• PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diskutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti. Ju lutem : REGJISTROHUNI që të dërgoni postime dhe mesazhe në Forumin Netedy.com.

Kuriozitete.

Behuni pjesë e platformës së njohjeve online! Netedy është platforma e chatit më e madhe shqipfolëse! Aty ku mundesia për tu njohur me Vajza & Djem eshte bërë me e thjeshtë!
U

Universal

Guest

Pse vikingët kishin të qëndisur fjalën ‘Allah’ në rrobat funerale?
18:31, 12/10/2017


Studiuesit në Suedi kanë gjetur karaktere arabe të endura në kostume varrimi në varret e vikingëve. Zbulimi ngre pyetje të reja rreth ndikimit të Islamizmit në Skandinavi.

Ato u mbajtën të ruajtura për më shumë se 100 vjet, por më pas u morën shembuj si rrobat tipike të funeralëve të Viking Age.

Modele të ndryshme të qepura me fije mëndafshi dhe argjendi kanë të qëndisur fjalët ‘Allahu” dhe “Ali”, shkruan BBC.

Zbulimi është bërë nga arkeologia e tekstilit Annika Larsson e Universitetit Uppsala, e cila ka rishikuar mbetjet e kostumeve të varrimit nga varkat mashkullore dhe femërore dhe në varret e dhomave të gërmuara fillimisht në Birka dhe Gamla Uppsala në Suedi kah fundi i shekullit 19 dhe në mes të shekullit të 20-të.

Për të zhbllokuar enigmën, ajo përdori zmadhues për rritjen e shkronjave dhe i shqyrtoj ato nga të gjitha këndet duke përfshirë edhe nga prapa, transmeton lajmi.net.

“Papritmas pashë se fjala “Allah” (Perëndia) ishte e shkruar me shkona të pasqyruara”, thotë ajo.

Larsson thotë se kjo është një gjetje e re dhe e cila parashtron pyetje interesante për banorët e varrit.

“Mundësia që disa nga ata në varr se ishin mysliman nuk mund të përjashtohet plotësisht”, thotë ajo.

“Tashmë e dimë nga gërmimet e varreve të Vikinget që edhe analizat e ADN-së kanë treguar se disa prej njerëzve të varrosur kanë origjinë nga vendet si Persia, ku Islami ishte shumë dominues”, tha ajo.

Ekipi i saj tani po punon me departamentin e universitetit për imunologji, gjenetikë dhe patologji për të vendosur origjinën gjeografike të trupave të veshur në rrobat funerale.

Megjithatë, për Larsson, zbulimi i saj ofron shumë për të ardhmen.

“Tani që po i shoh modelet e Vikingëve ndryshe, jam e bindur se do të gjej më shumë mbishkrime islame në fragmentet e mbetura nga këto gërmime dhe tekstile të tjera të kohës së Vikingëve. Kush e di? Ndoshta ata shfaqen edhe në objekte jo tekstile”, ka thënë ajo.

 
U

Universal

Guest
Rrëfimi tronditës/ Flet njeriu që u rrëmbye nga UFO-t: Ja çfarë më bënë
13:45, 12/10/2017


Një njeri, nga Qarku Medison në SHBA, ka dalë publikisht me rrëfimin sesi e kishin rrëmbyer alienët, dekada më parë.

Një njeri, identiteti i të cilit nuk është bërë publik, ka deklaruar disa ditë më parë se, derisa qëndronte i shtrirë në shtratin e tij, kishte hetuar një dritë të fuqishme nga dritarja e dhomës së tij të gjumit.

“Ishte ora rreth 2 pas mesnate, kur një dritë e fuqishme depërtoi nëpër dritare dhe, gjëja tjetër që më kujtohet, jam unë duke u tërhequr nga një tufë e dritës, duke më nxjerrë nëpër dritaren, e cila, përndryshe, më parë ishte e mbyllur”, thotë ai në lidhje me incidentin që ndodhi në vitin 1979, por që, deri më tani, nuk ia kishte treguar askujt.

Ishte vetëm një fëmijë Dëshmitarët okularë thonë se, asokohe, dëshmitari ishte vetëm 6 vjet i vjetër dhe nuk dinte asgjë për UFO-t. Por, ai thotë se, përkundër kësaj, e dinte se një gjë e tillë nuk ishte normale.

“Diçka ishte duke më çuar në qiell. Ndihesha i frikësuar dhe mendoja se kurrë më nuk do ta shihja shtëpinë”, thotë ai, derisa ende dridhet nga frika. Ai ishte munduar që ta thërriste motrën e tij, që gjendej në shtëpi, por nuk kishte mundur të nxirrte zë, meqë ndihej sikur të ishte i paralizuar. Më pas, ai thotë se ishte kthjellur në një “anije kozmike” ku kishte një substancë të çuditshme dhe një kapak të gomës. “E shqeva kapakun e gomës, ndjeja sikur të mos kishte gravitacion, rrija pezull. Pasi shikova anash pashë edhe shumë anije të tjera kozmike”.

Sipas këtij njeriu nga Medison, Indiana e SHBA-së, këto anije kozmike përmbanin krijesa të tjera. Derisa përpiqej që të dilte nga anija e tij kozmike, ai thotë se çdo gjë u nxi, u bë e zezë.

Kthehet në shtëpi në mënyrë të mistershme Më pas atij nuk i kujtohet sesi mbërriti në shtëpi, me ç’rast, për shkak se nuk ndihej mirë, u dërgua në spital. Aty i thanë se vuante nga pneumonia, apo thënë ndryshe, kallja e mushkërive, prandaj iu desh që të qëndronte tri javë në spital. Ky njeri tani është duke kërkuar ndihmë, duke u munduar që të kuptojë se çka kishte ndodhur atë natë, në të vërtetë, duke insistuar se kjo “ngjarje” ende ishte duke ndikuar në jetën e tij të përditshme.

Filmi i regjisorit të mirënjohur Steven Spielberg, me titull “Close Encounters of the Third Kind” ishte lëshuar në vitin 1977, dy vjet para këtij rrëmbimi të supozuar të këtij njeriu nga alienët dhe ngjarja zhvillohet në shtetin e Indianës, po ashtu. Edhe në vitin 1975, një njeri në Snouflejk, Arizona, thuhet të ketë qenë i rrëmbyer nga alienët, nga një UFO dhe thotë të ketë përjetuar gjëra të ngjashme.
 
U

Universal

Guest

Dhjetë shkrimtarët dhe veprat e tyre që u shkruan nën efektin e kokainësZakonisht, ne trajtojmë lehtësisht muzikantët, drejtorët dhe aktorë që kanë zakone të këqija, duke i parë si një dukuri e zakonshme.

Ata janë njerëz krijues pas të gjithash.

Megjithatë, kur bëhet fjalë për shkrimtarët, të cilët janë gjithashtu krijues, për ndonjë arsye nuk mendojmë se është në rregull që ata të kenë të njëjtat zakone.

Bright Side vendosi të kërkonte shkrimtarët të cilët i shkruanin librat e tyre derisa ishin të varur nga droga., transmeton Telegrafi.

Le të hedhim një vështrim të ndryshëm në disa vepra klasike:

Stephen King dhe të 80-tat e tij

Stephen King as nuk përpiqet të fshehë faktin se shumë nga veprat e tij janë shkruar mbi vartësinë e kokainës. Përveç kësaj, ai as nuk mban mend kohën kur i shkruante. Në një intervistë për Rolling Stone, ai tha se ai kishte përdorur kokainë nga viti 1978 deri në vitin 1986 dhe shkroi rreth 10 novela. Disa prej tyre janë “Ai”, “Kulla e Errët”, “Pema e Qiellit” dhe “Qëndroni”.

Ken Kesey dhe klubi i tij LSD

Në vitin 1959, Kesey punoi si një asistent psikiatër në një spital (kujtimet e asaj eksperience u përdorën pjesërisht në One Flew Over the Cuckoo’s Nest), ku ai mori pjesë në disa eksperimente. Ata ishin pjesë e hulumtimit mbi ndikimin e LSD-së në trupin e njeriut. Në vitin 1964, ai krijoi një revolucion të vërtetë psikodelik në SHBA kur krijoi komunitetin “Cheers Pranksters“, i cili popullarizoi LSD-në. Ata organizuan partitë që ishin më të mëdha se ato të “Projektit X”. Ata madje kishin mbuluar prej gjahut në LSD!

Jean-Paul Sartre dhe dieta e tij

Sipas Annie Cohen-Solal, që shkruante biografinë e ekzistencialistit të madh, dieta e tij e përditshme ishte: dy pako cigare, një çift tubash duhani, 1/4 shishe pije alkoolike, 200 miligramë amfetaminë, 15 gram aspirina, dhe rreth 20 kordranë (një përzierje e amfetaminë dhe aspirina). Shkrimtari vdiq në moshën 74 vjeçare.

Fakti interesant: në post-revolucionin Rusia, kokaina ishte më e lehtë për t’u marrë se një shishe vodka. Nuk kishte rregulla apo ligje që ndalonin atë. Ajo u shit në tregje dhe në dyqanet e cigareve. Kjo është ndoshta origjina e mitit që romani më i gjatë që Vladimir Mayakovsky ndonjëherë kishte shkruar, ishte me kokainë. Ky informacion nuk është konfirmuar nga të gjitha burimet. Ne nuk besojmë me të vërtetë, por kush e di?

Charles Dickens dhe periudha e tij viktoriane

Dickens jetonte në periudhën viktoriane, kur përdorimi i drogës (opiumi dhe kokaina) ishte popullor, i lirë dhe i ndaluar nga mjekët. Ndonjëherë droga madje u përshkruan si antidepresantë. Shkrimtari i madh ishte i varur nga droga. Duke marrë parasysh kujtimet e njerëzve që e njihnin atë për vizionet që kishte dhe sjelljen e tij të çuditshme, mendohej se ai ishte vazhdimisht nën efekt.

Z. Carroll gjithashtu jetonte në kohët viktoriane. Ai përdori laudanumin (opiumin me alkool) si një formë trajtimi. Shumë njerëz seriozisht mendojnë se “Liza në botën e çudirave” është kaq gjeniale për shkak të laudanumit. Ka teori se libri ishte menduar të ishte një përshkrim i një udhëtimi të drogës.

Sigmund Freud dhe studimet e tij për kokainë

Në vitin 1884, Sigmund Freud ishte i interesuar për një analgjezik të ri: kokainë. Gjatë tri viteve të ardhshme, ai botoi disa vepra shkencore ku u habit nga ajo që mund të bënte kokaina. Ai filloi ta përshkruante atë tek nusja e tij dhe e rekomandoi atë tek miqtë e tij. Por në fillim të vitit 1887, shkencëtarët kuptuan se kokaina nuk ishte aq e padëmshme sa ç’do mendonte më parë, dhe Frojdi u gjykua për propagandën e drogës. Ai pendohet për atë që bëri dhe u përpoq të heqë qafe varësinë nga droga deri në vitin 1900.

Charles Baudelaire dhe “Klubi i Hashishins”

Nga viti 1844 deri në vitin 1848, poeti mori pjesë në “The Club des Hashishins”. Sipas asaj që anëtarët e tjerë të klubit thanë, “Baudelaire u përpoq dyfish për një eksperiment”. Kjo “lumturi” ishte e neveritshme për të. Baudelaire më vonë kishte një varësi të shkurtër të opiumit, por ai arriti ta kapërcejë shpejt dhe krijoi një përshkrim të madh të ndikimit të drogës në trupin e njeriut, i cili kishte një emër simbolik: Paradite artificiale.

Shkrimtarë të BBC-së për fëmijë

Zonja Graham, një ish-punonjës i BBC-së për fëmijë, tha për atë se pas episodit të parë të shfaqjes së saj, prodhuesi dhe organizatori i shfaqjes i ofruan asaj kokainë. Siç doli më vonë, përdorimi i drogës në mesin e ekipit krijues të BBC-së për fëmijët nuk u dënua, por, përkundrazi, u vlerësua. Drejtuesit menduan se kokaina i ndihmoi shkrimtarët të gjenin ide të reja dhe krijuese. Sa mirë ju kujtohet “Teletubbies”?

Mikhail Bulgakov dhe goditja e mitit

Kur njerëzit flasin për sa ishin romanet e fuqishme të Bulgakov, ata shpesh kujtojnë morfinën që shkrimtari e përdori. Në vitet 1916-1917, Bulgakov punoi si mjek i vendit dhe për herë të parë ai përdorte morfinë për të vrarë dhimbjet e tmerrshme të shkaktuara nga difteria. U deshën pesë vjet nga shkrimtari për ta trajtuar atë në vitin 1921. Të gjitha kujtimet për këtë periudhë përshkruhen në librin “Morphine”, të shkruar më 1927. Po, shkrimtari ishte i varur nga droga, por kurrë nuk shkroi romane sipas ndikimi të drogës.

Bright Side ju paralajmëron: mos e provoni këtë në shtëpi, transmeton Telegrafi.

Shkrimtarët u bënë ata që u bënë vetëm falë talentin e tyre të pabesueshëm.

Ata e konsideronin varësinë e drogës një dënim më shumë se një lloj ndihme
 
U

Universal

Guest

Eksperimenti i tmerrshëm i shkencëtarëve: Ja çfarë ndodh kur njeriu privohet nga gjumi
20:44, 23/10/2017


Qeveria ruse, gjatë fundit të viteve 1940, zgjodhi pesë burrat që u konsideruan si armiq të shtetit për të marrë pjesë në një eksperiment që përfshiu privimin nga gjumi.

Një gaz eksperimental në doza të vogla është përdorur për të eliminuar nevojën për gjumë të njerëzve.

Subjektet janë mbajtur në një mjedis të mbyllur në mënyrë që studiuesit të mos ekspozoheshin ndaj gazit ndërsa të burgosurit kishin vetëm mikrofona për të komunikuar me ta. Personat e izoluar ishin të pajisur me libra, një tualet dhe ujë, ushqim të mjaftueshëm për një muaj dhe krevate portativë.

Për tre ditët e para, çdo gjë shkoi mirë me të burgosurit. Në ditën e pestë ata nuk flisnin më, vetëm mund të pëshpëritnin në mikrofonat e tyre. Në ditën e dhjetë ata filluan të kishin shqetësime ekstreme. Për tre orë rrjesht një prej të burgosurve vraponte dhe ulërinte në gjithë gjatësinë e dhomës. Zëri i tij filloi gradualisht të dobësohej. Të tjerët nuk e shoqëruan në çmendurinë e tij.

Eksperimentuesit filluan të shqetësoheshin sepse nuk po dëgjonin asnjë zë nga brenda dhomës. Në ditën e katërmbëdhjetë shkencëtarët përdorën një truk për të marrë reagime. U thanë se do të liheshin të lirë vetëm duhej të reagonin.

Ditën e pesëmbëdhjetë, eksperimentuesit fikën gazin, ndërsa të burgosurit u lutën që ta ndiznin sërish. Disa ushtarë u futën në dhomë dhe gjetën gjallë vetëm katër persona.

Të mbijetuarit kishin plagë të vetë shkaktuara. Dhuna pasoi dhe një nga të burgosurit u vra nga një tjetër i plagosur. Më pas konflikti u shtua duke mbetur në fund një i burgosur. Një prej studiuesve ka qëlluar të burgosurin e fundit. Fjalët e tij ishin ‘Pra.. afër… të.. lirë.

 
U

Universal

Guest
A e dini të vërtetën e Hallouinit? Do habiteni pasi të lexoni lajmin
20:48, 21/10/2017

Mbërthyer mes netëve të ftohta të dimrit dhe vjeshtës që largohet kemi festën e Hallounit, një kohë festimesh dhe supersticioni.

Por nga erdhi kjo ditë drithëruese dhe pse e festojmë? Në fakt ajo nuk vjen nga fëmijët dhe veshjet e tyre mashtruese.

Mendohet që Hallouini ka nisur që në festivalin antik kelt të Samhain, kur njerëzit vishnin kostume dhe bërtisnin si fantazma, por ka marrë dekretin e Papës Gregori III në shekullin e tetë që festohet siç e festojmë sot.

Samhain (mbjellja) shënonte fundin e verës dhe korrjen dhe lajmëronte muajt e ftohtë. Keltët besonin se një natë para vitit të ri kufijtë mes botës së të gjallëve dhe të vdekurve bëhen të paqarta. Tradicionalisht njerëzit vishnin kostume, lëkura kafshësh dhe koka, dhe i uronin fat njëri-tjetrit. Më pas në vitin 43 pas Lindjes së Krishtit, Perandoria Romakë pushtoi pjesën më të madhe të territorit kelt dhe për vite me radhë të sundimit të tyre u kombinuan edhe festivalet.

I pari ishte Feralia, një ditë e vonë e tetorit kur romakët shënuan kalimin e të vdekurve. I dyti ishte Pomona, perëndesha romake e frutave dhe pemëve. Simboli për Pomonën është një mollë, dhe kjo u bë traditë e lidhur me Hallouinin.

Në vitin 609 pas Lindjes së Krishtit, Krishtërimi e ndryshoi festivalin duke shtuar lutjet për të vdekurit.

Papa shënoi datën 1 nëntor si koha për nderimin e shenjtorëve dhe martirëve, një ditë pushimi që njihet si Dita e të Gjithë Shenjtorëve dhe më pas u bë e njohur si Hallouin.

Ndërsa dita tjetër, 2 nëntor, ishte Dita e të Gjithë Shpirtrave, ku kujtohen të vdekurit. Tradita bazohej në idenë e purgatorit, një shkallë mes parajsës dhe ferrit. Festa u përhap në të gjithë botën më pas.

Në vitet 1800 festimet patën një zbehje dhe shihej si një festë pagane, por nuk u desh shumë kohë që të rikthehej dhe të festohej njësoj si sot.
 

Dorina

🔵⚫
VIP I FORUMIT
Contributor
Mesazhe
13,531
Location
Tiranë
Pse vjehrrat ndezin qirinj kur iu vijnë nuset?! Rituali sekret i trashëguar ndër shekuj

Keni dëgjuar më parë që vjehrrat ndezin qirinj sa herë që nuset e tyre hyjnë në shtëpi? Jo? Sigurisht, ky është një ritual sekret që ju se keni dëgjuar kurrë, deri në momentin që bëheni vjehrrë…

Ato ndezin qirinj në momentin e parë që njihen me nuset e tyre, në mënyrë që gjërat të shkojnë mirë. Besohet se qiriu i djegur sjell prosperitet. Por si është rituali i plotë:

Praktikisht ndezja e parë që i bën qiririt është shumë e rëndësishme. Vrima që krijohet në dyllë pas djegies së parë do të tregojë se si do të digjet në të ardhmen.

Nëse e ndez qiririn shpesh por në kohë të shkurtra atëherë vrima që krijohet te dylli do të prishet dhe nuk do të digjet kurrë në të gjithë potencialin e saj jetëgjatë.

Si ta ndezim qiririn perfekt?

Kur ta ndizni për herë të parë sigurohuni që vrima, pishina, që krijohet te dylli, të jetë sa gjithë sipërfaqja e qiririt, jo më e vogël.

Pra e gjerë dhe e cekët, jo e thellë dhe e ngushtë.

Ndezja e parë duhet të zgjasë të paktën një orë. Pasi të kesh bërë ndezjen e parë, ke përcaktuar fatin e mirë të qiririt deri në fund.

Me siguri që vjehrra juaj do të dijë t’jua tregojë më mirë se ne këtë sekret…
 

Dorina

🔵⚫
VIP I FORUMIT
Contributor
Mesazhe
13,531
Location
Tiranë
View attachment 7664
Ishulli më i vogël i botës gjendet në Suedi.
Vetëm dy familje jetojnë dhe bëjnë gjithesej 9 njerëz!
 

ANGELIQUE

~Good things take time~
Staff member
ADMIN
ANETAR ✓
Mesazhe
5,558
Location
The dark side of Heaven 🥀

Eksperimenti i tmerrshëm i shkencëtarëve: Ja çfarë ndodh kur njeriu privohet nga gjumi
20:44, 23/10/2017


Qeveria ruse, gjatë fundit të viteve 1940, zgjodhi pesë burrat që u konsideruan si armiq të shtetit për të marrë pjesë në një eksperiment që përfshiu privimin nga gjumi.

Një gaz eksperimental në doza të vogla është përdorur për të eliminuar nevojën për gjumë të njerëzve.

Subjektet janë mbajtur në një mjedis të mbyllur në mënyrë që studiuesit të mos ekspozoheshin ndaj gazit ndërsa të burgosurit kishin vetëm mikrofona për të komunikuar me ta. Personat e izoluar ishin të pajisur me libra, një tualet dhe ujë, ushqim të mjaftueshëm për një muaj dhe krevate portativë.

Për tre ditët e para, çdo gjë shkoi mirë me të burgosurit. Në ditën e pestë ata nuk flisnin më, vetëm mund të pëshpëritnin në mikrofonat e tyre. Në ditën e dhjetë ata filluan të kishin shqetësime ekstreme. Për tre orë rrjesht një prej të burgosurve vraponte dhe ulërinte në gjithë gjatësinë e dhomës. Zëri i tij filloi gradualisht të dobësohej. Të tjerët nuk e shoqëruan në çmendurinë e tij.

Eksperimentuesit filluan të shqetësoheshin sepse nuk po dëgjonin asnjë zë nga brenda dhomës. Në ditën e katërmbëdhjetë shkencëtarët përdorën një truk për të marrë reagime. U thanë se do të liheshin të lirë vetëm duhej të reagonin.

Ditën e pesëmbëdhjetë, eksperimentuesit fikën gazin, ndërsa të burgosurit u lutën që ta ndiznin sërish. Disa ushtarë u futën në dhomë dhe gjetën gjallë vetëm katër persona.

Të mbijetuarit kishin plagë të vetë shkaktuara. Dhuna pasoi dhe një nga të burgosurit u vra nga një tjetër i plagosur. Më pas konflikti u shtua duke mbetur në fund një i burgosur. Një prej studiuesve ka qëlluar të burgosurin e fundit. Fjalët e tij ishin ‘Pra.. afër… të.. lirë.

Sa e tmerrshme ?
 
U

Universal

Guest
Legjenda e frikshme/ Njihuni me qytetin ku jetojnë djajtë

Ai ka qenë dikur një varrezë e madhe brenda së cilës gjendeshin tempuj e memoriale, por me ndërtimin e hidrocentralit më të madh në botë, të njohur si “3 digat”, ky qytet mbeti vetëm një ishull, ndërsa pjesa tjetër u mbulua nga uji.

Fengdu është një stacion turistik i ideuar sipas konceptit të Ferrit dhe njihet nga të gjithë si “Qyteti Fantazmë”.

Sipas legjendave kineze, Fengdu është vendi ku jetojnë djajtë. Qyteza e mori këtë emër nga Kodra Ming Shan që konsiderohej si shtëpia e Tianzi, Mbretit të Vdekjes.

Fengdu ashtu si dhe qytetet e tjera përgjatë rrjedhës së lumit Yangtze ka shumë legjenda për të treguar.

Thuhet se këtë reputacion qyteza e mori gjatë dinastisë Tang në vitet 618-907 të erës sonë, kur njihej si vendi i të vdekurve dhe i Mbretit të Ferrit.

Legjenda thotë se dy burra të quajtur Yin dhe Wang arritën këtu në kohën e dinastisë Han në vitet 206-220 p.e.s dhe u bënë të pavdekshëm.

“YinWang” do të thotë ” Mbreti i Ferrit” ose “Mbreti i Errësirës” apo “Mbreti i Botës së Nëndheshme”.

Ndërsa gjatë dinastisë Tang njerëzit besonin se në këtë zone jetonte Mbreti i Ferrit. Atëkohë ky vend u bë një nga vendvarrimet më të mëdha të Kinës.
 
U

Universal

Guest
Ky elefant i vogël po mahnit botën me sjelljen e tij

Një ngjarje shumë e rrallë ka ndodhur në Parkun Kombëtar të Jugut Luangwa .

Fshatarët u alarmuan nga thirrjet dhe të qarat drejt nënës të një elefanti të vogël dhe thirrën punëtorët e shpëtimit në vendngjarje.

Veterinerët arritën të nesërmen dhe i gjetën të dyja kafshët shumë të shqetësuara, duke luftuar për të dalë nga një gropë tërë natën.

Ata u detyruan të ndalonin nënën në ankth me anë të qetësuesve, për të ndihmuar në mënyrë të sigurt fëmijën.

Ndërkohë elefanti i vogël pasi u shpëtua nga gropa vrapoi menjëherë drejt të emës. Pasi pa që e ëma nuk po çohej ai u ngjit pas veshit të saj dhe dukej sikur e thërriste të ngrihej.

Rachel McRobb, CEO dhe bashkëpunëtori i CSL tha: 'Sapo ta nxirrnim nga gropa, ne do t'a dërgonim menjëherë pranë nënës".

Teksa veterinerët po bënin gati medikamentet për ta rikthyer nënën në jetë, këlyshi qëndronte pranë nënës.

Rachel shtoi: "Ne e rikthyem nënën me antidotin dhe sapo u ngrit ajo ushqeu menjëherë fëmijën.Bebja duhet të ketë qenë vërtet e uritur pasi kaloi gjithë natën në gropë.

Të gjithë u mrekulluan nga përfundimi.
 
U

Universal

Guest
Ky njeri me një profesion që e bëjnë shumë shqiptarë në Britani fiton më shumë se kryeministri britanik

Hidrauliku Stephen Fry fiton plot 210 mijë pound në vit me profesionin e tij si hidraulik.

Ai në këtë mënyrë fiton më shumë se Kryeministri britanik për shkak se profesioni i tij është më i kërkuar.

Ai filloi punë në moshën 17 vjeçare dhe themeloi biznesin e tij kur ishte vetëm 20 vjeç.

Fry punon nga ora 08:00 deri në orën 18:00 gjatë ditëve të javës ndërsa në fundjavë është pushim.

"Çdo ditë është kënaqësi, mund të shkosh në një vend ku një grua po i pikon ujë përmes tavanit dhe po qan, kështu që është një ndjenjë e këndshme kur ndaloni ujin dhe e bëni të lumtur."

Ai tashmë zotëron pronë në një nga zonat më të shtrenjta të Londrës dhe shijon pushime luksoze në Malvide dhe në ishullin Canary çdo vit.
 

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,040
Mosha
35
Location
Space
20 gjëra interesante për Amerikën Jugore


-Një bimë në malet Ande jeton rreth 80 vjet. Lulëzon një herë dhe më pas thahet.

-Një mumie 1600-vjeçare me tatuazhe u zbulua në Peru.

-Legjenda thotë se një thesar me ar të inkëve është i varrosur thellë në një shpellë malore në Ekuador.

-Një termet në Kili e zvogëloi gjatësinë e një dite në tokë për 1.26 mikrosekonda.

-Papagajtë shpesh hanë argjilë.

-Në Venezuelë ju mund të paguani për gjërat që blini edhe me një monedhë që vlen 12 cent e gjysmë.

-Rakuni australian mund të ngjitet në drurë me këmbët e tij të pasme.

-Disa flamengo jetojnë në malet e ftohta të Andeve

-Akullnaja e Argjentinës, e njohur me emrin ‘Perito Moreno Glacier’, ka një gjatësi më shumë se 4 km dhe shtrihet thuajse 60 m nën ujë.

-Xhungla e Amazonit është shtëpi e brejtësve gjigantë, të quajtur ‘capybaras’, që janë thuajse aq të gjatë sa edhe pastori gjerman.

-Asnjë vend në Amerikën e Jugut nuk ka qenë mikpritës i Lojërave Olimpike.

-Thneglat e fërguara janë një ushqim i popullarizuar në Kolumbi.

-Stacioni i autobusëve në La Paz të Bolivisë u dizajnua nga Gustave Eiffel, i njëjti arkitekt që ndërtoi Statujën e Lirisë dhe Kullën e Ajfelit.

-Disa njerëz në Peru veshin të brendshme të verdha në ditën e Vitit të Ri për fat të mirë.

-Stadiumi më i madh i futbollit në Amerikën Jugore, në Rio de Zhaneiro të Brazilit, ka kapacitet për thuajse 100 000 njerëz.

-Pinguini i tipit ‘humboldt’ jeton në shkretëtirat shkëmbore të Kilit dhe Perusë.

-Ujëvara më e lartë në botë, Ujëvara e Engjëllit, është në Venezuelë dhe është më e gjatë se pesë monumente të Uashingtonit të vendosura mbi njëra-tjetrën.

-Disa miliona lloje të insekteve jetojnë në xhunglën e Amazonit.

-Iguana detare jeton vetëm në ishujt Galapagos në Ekuador.

-Leopardi ha ekuivalentin e katër kënaçeve me ushqim të maces në ditë.View attachment 10235
 
Last edited:

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,040
Mosha
35
Location
Space
Disa kuriozitete qe nuk duhet ti humbisni.

View attachment 10237
Në tokë ekzistojnë 4 oqeane dhe 56 detëra që së bashku e formojnë “Detin Botëror” I cili përfshin 71% të sipërfaqës së përgjithshme të tokës (316 mil.km2)

Për nga sasia e kripës më së shumti ka deti I Kuq ndësa më së paku deti Baltik

Oqeani më i madh është oqeani i Qetë, pastaj oqeani Atlantik, oqeani Indian dhe oqeani i Ngrirë i Veriut.

Lumi Amazona është i vetmi lum që nuk ka të ndërtuar asnjë urë mbi të.

Një grek maratonist ka vrapuar 42 km pa u ndalur. Më së shumti në bote ka vrapuar për të dytën herë që mban rekordin 42 km e 195 m,

Në Evropë patataja është sjellë nga Amerika në vitin 1536. Në fillim e mbillnin për shkak të lulës së bukër që ka, kurse më vonë filluan ta përdorin për ushqim.

Peshku “Pegava” është lloj ngjallash që mund të qëndrojë vërtikalisht. Kur peshkon, ajo ngritet, kurse me bishtin përforcohet mbi shkëmb ose ndonjë trup tjetër.

Gjethet më të mëdha i ka një lloj pallme e quajtur “Rafia”, rritet në brigjet e lumit Amazon. Gjethet e saj të blerta arrin gjatësi deri 22 metra dhe gjereësi afër 12 metra, kurse bishtin e gjethës e ka 5 metra të gjatë.
Një gjethë e tillë mund të shtrehoj 10 njerëz.

Në Brazil gjatë shek. XX-të është vrarë gjarpëri më i madh në botë, Anakonda, gjatësia e të cilit arrinte ne 35 metra. Për ta vrarë këtë gjigant u desh që të goditej me 500 plumba.

Druri i cili e mban rekordin e trshësisë në botë është “Baobabi”, i cili gjendet në Tan- ganike me moshë rreth 30 shekuj. Ky dru perimetrin e trungut e ka 47 m, lartesinë 22 metra, ndërsa perimetrin e kurorës 145 metra.

Më 1560 kirurgu francez Ambruaz Pare i pari bëri gjymtyrë artificiale të njeriut.

Më 1590 holandezi Zaharijaz Jansen që merrej me optikë, konstruktoi mikroskopin.

Në vitin 1790 në Amerikë është shpikur turleja e parë për shpuarjen e dhëmbëve.

Lumi më i gjatë në botë është Nili me gjatësi 6.671 km. që gjendet në Afrikë.

Kina është shteti më i madh në botë me 1.221,692,000 banorë. Në Mesjetë quhej Katai.

Gjarpëri i ujit që jeton në veriperëndim të Australisë rreth shkëmbinjëve të ujit, është shtaza më helmuese në botë. Helmi i tij është 100 herë më i fortë se helmi i gjarpërit Australian në tokë i quajtur “Tapana e Shkretëtirës” e që konsiderohet gjarpëri më helmues tokësor.

Rusia është shteti më i madh për nga sipërfaqja me 17.075,000 km².

Peshkun trashanik “Siluris Glanis”- shkencëtarët erdhën në përfundim se përkundër kokës së madhe, është peshku më budalla në Botë, sepse në pranverë ku bënë nxehtë, në breg të lumit rriten shelgjet dhe në ujë bien thuprat e këtij druri së bashku me gjethet, peshku trashanik me ngutësi i përbin duke menduar se bie ushqimi I tyre i preferuar. Në lukth këto fije të shelgjes lëshojnë alkool që e bën peshkun të humbur.

Malet më të larta në Ballkan janë Alpet Shqiptare dhe kanë 13 maje me mbi 2.500 metra lartësi dhe sipërfaqe 2.240 km².

Rruga më e vjetër në Ballkan ka qenë “Vija Egnatia” (Vija Egnacia).

Njeriu më i gjatë në botë ka qenë 2.72 metra.

Në trupin e njeriut ka rreth 656 muskuj. Disa prej tyre jane 38 cm, e disa mezi arrijne nje milimetër.

Maja me e larte ne bote eshte Mont Everest me 8882 m, gjendet ne Nepal.

Flutura më e madhe në Botë është 270 centimetra katror.

Qelizën i pari e zbuloi shkencëtari anglez Robert Hooke me 1665 i cili edhe ia dha emrin. Ky është zbulimi më i madh në mjekësi, sepse qeliza është njësia themelore kryesore e çdo organizmi të gjallë.

Novobërda është quajtur Mali I Argjentit e më vonë Kodra e Re e cila ra nën sundimin osman më 1455.

Maja e Korabit është maja më e lartë në Shqipëri.

Romani I parë shqiptar është “Marcja” I Ndoc Nikajt I botuar në vitin 1899.

Në vitin 1530 Prishtina kishte 12 lagje, prej tyre 9 të krishtera katolike shqiptare dhe vetem 3 muslimane. Sot është qyteti më I madh në Kosovë, përkatësisht kryeqytet.

Piktori venecian Marco Basaiti që pikturoi rreth viteve 1500-1530, ka qenë me prejardhje shqiptare.

Në qytetin e Amalfit në Kampani në kishën kryesore të këtij qyteti, në vitin
1506 ngritet përmendorja e varrit të perbashkët të familjës së Skënderbeut me një shqiponjë dykrenare shqiptare.

Katund quhen disa fshatëra në Dalmaci. Gati në të gjithë qytetet e Dalmacisë nga një rruge mban emrin “Rruga Ilire”.

Armata e shtetit të Vatikanit është armata më e vjetër në botë. Zyrtarisht është themeluar më 21 janar 1506, por fillimet e saj shënohen që në vitin 1400. Përveç se është armata më e vjetër në Botë, ajo është edhe ndër më të voglat, me vetëm 83 ushtarë. Uniformat e tyre kanë qenë të dizajnuara nga artisti gjenial Mikelanxhelo.
Libri I parë I shruar shqip është “Meshari” I Gjon Buzukut. Në parathënje të veprës dëshmon se veprën e kreu nga 20 marsi 1554 deri me 5 janar 1555.
Libri është botuar në kohën e humanizmit dhe të kundërreformës, kur u krijuan kushtet që feja katolike të mësohej e të predikohej në gjuhët kombëtare. Mesharin e gjeti Gjon Nikollë Kazazi nga Gjakova më 1740. Ky libër përmban: Librin e Orëve dhe Librin e Meshës. Me këtë vepër filloi Letërsia Shqiptare e Rilindjës.

Ujëdhesa më e madhë është në Atlantikun Verior me 2.6 milion km².

Gjaku në organizmin e njeriut udhëton shumë shpejte: prej zemrës deri te gishtërinjtë e këmbës arrin për 16 sekonda, deri në tru për 8s, deri në mushkëri vetëm për 6 s.

M 1592 Galileu Galileo zbuloi termometrin e parë, mirpo termometri me I përshtatshëm u punua në Itali më 1654.

Më 1628 shkencëtari V. Harvej nga Anglia I pari dha shpjegimin mbi qarkullimin e gjakut në trupin e njeriut.

Në Turqi gjendet një skulpturë, vepër e natyrës, që paraqitet një grua duke qarë. Lotët e saj rrjedhin me shekuj, por nga burimet e fshehta të ujit që ndodhen nën shkëmb.

Ujëvara më e madhe në Botë është “Engjël” e lumit Karao (Venezuelë). Lartësia nga e cila bie uji është 1.000 m. Kjo ujëvarë është vetëm një nga shumë ujëvarat e larta në këto anë te Venezuelës. Emrin e ka marrë sipas pilotit amerikan Xhimi Engjël i cili në vitin 1933 e ka vizituar dhe vendosur në ditarin e tij.
Ujëvara e dytë është në Republikën Jugafrikane me lartësi 414 m.
Ujëvara e tretë është “Kukenani” në Venezuelë me 610 m, lartësi.

Mali më I lartë në Kosovë është Gjeravica me 2.656 m, lartësi.

Xhejson Pitri nga Mexburgu (SHBA), plot 13 vite nuk bëri asnjë mungesë në shkollë.

Helmi i Meduzës mund ta mbys njeriun nëse është në sasi të mëdha, ndërsa shkencëtarët prej tij po perpiqen të nxjerrin ilaqin për sherimin e sëmundjes së zemrës.

Tomas Jang, fizikan nga shekulli XVIII-të fliste dymbëdhjetë gjuhë kur i kishte vetëm tetë vjet moshë.

Gjatë ndërtimit të kanalit të Panamasë kanë humbur jetën më tepër se 25 mijë njerëz.

Masa e virusit ndaj masës së njeriut mesatar është proporcionale me masën e njeriut ndaj masës së Tokës.

Gjirafa është e vetmja kafshë e cila mund të dalloje ngjyrat, sepse syri i saj është përafërsisht i njejtë me syrin e njeriut
 

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,040
Mosha
35
Location
Space
Njihuni me 10 shtetet më të vogla në botë

Dihet se Rusia është shteti më i madh në botë, por si qëndron puna me shtetin më të vogël në botë, në madhësinë e një fushe golfi?
Disa nga këto kombe janë aq të vogla sa qytetet brenda këtyre kombeve të tjera janë gjigantë në krahasim me ta. Ka shumë vende në botë me një sipërfaqe prej më pak se 400 kilometra katrorë, ato ndodhen kryesisht në Evropë, Karaibe, dhe në Paqësor.
Me qeveritë dhe kulturën e tyre, këto vende të vogla janë disa nga vendet më të pasura, më të largëta, dhe më intriguese në botë.
1- Qytet-shteti i Vatikanit – 0.44 kilometra katrorë

Me masën e një fushe golfi, qyteti i Vatikanit është shteti më i vogël në botë. Në parim është në enklavë me mur brenda Romës. Është kaq i vogël, sa i gjithë shteti nuk ka asnjë adresë. Qyteti i Vatikanit mund të jetë i vogël, por është i fuqishëm. Është territori sovran i Kishës Katolike (në parim qeveria qendrore), e cila ka 1 miliardë njerëz (rreth 1 e 6-ta e banorëve të planetit) si pjesë përbërëse. Është krijuar në vitin 1929 nga Traktati Lateran (i cili është nënshkruar nga diktatori Benito Mussolini) dhe drejtohet nga Papa, një monark jo i trashëgueshëm, i cili ka autoritet absolut. Papa është monarku absolut në Evropë. Një e veçantë e shtetit është se nuk ka banorë permanentë. Shtetësia jepet gjatë kohës që njerëzit janë atje dhe i hiqet sapo largohen. Dhe ju që mendonit se gjuha latine ishte gjuhë e vdekur! S’është e vërtetë, se në Vatikan latinishtja është gjuhë zyrtare. Vatikani mbështetet financiarisht nga dhurues, shitja e pullave postare e publikimeve dhe turizmit. Ashtu si *******, nuk ka taksa.
2- Monako – 2.02 km2

Monako është shteti i dytë më i vogël në Tokë (gati me masën e Parkut Qendror në Nju Jork), por ka popullsinë më të dendur, 23,660 banorë për kilometër katror. Territori sundohet nga një princ. 7 shekujt e kaluar Monako është qeverisur nga princat e familjes Grimaldi nga Genoa. Gjithçka filloi një mbrëmje më 1297, kur François Grimaldi u maskua si murg dhe me një ushtri të vogël pushtoi kalanë që ruante Shkëmbin e Monakos. Në 1861, Monako ia dha gjysmën e territorit Francës në shkëmbim të parave dhe pavarësisë. Kur princi që sundonte kuptoi se burimet natyrale vinin nga ajo pjesë që u dha, vendosi ta vërë bast ekonominë (një zgjidhje universale e provuar nga koha) në kumar. Kështu lindi Monte Karlo, një krahinë e njohur për kazinotë luksoze. Tani që gjithë banorët jo vendas paguajnë taksa, ndërsa të lindurit atje e kanë të ndaluar të hyjnë në kazino.
3- Nauru – 21 km2

Nauru është shteti ishullor më i vogël në botë, republika më e vogël e pavarur dhe e vetmja republikë në botë pa një kryeqytet zyrtar. Vendi ka një burim kryesor të ardhurash: fosfat mijëravjeçar nga plehrat dhe jashtëqitjet e zogjve. Për një kohë të gjatë banorët ishin mjaft të pasur, pasi e eksportonin fosfatin sikur ai nuk mbaronte kurrë. Në vitet ‘70 vetëm një pjesë e vogël vazhduan gjimnazin dhe shumë pak të rritur punonin. Atëherë ishin njerëzit më të pasur në botë. Për këtë arsye ata vuajnë nga obeziteti dhe diabeti. Tani Nauru ka një skemë të jashtëzakonshme për të bërë para. Është kthyer në një kamp për njerëzit që kërkojnë azil në Australi.
4- Tuvalu – 26 km2

Tuvalu përbëhet prej 9 ishujve të koraleve që shtrihen përgjatë një vargu të gjatë 580 kilometra në Polinezi. I njohur më parë si Ishujt Ellice, ky shtet me 10,782 banorë, e fitoi pavarësinë në vitin 1978.
Tuvalu, jo vetëm që është një ishull i vogël në Oqeanin Paqësor, por pas 50 viteve mund të mos ekzistojë, nëse niveli i deteve vazhdon të rritet. Të ardhurat kryesore i vijnë pasi jep me qira kodin e vendit për internet.
5- San Marino – 61.2 km2

Republika e San Marinos është themeluar në vitin 301 pas Krishtit nga një gurgdhendës me emrin Marino, i cili së bashku me një grup të krishterësh i largohej persekutimit fetar. San Marino është republika më e vjetër në botë.
Republika ishte një fqinje aq e mirë, sa është pushtuar vetëm në vitin 1500 dhe 1700, një muaj për secilën herë. Ndërkohë që Napoleoni gllabëronte pjesën më të madhe të Evropës, San Marinon e la të qetë, duke dhënë se ishte një republikë model. Vendi drejtohet nga një këshill i zgjedhur prej 60 personash, i cili zgjedh dy regjentë nga secila parti opozitare për të drejtuar çështjet qeveritare për 6 muaj.
6- Lihtenshtejn – 160 km2

Ky shtet me 37,313 banorë shtrihet përgjatë lumit Rhine, ndërmjet Zvicrës dhe Austrisë, në Alpe. Lihtenshtajni është një vend i bukur për t’u vizituar.
7- Ishujt Marshall – 181 km2

Koralet, shkëmbinjtë nënujorë dhe 34 ishujt që dikur ishin pjesë e Territorit të Mirëbesimit të Ishujve të Paqësorit, e fituan pavarësinë në vitin 1986. Ky shtet ka 70,983 banorë.
8- Saint Kitts dhe Nevis – 261 km2

Ky shtet i përbërë prej dy ishujve në Karaibe, me 51,538 banorë, e fitoi pavarësinë në vitin 1983. Nevis është ishulli më i vogël të cilit i është garantuar e drejta për shkëputje.
9- Maldivet – 298 km2

200 ishujt që e përbëjnë këtë shtet janë të banuar nga 393,595 banorë. Këta ishuj e fituan pavarësinë nga Britania e Madhe në vitin 1965.
10- Sejshel – 455 km2

91,650 banorët e këtij grupi të Ishujve të Oqeanit Indian janë të pavarur nga Mbretëria e Bashkuar që nga viti 1976. Ky është një vend i mrekullueshëm për pushime!
 

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,040
Mosha
35
Location
Space
Keto jane 12 kafshët më të zgjuara në planet


Ne njerëzit kemi aftësinë për të mësuar, për të arsyetuar dhe për të zgjidhur problemet. Ne jemi të vetëdijshëm për praninë, mendimet dhe ndjenjat e të tjerëve. Ne praktikojnë artin e mashtrimit. Ne jemi krijues. Ne mendojmë në mënyrë abstrakte. Ne kemi gjuhë dhe e përdorin atë për të shprehur idetë tona. Të gjitha këto janë ndoshta shenja të inteligjencës. Shkencëtarët mund të mos bien dakord për përkufizimin e plotë të inteligjencës – por ata përgjithësisht pajtohen me idenë se njerëzit janë shumë inteligjentë.
Megjithatë edhe gjallesa të tjera nga mbretëria e kafshëve shfaqin shenja inteligjence. Më poshtë janë disa nga kafshët më të zgjuara.
12- Bletët kanë një zgjuarsi të madhe përsa i përket kryerjes së detyrave në grup. Një bletë e vetme nuk mund të jetë e zgjuar vetëm, por në grup po. Secila prej tyre ndjek rregullat në pozicionin që i takon. Vendimet e koshereve të bletëve janë të marra në mënyrë shumë demokratike.
11- Oktapodi është një nga kafshët më të zgjuara të detit. Edhe pse është një kafshë shumë pak e kuptuar nga studiuesit, këta vazhdimisht zbulojnë të reja rreth aftësive mahnitëse të oktapodit. Oktapodët luajnë, arrijnë të zgjidhin probleme dhe kanë një memorie jo shumë të shkurtër.
10- Pëllumbi ka një aftësi të shkëlqyer për të njohur veten në pasqyrë, mund të kujtojë shumë pamje dhe arrin të rikthehet në shtëpi pavarësisht distancave të largëta. Dihet se pëllumbat janë përdorur gjatë luftës si postierë të çmuar për aftësinë e tyre për të kujtuar njerëz dhe vende pas shumë vitesh. Pëllumbat gjithashtu e ndajnë vëmendjen mes stimujve të shumtë në të njëjtën kohë, për të kryer detyra të ndryshme në një periudhë të shkurtër kohe.
9- Sorrat. Zogjtë janë ndër kafshët më të zgjuara. Në krye të listës së këtyre shpendëve qëndrojnë sorrat. Sorrat janë të vetëdijshëm për veten e tyre dhe janë në gjendje të numërojnë. Ato arrijnë të zgjidhin detyra të ndryshme në mënyrë spontane. Një studim i fundit ka zbuluar se sorrat e kuptojnë parimin e Arkimedit, prandaj ata e kanë të lehtë të marrin ushqimin në nivele të ndryshme të ujit.
8- Derri është një nga surprizat e këtij grupimi. Mendohet se derrat kanë emocione, ndjeshmëri dhe mërziten shumë shpejt. Disa thonë se derrat trajnohen më shumë sesa qentë. Një shenjë e zgjuarsisë së derrave doli në pah në një eksperiment të kryer në vitin 1990. Derrat u trajnuan që të lëviznin kursorin e një projektori videoje sa herë që ata shihnin një imazh të përsëritur dhe rezultoi se ata e bënë po aq mirë këtë detyrë sa shimpanzetë. Derrat ëndërrojnë dhe njohin emrat e tyre.
7- Macet janë të përshtatshme. Ashtu si të zotët e qenve, edhe ata të maceve i kanë trajnuar kafshët e tyre, si të ulen, të kërcejnë. Macet i mësojnë sjelljet duke vëzhguar dhe duke imituar. Por t’i trajnosh macet është më e vështirë se sa të trajnosh qentë. Macet arrijnë të imitojnë edhe boritë e makinave.
6- Qeni është miku më i mirë i njeriut, shumë i lehtë për t’u trajtuar, shumë miqësor dhe arrin të kuptojë komanda. Qentë mund të identifikojnë dhe kujtojnë fytyra njerëzish dhe kafshësh që kanë takuar. Kanë ndjeshmëri, bëhen xhelozë dhe nuk i harrojnë personat që u bëjnë keq.
5- Miu është i shquar dhe i përfolur për inteligjencën e tij në kulturat perëndimore. Për shkak se është shumë i ngjashëm psikologjikisht me njeriun, ai përdoret gjerësisht në studime dhe eksperimente shkencore. Minjtë e laboratorit njihen për aftësinë e tyre për t’u arratisur nga kafaze laboratorësh të ideuara nga shkencëtarët më të mirë. Ata mund të përdorin sensin e tyre të mprehtë të nuhatjes dhe dëgjimit për të zbuluar mina dhe bomba. Minjtë mund edhe të identifikojnë mostra njerëzore të pështymës që kanë përmbajtje të bakterit të tuberkulozit. Minjtë tregojnë shenja të eksitimit, humbjes, stresit, madje edhe keqardhjes.
4- Delja është cilësuar nga shkencëtarët britanikë si një kafshë me aftësi instinktive të pabesueshme dhe me një inteligjencë që shkon përtej imagjinatës sonë. Kur janë në kërcënim, delet formojnë grupe të mëdha dhe vrapojnë së bashku larg rrezikut. Delet mund të kujtojnë dhe identifikojnë fytyra të njerëzve dhe kafshëve.
3- Delfini është një kafshë shumë e shoqërueshme. Delfinët mund të njohin kushërinjtë e tyre, edhe pse jetojnë shumë larg tyre për një kohë të gjatë. Arsyeja e kësaj besohet të jetë aftësia e delfinëve për të komunikuar me gjuhën e tyre specifike. Delfinët kuptojnë konceptet numerike dhe janë në gjendje të kuptojnë pyetje që u bëhen për sende jo të pranishme. Ata e marrin informacionin nga të dëgjuarit dhe të parit, kështu që janë gjendje të kuptojnë teksa shohin televizor.
2- Elefanti ka një tru që peshon afërsisht 5 kilogramë. Shkencëtarët kanë vërtetuar se elefantët kanë aftësinë të përdorin objekte të ndryshme për të krijuar lirisht gjëra që nuk i janë udhëzuar. Ata dinë sesi ta pastrojnë ushqimin dhe si të përdorin mjete të caktuara në natyrë. Janë të aftë të kuptojnë komandat njerëzore.
1- Shimpanzeja ka aftësi befasuese të intelektit. Shimpanzetë dinë të krijojnë dhe përdorin vegla, dinë të shkojnë për gjueti në mënyrë kolektive dhe janë të aftë të zgjidhin probleme të vështira. Shimpanzetë dinë të mësojnë shenja komunikimi për t’u marrë vesh me njerëzit dhe mund të kujtojnë emrat e mësuara nëpërmjet shenjave të njerëzve që kanë vite pa i parë.
 

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,040
Mosha
35
Location
Space
Antarktida: Fakte dhe kuriozitete rreth kontinentit më të ftohtë në botë.. !
Antarktida, kontinenti më i ftohtë, më me erë dhe më i thatë, përmban 90% të të gjithë akullit në planet në një zonë sa ½ e Shteteve të Bashkuara. Le të hedhim një sy për faktet rreth rajonin më të ftohtë në botë.

Klima

Antarktida ndodhet në pjesën jugore të globit, dhe është kontinenti i 5 për nga madhësia. Madhësia e saj varet nga stinët, pasi akulli zgjerohet dyfish në dimër. Kontinenti është i ndarë në dy rajone, të njohura si Lindja dhe Perëndimi i Antarktidës. Lindja përbën dy të tretat e kontinentit, dhe ka afërsisht madhësinë e Australisë.
Akulli në këtë pjesë të kontinentit arrin mesatarisht 1.2 milje trashësi. Perëndimi, nga ana tjetër, është një seri ishujsh të ngrira që shtrihen në drejtim të majës jugore e Amerikës së Jugut, një zgjatje e maleve te Andeve. Dy rajonet janë të ndara nga malet Transantarktike, një varg që shtrihet në të gjithë kontinentin, edhe pse mbulohen disa herë nga akulli. Pavarësisht akullit të trashë, Antarktida është klasifikuar si një shkretëtirë për shkak të lagështirës së pakët që bie nga qielli. Shumë pak borë bie atje. Më shumë shi bie në shkretëtirën e Saharasë. Edhe pse shumë pak shi bie nga qielli, Antarktida akoma ka stuhi kolosale. Era shumë e fortë e mbulon të gjithë tokën me dëborë. Erërat arrijnë deri në 200 milje në orë.Antarktida nuk ka pemë ose shkurre. Bimësia në kontinent është e përbërë nga myku, likenet, dhe algat. Pinguinët dhe balenat jetojnë rreth e rrotull Antarktidës, ashtu si dhe peshqit. Pinguini është e vetmja kafshë me gjak të ngrohtë që mbetet në kontinent gjatë dimrit.
Atje nuk jetojnë njerëz, përveç se ata që merren me studime shkencore që kanë ndërtuar stacionet kërkimore në disa vende të ndryshme. Ky mjedis dhe i ftohti aty është një vend perfekt për të studiuar si funksionon trupi dhe truri në të ftohtë.

Eksplorimi i Antarktidës

Rajoni i ngrirë jugor ishte kontinenti i fundit i zbuluar. Nuk ishte parë deri në vitin 1820. Gjuetari i fokave John Davis ishte i pari që deklaroi se ai zbarkoi në Antarktidë në vitin 1821, edhe pse disa historian e kundërshtojnë pretendimin e tij.
Në fillim të shekullit 20, dy grupe hulumtuesish u nisën drejt peisazhit të shkretë të Antarktidës në një garë për të ecur aty ku askush nuk kishte ecur përpara. Ekipi i parë që arriti Polin e Jugut u udhëhoq nga eksploruesi norvegjez Roald Amundsen që kaloi 99 ditë në Polin e Jugut.Kuriozitete rreth Antarktidës

1- Temperatura më e ftohtë që është regjistruar ndonjëherë në tokë ka qenë -89.2 gradë Celsius dhe është regjistruar më 21 korrik të vitit 1983 në stacionin Vostok të Antarktidës.
2- Fusha e Thatë e Antarktidës është vendi më i thatë në Tokë, me shumë pak lagështi dhe pothuajse aspak borë apo akull.
3- Mesatarisht, Antarktida është kontinenti me më shumë erëra. Ato në disa vende arrijnë shpejtësi deri në 320 kilometra në orë.
4- Antarktida është kontinenti i pestë më i madh.
5- “Çarçafi” i akullt i Antarktidës është masa e vetme më e madhe e akullit në Tokë.
6- Nëntëdhjetë e nëntë për qind e Antarktidës është e mbuluar nga akulli.
7- Antarktida është shtëpi e rreth 70 për qind të ujit të freskët në planet dhe ka 90 për qind të ujit të freskët të planetit për sa i përket gjendjes së akullt.
8- Nëse “Çarçafi” perëndimor i Akullt i Antarktidës do të shkrinte plotësisht, do ta rriste nivelin global të deteve me 5 metra.
9- Trashësia mesatare e akullit të këtij kontinenti është afërsisht 1.6 kilometra.
10- Duke përfshirë edhe ishujt dhe copëzat pluskuese të akullit përreth, Antarktida ka një sipërfaqe prej 14 milionë kilometra katrorë.
11- Copëza më e madhe pluskuese e akullit të Antarktidës është Blloku i Akullt Ross, që mendohet të jetë 510.680 kilometra katrorë ose ndryshe 3.7 për qind e sipërfaqes së përgjithshme të Antarktidës.
12- Malet Gamburtsev të Antarktidës ngrihen deri në 3000 metra dhe shtrihen për 1200 kilometra rreth brendësisë së kontinentit dhe janë të zhytura nën 4800 metra akull.
13- I fshehur nën akullin e Antarktidës është edhe një liqen i tërë. Liqeni Vostok është një liqen i pacenuar me ujë të pastër i groposur nën 3.7 kilometra akull. Ky liqen është gjithashtu më i madhi prej 200 të tjerëve që gjenden të mbuluara po ashtu nga akulli.
14- Pika më e lartë e Antarktidës është Vinson Massif plot 4987 metra.
15- Vargmalet Transantarktike shtrihen në jug dhe në perëndim të kontinentit. Ato janë afërisht 3500 kilometra të gjatë, që futen në vargmalet më të gjata në Tokë.
16- Në vitin 2011, afërisht 20000 turistë vizituan gadishullin e Antarktidës, sipas të dhënave të tureve turistike në vend.
17- Në Antarktidë gjendet mali Erebus, vullkani më jugor aktiv në planet dhe i vetmi vend që ka liqenin me llavë.
18- Eksploruesi norvegjez, Roald Amundsen, është njeriu i parë që shkoi në Polin e Jugut. Ai mundi eksploruesin anglez, Rober Falcon Scott, duke arritur në 14 dhjetor të vitit 1911, kur vendosi edhe flamurin norvegjez.
19- Afërsisht 30 shtete operojnë në më shumë se 80 stacione kërkimore në kontinent, sipas shifrave të marra për vitin 2009.20- Ekzistenca e Antarktidës ishte plotësisht e panjohur deri në vitet 1820 kur u vu re për herë të parë. Rreth 20 vite më pas u konfirmua fakti se nuk ishte një grup ishujsh, por një kontinent.
21- Një plasaritje e madhe toke u zbulua gjatë viteve 2009-2010 dhe mund të kishte konkurruar me Kanionin e Madh, nëse do të ishte tokë jo e ngrirë. Shtrihej në gjerësi 10 kilometra dhe zgjatej për 100 kilometra.
22- Prezenca e shkencëtarëve në Antarktidë varet nga stinët. Gjatë verës numri i tyre arrin deri në 4000, ndërsa në dimër ulet në 1000 shkencëtarë.
23- Perandori mashkull i pinguinëve është e vetmja kafshë trupnxehtë që qëndron në kontinent gjatë dimrit.
24- Në janar të vitit 1979, Emile Marco Palma u bë fëmija i parë i lindur në kontinentin më jugor. Argjentina e dërgoi nënën shtatzënë të fëmijës, në përpjekje për të kërkuar një pjesë të kontinentit.
25- Traktati i Antarktidës u firmos më 1 dhjetor 1959, pas më shumë se një vit negociatash të fshehta mes 12 shteteve. Ai ua dedikon kontinentin aktiviteteve kërkimore paqësore. Deri më tani, 48 shtete e kanë firmosur këtë traktat.
26- Eksploruesja dhe meteorologia britanike, Felicity Aston, ishte i pari person që bëri ski në Antarktidë vetëm përmes fuqisë muskulore. Ajo udhëtoi 1744 kilometra në 59 ditë midis vitit 2011 dhe 2012.
27- Pinguinët janë banorët më të zakonshëm në Antarktidë dhe jetojnë në koloni me shifra të tilla që ia kalojnë disa qyteteve të njohura.
28- Kafsha më e përhapur në Antarktidë nuk është pinguini sikurse mendohet, por një lloj krimbi parazit.
29- Nuk ekzistojnë pemë apo shkurre në Antarktidë dhe ka vetëm dy lloje bimësh të gjetura sa në ishujt përreth, sa në gadishullin e Antarktidës.
30- Deri në vitin 1994, asnjë specie jo vendase nuk lejohej të dërgohej në Antarktidë.

Fakte rreth Antarktidës:

1- Catherine Mikkelson, gruaja e një kapiteni gjuetari balenash norvegjeze, u bë gruaja e parë që vizitoi Antarktidën në 1935.
2 –Emile Marco Palma ishte fëmija i parë i lindur në Antarktidë në janar të vitit 1979, pasi Argjentina dërgoi një grua shtatzënë atje.
3 – Zona e Antarktidës është rreth 5,4 milion milje katrorë. Shtetet e Bashkuara janë 3.6 milion milje katrore
4 – Në Antarktidë nuk ka qen haski që tërheqin slitat. Metoda kryesore e transportimit atje janë makinat që përdoren posaçërisht për akull.
5 – Të paktën dy vullkane aktive ekzistojnë në Antarktidë. Më e larta, Mali Erebus (3,794 metra) ka një liqen të përhershëm.
6 – Nëse hedh ujë të valuar në ajër në Antarktidë, avullon menjëherë.
7 – Miliona vjet më parë, Antarktida kishte një klimë shumë të ngrohtë dhe përmbante pyje me gjelbërim të përjetshëm dhe një shumëllojshmëri kafshësh.
8 – Liqeni Vostok, një liqen i fshehur thellë nën sipërfaqen e Antarktidës, mund të strehojë jetë...
 

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,040
Mosha
35
Location
Space
Ka gjera qe nuk i dini për Murin e Madh të Kinës ?


Ka një moshë më tepër se 2500 vjeçare dhe është një prej strukturave njerëzore më të njohura në planet.
I ndërtuar në lashtësi për të frenuar pushtuesit mongolë, Muri i Madh është një pasuri historike për Kinën. Me një gjatësi disa mijëra kilometra përgjatë kinës veriore, kjo pasuri botërore tërheq dhjetëra mijëra turist çdo vit.

Muri i Madh Kinez, i konsideruar si një nga “7 mrekullitë botërore” është vepra më e madhe e mbrojtjes ushtarake e kohëve të lashta të Kinës, që u ndërtua në një kohë shumë të gjatë. Ky mur madhështor gjarpëron mbi 7 mijë kilometra në hartën e Kinës. Në vitin 1987 Muri i Madh Kinez u përfshi në “listën e trashëgimive botërore”. Ndërtimi i Murit të Madh filloi që në shekullin e 9-të para erës sonë, kur pushteti i pjesës qendrore të Kinës i lidhën me mure postërojat dhe kështjellat për t’u mbrojtur nga sulmet e kombësive veriore.

Muri i Madh ka rëndësi shumë të madhe kulturoro-historike dhe vlerë turistike. Në Kinë thuhet se “ata që nuk kanë qenë në Murin e Madh, nuk janë burra”, si turistët kinezë ashtu edhe të huaj, duke përfshirë këtu edhe liderët e vendeve të tjera që kanë qenë për vizitë në Kinë, e konsiderojnë ngjitjen në Murin e Madh si nder të madh.

Por ka ende disa gjëra që ju mbase nuk mund i dini rreth kësaj pike referimi në Kinë.
1 – Për ndërtimin e murit u deshën më shumë se 1800 vjet
Muri i Madh kinez nuk ishte fortifikimi i parë i ngritur në këtë territor për të mbrojtur qytetarët nga pushtuesit e huaj. Për të sprapsur ushtritë nomade, dinastia Qin filloi ndërtimin e një muri 5000 km për të mbrojtur territorin.
2 – Struktura nuk është një mur i vetëm, por një koleksion muresh

Ekziston një keqkuptim i përhapur se Muri i Madh kinez është një strukturë e përbërë nga një mur i vetëm. Por në fakt, Ka më shumë se disa mure që përfshijnë kufirin verior të territoreve kineze
3 – Një përbërës i çuditshëm mund të gjendet te muri
Muri është i përbërë kryesisht nga materiale ndërtimi si toka dhe dheu. Por ajo që është më e çuditshme është se në përbërje të këtij muri mund të gjendet edhe oriz. Studimet e sotme tregojnë se orizi ndihmon në rezistencën e murit.
4 – Ndërtimi i Murit ishte një dënim për të burgosurit kinezë

Ndërtimi dhe mirëmbajtja e Murit të Madh kinez ishte detyrë e kriminelëve të dënuar gjatë Dinastisë Qin. Për të dalluar të dënuarit nga punëtorët e thjeshtë, kriminelëve i rruanin kokat, dhe i detyronin të punonin me zinxhirë.
5 – Familjarët dërgoheshin në Murin e Madh për të nderuar të vdekurit
Me aq shumë jetë të humbura gjatë ndërtimit, anëtarët e familjeve të pikëlluar ishin të frikësuar se shpirtrat e të dashurve të tyre do të qëndronin gjithnjë të bllokuar brenda strukturës së murit dhe kështu shkonin atje herë pas here për t’i nderuar.
6 – Një poemë e lashtë parashikoi ndërtimin e Murit të Madh

Shijing, një koleksion poemash të lashta kineze e shkruar mes shekujve 11-17 p.e.s, parashikoi ndërtimin e Murit të Madh Kinez në një hyrje ku shpjegonte përpjekjet e mbretit për t’u mbrojtur nga armiqtë nëpërmjet një barriere të madhe.
7 – Muri nuk ishte aq i madh sa për të mbajtur larg forcat pushtuese
Pavarësisht të gjitha përpjekjeve për ndërtimin e Murit të Madh kinez për t’u mbrojtur nga armiqtë, shumë prej tyre arritën ta kalojnë barrierën. Pushtimi mançurian duke kaluar përmes Murit rezultoi me rënien e dinastisë Ming.
8 – Kina ka tërhequr shumë turistë nëpërmjet Murit të Madh

Muri i Madh kinez ka shërbyer si pikë referimi për shumë vizitorë të huaj që kanë vizituar Kinën. Sidomos në shekullin e 20, numri i turistëve që e kanë vizituar atë është rritur ndjeshëm. Pas përmirësimit të marrëdhënieve të Europës dhe Azisë, udhëtarët dhe tregtarët që kalonin për ta vizituar ishin të shumtë.
9 – Mijëra milje të Murit origjinal janë zhdukur
Sot, Muri i Madh Kinez që ka arritur t’i mbijetojë kohës është 13,171 milje. Kjo vazhdon të mbetet impresive edhe pse milje të shumta të murit janë shkatërruar gjatë luftërave të ndryshme.

10 – Pjesë të Murit të Madh janë ricikluar për të ndërtuar shtëpi për njerëzit
Gjatë shekullit 20, gjatë lëvizjes socio-politike e njohur si Revolucioni Kulturor Proletarian, qeveria kineze dëmtoi Murin e Madh. Mao Ce Duni dhe Garda e Kuqe e shihte Murin si një relike e vjetër materialet e së cilit duhet të shfrytëzoheshin për zhvillimin e strehimit. Dhe shumë tulla janë marrë prej tij për të bërë shtëpi.

11 – Disa pjesë të caktuara të Murit mund të zhduken përpara vitit 2040
Parashikimet se fortesa e Murit të Madh kinez nuk është mbajtur mirë gjatë shekullit të 21 do t’i japë rezultatet më vonë sipas studiuesve. Por edhe për shkak të erozionit natyror e njerëzor, një pjesë e mirë e Murit mund të mos ekzistojë më deri në vitin 2040.
 

Juno

www.forum.netedy.com
Staff member
ADMIN
Mesazhe
8,040
Mosha
35
Location
Space
Misteret e natyrës të shpjeguara nga shkenca

Peisazhi natyror i Tokës është plot mistere shkencore. Kërkimet vijnë me pyetje të reja, por ndonjëherë shkenca arrin t’i japë përgjigje disa prej këtyre mistereve.
Si fluturojnë zogjtë?

Mënyra se si zogjtë fluturojnë është një nga enigmat më të ndërlikuara të shkencëtarëve, sidomos dhe proceset fizike në të cilat janë të përfshira. Por sipas disa studiuesve kinezë, përgjigja qëndron tek proteinat e zogjve. Sasia e proteinave që ato kanë lidhen me fushën magnetike të Tokës.
Si evoluoi penisi?

Edhe pse shumica e specieve riprodhohen seksualisht, evolucioni i penisit mashkullor ka qenë një mister për shkencën. Rruga e zhvillimit është e ndryshme tek të gjitha kafshët. Megjithatë, një ekip biologësh kanë ardhur me idenë se është pozicioni i kloakës që vendos pozicionimin e penisit, e cila është në zonën e legenit tek njerëzit.
Si i kanë humbur zogjtë dhëmbët e tyre?

Zogjtë, pasardhësit e drejtpërdrejtë të dinozaurëve, kanë kaluar në shtigje të shumta evolucioni për të arritur deri në këtë fazë që janë sot. Edhe pse shumë shpendë më parë kanë pasur dhëmbë, tani ato kanë vetëm sqepa. Duke qenë se më parë, kishin gjysmë sqep gjysmë dhëmbë ato nuk arrinin të mbijetonin, duke evoluar, shpendët morën trajtën që kanë sot.
Çfarë i mban oqeanet pa amoniak të dëmshëm?

Oqeani është i një “botë” e tërë e mbushur me bimë e kafshë që e quajnë atë shtëpi. Edhe norma e vdekjeve në oqeane të gjallesave është e ngjashme me atë në Tokë. Oqeani është si një pishinë e mbushur me trupa peshqish të kalbur. Por shkencëtarët zbuluan se një pjesë e organizmit të gjallesave në ujë hante amoniakun e dëmshëm nga trupat e vdekur dhe e kthente atë në oksid të azotuar. Këto lloj mikrobesh quhen arkaea.
Si grumbullojnë oksigjen gjitarët nën ujë

Përveç faktit që shumë gjitarë u kthyen në ujë për të jetuar, mister më i madh është se si arrijnë të marrin frymë. Balenat mund të qëndrojnë në ujë për një kohë shumë të gjatë, por ato dalin shpesh herë në sipërfaqe për të marrë oksigjen nga ajri për të mbijetuar. Studiuesit kanë zbuluar “mioglobinën”, një proteinë tek gjitarët e zhytjeve që është përgjegjëse për përthithjen e oksigjenit në muskujt e tyre.
Krijesa ngjyrë lejla në thellësinë e deteve
Shkencëtarët mbetën të habitur kur zbuluan një kafshë misterioze thellë në det në brigjet e Suedisë. Kjo krijesë ishte ndryshe nga çdo krijesë tjetër në ciklin e evolucionit. Nga kërkimet e shumta, zbuluan se quhej Ksenoturbela, një lloj kafshe pa tru dhe organe të tjera që gjenden në kafshë të ndryshme.
Nga erdhi uji në Tokë?

Uji është çelësi i jetës në Tokë, por origjina e tij në planetin tonë ka qenë një mister. Pas shumë debatesh se nga erdhi uji, më në fund studimet e reja tregojnë që uji ka qenë gjithnjë këtu për të lehtësuar lindjen e organizmave të para. Thuhet se uji është krijuar bashkë me planetin, dhe nuk ka ardhur pas krijimit të tij.
Pse gjirafa ka qafë të gjatë?

Gjirafa ka qenë gjithnjë në qendër të diskutimeve për gjatësinë e qafës së saj. Teoria se gjirafat janë krijuar për të kapur gjethet që janë lart në pemë, nuk qëndron. Kjo ka ndryshuar që kur biologët kanë hedhur vështrimin tek fosilet e gjirafës. Ata zbuluan se qafa e gjirafës nuk evoluonte e gjitha menjëherë , por zgjatja kalonte në faza të ndryshme. Rruazat e tyre evoluonin në kohë të ndryshme.
Si kanë evoluar zogjtë jo-fluturues?

Edhe pse për një kohë të gjatë kemi injoruar pyetjen se pse nuk fluturojmë, misteri i madh qëndron tek fakti se si kanë kaluar kontinente të tëra pa e pasur këtë aftësi prej rreth 150 vitesh. Kjo sepse ndarja e kontinenteve kishte filluar kur ata evoluuan, dhe ka qenë e pamundur të kenë kaluar oqeanet pa mundur të fluturojnë. Por shkencëtarët kanë zbuluar se zogjtë jo-fluturues e kanë prejardhjen, pra kanë evoluar nga një zog që arrinte të fluturonte, 60 milion vjet më parë.
Nga e ka origjinën jeta në tokë?

Një pikëpyetje e madhe ka qenë zanafilla e jetës në tokë, si dhe organizmat e para të zhvilluara. Pasi studiuan kushtet e Tokës, hulumtuesit britanikë hodhën poshtë teorinë e Darvinit se ishte molekula RNA zanafilla e çdo gjëje të gjallë në Tokë, duke thënë se dhe ajo vetë ekzistonte në mjedisin e jetës që sapo kishte nisur.
 
Last edited:

TinkerBell

Anetar i ri
ANETAR ✓
Mesazhe
887
Zubaida Hasan ishte 9 vjeç , në Gusht të vitit 2001 jeta e saj ndryshoi rrënjësisht.
E gjithë kjo si pasojë e një zjarri që i shkaktoi dëme serioze në krahë , qafë , kraharor dhe sidomos në fytyrë.
Babai i saj e çoj për mjekim në Iran ( pa sukses ) vajza kishte dhimbje shumë të mëdha , nuk ishte në gjendje as për të ngrënë dhe as për të fjetur , nuk mbyllte dot as gojën as sytë.
Bazat ushtarake të Amerikës kontaktuan një kirurg të njohur plastik Dr Peter Grossman , i cili mori mbi veten e tij trajtimin e vajzës që i duheshin shumë operacione , të paktën për 3 vite.
Dalëngadalë , ai e shëndrroi fytyrën e saj , në fytyrën e një vajze të vogël , ashtu siç ishte ajo.
View attachment 13709

View attachment 13710

View attachment 13711
 
Top