jane geg, ta thote aristidh kola….

Hahaha. Po kembengul te kurthi, eee?

As ty nuk te besoj ne kete qe shkruan, dhe as Aristidh Koles nese ai vertet e ka thene dicka te tille kaq te pasakte. Ndoshta Aristidhi i shkrete ka rene preh e propagandes se akademise greke. Gjithsesi, argumentet akademike qe kam lexuar ne mbeshtetje te kesaj qe po shkruaj jane aq bindese sa as nuk me ngjallet deshira te hulumtoj te shkrimet e Aristidhit.

Origjina e Arvaniteve eshte nga Toskeria/Epiri, dhe kjo vertetohet lehtesisht nga dialekti i tyre qe i ngjan shume me teper toskerishtes se sa gegnishtes.

Ajo qe eshte interesante eshte qasja jote edhe ne kete rast. Pse nuk shkrove qysh ne fillim "arvanitet cliruan Greqine", por the se e bene geget?! Kur dikush perdor termin geg, nenkupton banoret e Shqiperesi siper Shkumbinit, jo Arvanitet! Pse kjo pasaktesi ne shprehje...?

"Zotni", as pavaresia e Greqise dhe as origjina e arvaniteve s'kane lidhje me Gegerine. Ti po na sjell manipulim mbas manipulimi.

Ndoshta koicidence, ose ndoshta edhe kjo e llogaritur nga ana jote per te ushqyer lexuesin me tej me keqinformim, por duhet te shtoj se edhe teoria qe permende mbi origjinen gege te arvaniteve mbeshtet ne menyre indirekte te teoria e fashisteve grek per nje emigrim masiv mesjetar nga Gegeria ne Toskeri dhe deri ne Greqine e Jugut! E perseris: teori fashiste e krijuar nga Greket dhe e shfrytezuar ne menyren me te tmerrshme ne Cameri.

As Toskerishtja dhe as dialekti Arvanit nuk rrjedhin nga Gegnishtja.

Debati per gjyhen zyrtare nuk mund te behet me njerez anonim si ti, qe sjellin manipulim mbas manipulimi. Ti je identik si profilet greke shqipfolese Eugeneral dhe Landi qe bejn propagand percarese dhe helmuese kunder kombit shqiptar.
 
@ANGELIQUE, ky tipi ka kapur nje teme te ndjeshme per shqiptaret sic eshte gjuha standarte dhe po e shoqeron me mashtrime qe i ushqen ne menyre te palodhshme akademia greke.
 
Hahaha. Po kembengul te kurthi, eee?

As ty nuk te besoj ne kete qe shkruan, dhe as Aristidh Koles nese ai vertet e ka thene dicka te tille kaq te pasakte. Ndoshta Aristidhi i shkrete ka rene preh e propagandes se akademise greke. Gjithsesi, argumentet akademike qe kam lexuar ne mbeshtetje te kesaj qe po shkruaj jane aq bindese sa as nuk me ngjallet deshira te hulumtoj te shkrimet e Aristidhit.

Origjina e Arvaniteve eshte nga Toskeria/Epiri, dhe kjo vertetohet lehtesisht nga dialekti i tyre qe i ngjan shume me teper toskerishtes se sa gegnishtes.

Ajo qe eshte interesante eshte qasja jote edhe ne kete rast. Pse nuk shkrove qysh ne fillim "arvanitet cliruan Greqine", por the se e bene geget?! Kur dikush perdor termin geg, nenkupton banoret e Shqiperesi siper Shkumbinit, jo Arvanitet! Pse kjo pasaktesi ne shprehje...?

"Zotni", as pavaresia e Greqise dhe as origjina e arvaniteve s'kane lidhje me Gegerine. Ti po na sjell manipulim mbas manipulimi.

Ndoshta koicidence, ose ndoshta edhe kjo e llogaritur nga ana jote per te ushqyer lexuesin me tej me keqinformim, por duhet te shtoj se edhe teoria qe permende mbi origjinen gege te arvaniteve mbeshtet ne menyre indirekte te teoria e fashisteve grek per nje emigrim masiv mesjetar nga Gegeria ne Toskeri dhe deri ne Greqine e Jugut! E perseris: teori fashiste e krijuar nga Greket dhe e shfrytezuar ne menyren me te tmerrshme ne Cameri.

As Toskerishtja dhe as dialekti Arvanit nuk rrjedhin nga Gegnishtja.

Debati per gjyhen zyrtare nuk mund te behet me njerez anonim si ti, qe sjellin manipulim mbas manipulimi. Ti je identik si profilet greke shqipfolese Eugeneral dhe Landi qe bejn propagand percarese dhe helmuese kunder kombit shqiptar.

? ti prap merresh me mu!

se spo kam as kohe me shkrujt gjate por une sentitizoj.

po te them lexo Aristidh Kola - > Kole mbiemer tipik i maleve te veriut te shqipnise.

Aristidh Kola asht perfaqesuesi i leteratures Arvanite ne Greqi, i cili u hemlua nga greket.

Albanologu i fundit Robert Elsie qe kam paa fatin me njofte e me fole me te, ay ka permbledh gjithe dialektet shqiptare, dhe sipas atij me i bukri origjnali asht ay geg qe flitet ne zar te Kroacise.

Elsie sot ka vorrin e tij ne Theth! Deshi me pushu ne perjetsi me geget.
 
Aristidh Kola - > Kole mbiemer tipik i maleve te veriut te shqipnise.
Dhe meqenese mbiemri Kole perdoret ne Gegeri, kjo do te thote se ka pasur emigrime MASIVE nga Gegeria ne Toskeri, dhe deri ne Greqine e Jugut?! Hahahaha.

Ik ha supen e OMONIAS o Jupiter/Eugeneral/Landi/etj. (Te forumi tjeter, pasi u demaskove, e pranove se ke edhe profile te tjera).
 
O file, e di pse nuk i hyj me thelle debatit mbi emigrimin fallco qe perhapin fashistat dhe supaxhinjt grek? Sepse kur ju kam kerkuar prova per pretendimet tuaja ne debate te ngjashme, ju keni sjell referenca te manipuluara. Ju jeni skandal fare, genjeni pa pike turpi.
 
Dhe meqenese mbiemri Kole perdoret ne Gegeri, kjo do te thote se ka pasur emigrime MASIVE nga Gegeria ne Toskeri, dhe deri ne Greqine e Jugut?! Hahahaha.

Ik ha supen e OMONIAS o Jupiter/Eugeneral/Landi/etj. (Te forumi tjeter, pasi u demaskove, e pranove se ke edhe profile te tjera).

Une omonias ahahaha as nuk e di se ku bie greqia pervcse ne harte ?

po ka mas migrime drejt jugut dhe greqise nga veriu, ta thashe mali i Cikes!

emigrimi ka fillu qe nga Doret ?
 
o vlla ti e ke me greket, une tham integrimin e gegnishtes ne standard.

je ndakorrt?

Kadare asht n’dakort

O file, mos bej rolin e budallait sepse nuk je aspak i atille. Manipulon, por budalla s'je.

Une s'jam kunder debateve mbi gjuhen standarte, apo kunder ndryshimeve ne favor te gegnishtes. Por jam kunder hipotezave manipuluese qe ti leshon ndersa pretendon se je i shqetesuar per gegnishten. Jam kunder kopjeve qesharake te propagandes fashiste greke.
 
O file, mos bej rolin e budallait sepse nuk je aspak i atille. Manipulon, por budalla s'je.

Une s'jam kunder debateve mbi gjuhen standarte, apo kunder ndryshimeve ne favor te gegnishtes. Por jam kunder hipotezave manipuluese qe ti leshon ndersa pretendon se je i shqetesuar per gegnishten. Jam kunder kopjeve qesharake te propagandes fashiste greke.


e ransishme asht qe je pro rishikimit te standardit, ato barrat e tjerat qe mvesh mu une i mbaj ?
 
e ransishme asht qe je pro rishikimit te standardit, ato barrat e tjerat qe mvesh mu une i mbaj ?

Jo jo, e rendesishme ne kete rast eshte qe te demaskohet propaganda e ndyre qe aludon per emigrime masive nga Gegeria ne Toskeri. Propaganda ne te cilen ti kembengul ne menyre te palodhur.
 
Qe nga mengjesi akoma jeni duke u zene ?
 
Jo jo, e rendesishme ne kete rast eshte qe te demaskohet propaganda e ndyre qe aludon per emigrime masive nga Gegeria ne Toskeri. Propaganda ne te cilen ti kembengul ne menyre te palodhur.

shiko, po genjen merri postimet e mija bani screenshot dhe me trego kur e kam thane qe paska pas migrim MASIV nga gegnia ne toskeri. Te kam thane i dashtun mik sepse ktu dallojne edhe njerzit qe kane pak vlere, qe sigurisht ka pas migrim edhe ne jug te mora shembull malin e cikes… dhe kjo asht fiziologjike per nji komb …

kam thane qe arvanitasit jane geg ! kaq!
 
me trego kur e kam thane qe paska pas migrim MASIV nga gegnia ne toskeri.

Ta sqarova kete gje qysh ne replikat e para. Ti nuk e thua hapur qe ka pasur emigrim masiv nga Gegeria ne Toskeri - dhe as nuk pres t'a thuash dicka te tille hapur sepse nuk eshte ne interesin tend forumor ta besh nje gje te tille. Por hipoteza qe solle se toskerishtja eshte pasardhese e gegnishtes nenkupton pikerisht nje emigrim masiv ne drejtimin e siperpermendur.

kam thane qe arvanitasit jane geg

Ndersa ne kete rast e ben edhe me te qart aludimin e nje emigrimi masiv qe filloi nga Gegeria (dhe padyshim masiv sepse arvanitet ne mesjet perbenin 1/2 e popullsise se Greqise).
 
Te tilla teori perhap edhe Elena Kocaqi. Jo me kote ka dyshime ne Tirane se ajo eshte agjente greke duke perhapur keqinformim dhe duke bere propagand politike ne raste te caktuara.
 
Ta sqarova kete gje qysh ne replikat e para. Ti nuk e thua hapur qe ka pasur emigrim masiv nga Gegeria ne Toskeri - dhe as nuk pres t'a thuash dicka te tille hapur sepse nuk eshte ne interesin tend forumor ta besh nje gje te tille. Por hipoteza qe solle se toskerishtja eshte pasardhese e gegnishtes nenkupton pikerisht nje emigrim masiv ne drejtimin e siperpermendur.



Ndersa ne kete rast e ben edhe me te qart aludimin e nje emigrimi masiv qe filloi nga Gegeria (dhe padyshim masiv sepse arvanitet ne mesjet perbenin 1/2 e popullsise se Greqise).


po pra zotni,
pse thu athere dicka qe une nuk kam thane?
ky asht thelbi kur bashkebiseduesi nuk bahet i besushem, atehere edhe ato cka thua ti bien poshte, efekti shkak pasoje.

te pelqen apo nuk te pelqen gegnishtja asht rraja e gjuhes shqipe! Dhe ktu nuk shikoj asgje te keqe.

sa per dijeni ka pas migrimi edhe nga jugu drejt veriut, p.sh jane gjet prova ne kulturen e komanit, une pranoj dhe me duket interesante dhe shume pozitive per nje komb, ti nuk pranon migrimin brenda trevave shqiptare nga veriu drejt jugut…

ca te them vllai ty, hap naj liber e lexo
 
Te tilla teori perhap edhe Elena Kocaqi. Jo me kote ka dyshime ne Tirane se ajo eshte agjente greke duke perhapur keqinformim dhe duke bere propagand politike ne raste te caktuara.

aq sa din elena di dhe une, ndoshta naj arkiv ma shume e kam hulumtu …
 
GRAMATIK dhe GJUHÊSÍ
-----------------------------------------
?

Zoti Drejtuer ,
---- Kam vûm ré n` artikujt e mapârshem *), se skajimet (désinence) e rasavet :
• gjinore
• dhânore
• kallxore
t` êmnavet fêmnorê nê veçuer janê :
• së
• në
e se prandej shkrueni :
• fenë
• Greqisë
• Moresë
• Livadisë
e t j .

---- Mue mê duket se kjo mênyrê shkrimi âsht e gabueshme, e mârr lirín me paraqitê arsyet e mija :

a ). Ë - ja e pazâshme nê gjuhên shqipe âsht ethymologjike edhè fonetike, e nga ndonji herê fonetike edhè ethymologjike bashkê ;
d. m. th. ase zên vendin e njij zânoreje tê humbun, si p. sh. nê verbin me
• k ë n d u e m
i cili rrjedh nga latinishtja
• c a n t a r e -e- c a n e r e
kû zên vendin e a - s latinishte ; ase duhet pêr tê rregulluem theksin, qê bjen mbi zânoren e rrokes sê pêrparêshme, si p. sh. nê fjalên
• n a t ë
nê tê cilên theksi bjen mbi a - n e rrokes na. Pra kur tê shkruejmê
• fenë
• Greqisë
• Moresë
• Livadisë
e t j . bâjmê gabim, pse ë - ja e pa-zâshme e fundit nuk bân ndonji shêrbim as ethymologjik, as fonetik .

b ). Kjo mênyrê shkrimi, pêrveç qê nuk âsht e arsyeshme, si ç` u tregue mâ sipêr, por e bân edhè gjuhên mâ tê rândê e mâ tê ngatrrueshme ; ashtu edhè shkakton vêshtirsí nê mêndjet e njoma tê nxânsavet, tê cilêt tue mos e dijtê arsyen e saj, pêshtjellohen e nuk munden tê shkruejnê kurr drejt e pa gabim .

c ). Ë - ja e dypiksueme nê gjuhên shqipe pêrdoret edhè pêr me shênuem e -n afone, e cila gjindet kur ká mbrapa njênên nga bashkêzânoret
• l, m, n, r,
si p. sh.
• i pëlqyeshëm
• tepër
• telozën
e t j . Pastaj dhjalektin e VERIUT ndodhet â -ja hundake. Dhe me thânê, se jemi tue e tepruem me pêrdorimin e saj, prandaj jam i mendimit, se aty kû nuk âsht e arsyeshme, si nê skajimet e rasavet
• t` êmnavet fêmnorê
tê mos pêrdoret, qê mos t`a pêrçudnojmê gjuhên, por t`a bâjmê sá mâ tê lehtê si pêr vedi, ashtu edhè pêr tê huejt qê nxâjnê shqipen .

ç ). Tê gjitha gramatikat shqipe tê botueme nê kêta vjetêt e fundit, si ajo e
• A. Xhuvanit
• e Xanonit
• e Pekmezit
( njerz qê janê mârrê me çâshtje gjuhêsore )
janê tê kêtij mendimi t` onê, pêrveç gramatikês sê
• Sami Frashêrit
i cili e tepron pêrdorimin e ë -s sê dypiksueme, tue e shkruem edhè aty kû nuk âsht fare nevoja, si b. f.
• duhetë
• flitetë
• punëtorëtë
e t j .

---- Mbas kêtyne arsyetimevet, mê duket se skajimet e trí rasavet tê êmnavet fêmnorê nê veçuer janê kêto :

Gj. s lopë-s, dele-s, dhí-s

Dh. s lopë-s, dele-s, dhí-s

K. n lopë-n, delr-n, dhí-n

---- Tue Ju falun nderit, Zoti Drejtuer, qysh tashti pêr mirsín qê do tê keni me u bâm vend kêtyne shênimevet nê faqet e vlefshme tê sê pêrkohêshmes sê Juej, nênshkruhem ,

Tiranê, 2o - XII - 1926 .................... Me nderime
...................................................... Karl Gurakuqi
--------------------

P Ê R GJ I GJ E
-------------------------

▪ I dashtuni Zoti Karl .
---- Kur mê bane njê vêrejtje pêr ca pika gjuhêsije, t` u lutshê tê mê shkruash njê letrê qê tê pshtetem edhè unê mbi pyetjet qê mê shênoni .

---- Bisedimi i Z-sate nê librarit do tê mê japê shkak qê tê çelim njê BiSeDiM gjuhêsije, tê RaHiM dhe tê SHoSHiTiM disa hollêsina tê gramatikês, dhe me kêtê mênyrê tê hapim njê tribunê nê faqet e kêsaj Reviste. Tê jam mirênjohês pêr njê SHtEk qê po çelim, dhe me kêtê rasje tê ftojmê KOPETENTÊT e gramatikês tê bêjnê studime dhe kêrkime .

---- Kam qênê dhe jam sigur se, kemi nevojê tê punojmê pêr GJUHÊN t`ÊNÊ, tê rêmojmê diturin e
• sintaksit
tê bêjmê kêrkime pêr
• leksikologjinê .
Nukê munt tê jemi sektarê, tê japim gjykim si ampirikê, si gjykatês pa diktim. Nuk ê duhet tê japim vendim a priori :
po tê bêjmê kêrkime, tê shprovojmê a posterìori, se ligjet e gjuhêsê do t` i nxierim nê shesh duke kthielluar rregullat e foljesê, duke shênuarê tê metat dhe gabimet .

---- Duhet tê njohim se shqipen e dimê fort pakê ;
kemi bêrê mêsime dhe studime tê pamjaftê. Shumê shkrimtarê s` kanê zênê njê gramatikê me dorê, dhe botimet e albanologêvet, tê
• Gustav Meyer
• Norbert J
• Gustav Weigant
• Holger Pedersen
dhe shokê, akoma s` êshtê mejtuar njeri t` i pêrkthejê shqip dhe t` i vulgarizojê, qê tê lintnjê dêshira e t` shtênêt pakê dritê nê njê tok çêshtje tê mbetura t` errêta .

---- Qê t` i apim shqipesê njê harmoni dhe pak` a shumê njê rregullê pêrgjithêshme, duhet tê bêjmê kêrkime gramatike dhe sintaksi, tê da njerêz tê specializohen nê DiAlEkTeT, nê leksikologjinê, tê vizatojnê vijên e mâdhe tê rregullavet tê gjuhêsê .

---- Me letrên qê mê dêrgove po reh njê udhê tê re :
• paskêtaj do mundim tê kritikojmê,
• tê gjejmê tê vêrtetên,
• ose, mê mirê akoma tê pêrpiqemi qê tê gjejmê tê drejtên.
Nukê munt tê pretendojmê se jemi tê pa lathiturê : e mira do tê jetê tê njohim fajet dhe gabimet, nê njê bashkêpuním vllazênór, pêr nderin dhe naltêsimin e kombêsisê. Pêrparimi i gjuhês do tê na japê njê fuqi morale duke forcuarê lithkat nêpêrmiet punêtorêvet tê kêsaj Shqipêrije .

••• Kam shpresê prej mêsuêsvet tê gramatikês qê tê mos pêrtojnê tê pêrdorin shtyllat e revistêsê TONÊ *) pêr kêrkimet e tyre .

---- Pas kêsaj parêthênjeje, do tê mundohem tê pêrgjigjem nê vêrejtjet qê mê bêni :
PSE pêrdor -ë- nê funt tê rasjevet gjinore, dhanore, kallzore .

---- Shkaku i kêti pêrdorimi êshtê se, kam imituarê shkronjêsit e vjetrê : jo vetêm
• Sami Frashêri
• Naim Frashêri
• Joan Vretua
• po edhè Konstantin Kristoforidhi
nê shkrimet e tij nê dialektet toskêrishr dhe gegêrisht, tê shkronjavet shênjte, e pêrdor germên -ë- nê funt. Kristoforidhi nê gramatikê tê tij thotê
• mikunë
• zonjësë °)
Kêshtu edhè Sami Frashêri thotê
• vëllanë
• ftuanë
• punësë
• udhësë °)

---- Êshtê vêrtet se Vaso Pasha na jep format
• njerin
• grues °)
pêr fat tê keq Vasa Pasha bje nê njê ekses duke shkruarê edhè
• buk
• buks
• bukt
pa -ë- edhè atje ku pêrdorimi i kêsaj sê zêshmeje êshtê i domosdoshmê .

---- Mê kujton gramatikat e ZANONIT, PEKMEZIT* dhe XHUVANIT tê cilêvet u njoh autoritetin dhe u bindem gjykimevet. Po, qê se kam lindurê, jam mêsuar tê njoh si njê autoritet edhè KRISTOFORIDHIN, dhe ky shkrimtar njeh si mjeshtrê
• BOGDANIN
tê cilit shkrimet já shikojmê ne tê gjithê si veprê klasike. Bogdani pra qê nê faqet tê para tê veprês` sê tij, dhe gjer ne e fundit °), shkron
• njerinë
• kafshësë
• shëmbëlltyrësë
• kreatyrësë
• kreatyrëtë
• plakunë
• dorësë .

---- Nukê do tê çpalosim gjithê librat shqip dhe tê rrêfenj njê erudicion tê lehtê dhe tê kotê. Dua vetêm tê numuronj akoma :

~~ Dorêshkrimin shqip tê shek. tê 18 - tê °), nê tê cilêt gjejmê :
• njerinë
• zonjesë
• monë .

---- Le tê marrim FRÊNGUN e BARDHÊ. Qê nê parêthênëje shkron :
• gjuhënë
• ndurdhënitë
• shintesë
• Kishësë
• Romësë °)

---- Bashkê me Bogdanin jemi mêsuarê qê tê shikojmê librên e Budit si njê veprê klasike, sado qê ---- si edhè shoqet e tjera ---- janê fort pakê tê studiuara. Çelim pra BUDIN *) dhe vêrejmê :
• arësyenë
• shintesë
• tënëzotinë (ibid)
• ujëtë
• ditënë
• të nxétitë
• shintinë
• urdhënë
• kishë
• jetë të jetësë .

---- Pas kêtyre shêmbêllave qê pêrmênt, a nukê do tê jetê pakê imprudencê nga ana ime, i dashur zoti GURAKUQI, tê jap njê vendim, tê marr anê pêr njêrên, ose pêr tjatrên formê ?

A do tê kem kuximin q` tê ju jap tê drejtê, me gjithê dêshirên e madhe qê kam ?

............................................ > > > v a zh d o n .
Besoj se A. Zogu dha zgjidhjen me te mire per punen e gjuhes standarte duke zgjedhur dialektin e elbasanit. Tashme as elbasani nuk e flet me ate dialekt.
 

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.