Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.

  • PËRSHËNDETJE VIZITOR!

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Anëtarët e rregjistruar kanë privilegjin të marrin pjesë në tema të ndryshme si dhe të komunikojnë me anëtarët e tjerë. Bëhu pjesë e forumit Netedy.com duke u REGJISTRUAR këtu ose nëse ke një llogari KYCU. Komunikim alternative i ketij forumi me vajza dhe djem nga te gjithe trevat shqiptare? Hyr ne: CHAT SHQIP.

Mendimi juaj rreth....RRACAVE!!!

Jam rracist. Jevgjit duhen mbajt larg. Çdo kush duhet te jet ne habitatin e vet. Nuk mund te jesh fqinj me nje jevg, apo me nje negro qe ska nivel. Me siguri do paragjykohem nga shume prej jush per kto qe shkruaj, por experienca ka ber qe te flas me kte lloj fryme.
 
Unë e vetmja rracë që s’duroj dot në këtë planet janë jevgjit si parafolësi im. Të gjithë të tjerët s’e kam problem më duken njerëz njësoj si ne.
 
Jam rracist. Jevgjit duhen mbajt larg. Çdo kush duhet te jet ne habitatin e vet. Nuk mund te jesh fqinj me nje jevg, apo me nje negro qe ska nivel. Me siguri do paragjykohem nga shume prej jush per kto qe shkruaj, por experienca ka ber qe te flas me kte lloj fryme.
E pse s'ka nivel?
Ka plot të arsimuar e të ngritur mes tyre.
Të gjithëve njësojë na ka krijuar Zoti, pavarësisht si atyre rraca "bardhë" asnjëherë nuk i jep mundësi të zhvillojnë veten.
Cfarë kemi më tepër ne "lëkurë bardhët"?
 
E pse s'ka nivel?
Ka plot të arsimuar e të ngritur mes tyre.
Të gjithëve njësojë na ka krijuar Zoti, pavarësisht si atyre rraca "bardhë" asnjëherë nuk i jep mundësi të zhvillojnë veten.
Cfarë kemi më tepër ne "lëkurë bardhët"?
Në botë raca e bardhë përfshin 46% të popullsisë së përgjithshme botërore, raca e verdhë 36%, raca e zezë 6% dhe racat e përziera 12%. Eh,me këto rezultate ne mendojm se kemi pushtetin e plot dhe e konvertojm ate ne racizem??,,Problemet racore në historinë e njerëzimit janë parë gjithmonë me një indiferencë artificiale dhe në më të shumtën e rasteve pa i ditur arsyet. Ështe pretenduar se racat me ngjyrë nuk janë të njëjta me racën e bardhë por është harruar qe ngjyra e bardhë është rezultat i bashkimit të të gjithë ngjyrave dhe realisht raca e bardhë është racë me ngjyrë vetem se të tjerat e kanë ngjyrën të përcaktuar dhe ne jo.✌

Sa per temën une nuk jam raciste e ngjyrave,por jam indiferente apsolutisht duke qën se kemi mos përputhjen e kulturave tona.
 
Në botë raca e bardhë përfshin 46% të popullsisë së përgjithshme botërore, raca e verdhë 36%, raca e zezë 6% dhe racat e përziera 12%. Eh,me këto rezultate ne mendojm se kemi pushtetin e plot dhe e konvertojm ate ne racizem??,,Problemet racore në historinë e njerëzimit janë parë gjithmonë me një indiferencë artificiale dhe në më të shumtën e rasteve pa i ditur arsyet. Ështe pretenduar se racat me ngjyrë nuk janë të njëjta me racën e bardhë por është harruar qe ngjyra e bardhë është rezultat i bashkimit të të gjithë ngjyrave dhe realisht raca e bardhë është racë me ngjyrë vetem se të tjerat e kanë ngjyrën të përcaktuar dhe ne jo.✌

Sa per temën une nuk jam raciste e ngjyrave,por jam indiferente apsolutisht duke qën se kemi mos përputhjen e kulturave tona.
Më pëlqeu shumë si e the ??
 
E pse s'ka nivel?
Ka plot të arsimuar e të ngritur mes tyre.
Të gjithëve njësojë na ka krijuar Zoti, pavarësisht si atyre rraca "bardhë" asnjëherë nuk i jep mundësi të zhvillojnë veten.
Cfarë kemi më tepër ne "lëkurë bardhët"?
Flas per negrot problematik.

Kurse sa per jevgjit e tha shum mire dhe @Babydoll
 
Jam rracist. Jevgjit duhen mbajt larg. Çdo kush duhet te jet ne habitatin e vet. Nuk mund te jesh fqinj me nje jevg, apo me nje negro qe ska nivel. Me siguri do paragjykohem nga shume prej jush per kto qe shkruaj, por experienca ka ber qe te flas me kte lloj fryme.

Niveli nuk matet nga ngjyra apo nga rraca dhe k’te sapo na e vertetove edhe vete ti .
 
Flasim per masen o Zana. Sa shpejte del ne konkluzione dhe ti ?

Per cilen mase e ke fjalen ? Sepse Kshu na paragjykon dhe na shikon bota edhe ne Shqiptareve ( packa ngjyres apo rraces) dhe kur I vene edhe vulen me komente te tilla …. prekemi ne fakt .

Ps … Nuk e kuptoj se nga vjen kjo urretja e Shqiptareve ndaj njerezve me ngjyre ( mos valle nga injoranca ?! ) sepse nuk na lidh asgje historikisht me to qe ti urrejme e ndryshe me serbet dhe greket Pshm qe jane te bardhe dhe historikisht kemi prb te thelle me to …por qe si per cudi nuk keni as prb me to .
 
Per cilen mase e ke fjalen ? Sepse Kshu na paragjykon dhe na shikon bota edhe ne Shqiptareve ( packa ngjyres apo rraces) dhe kur I vene edhe vulen me komente te tilla …. prekemi ne fakt .

Ps … Nuk e kuptoj se nga vjen kjo urretja e Shqiptareve ndaj njerezve me ngjyre ( mos valle nga injoranca ?! ) sepse nuk na lidh asgje historikisht me to qe ti urrejme e ndryshe me serbet dhe greket Pshm qe jane te bardhe dhe historikisht kemi prb te thelle me to …por qe si per cudi nuk keni as prb me to .

Kam shume miq te bardhe ne Shqiperi qe jane fqinj me jevgj. Jane ne depression prej stresit qe kane nga to. Te qelbur, te pa edukat, problematik per komunitetin, vine para oborrit tend bejne zhurme ( thua ti sikur e kane prone te vet dhe oborrin tend ) bejne zhurme ne cdo orar te dites ne shpin e tyre, por me ze te larte qellimishte qe te degjohet dhe ne shpin tende. I del gjumi ne oren 2-3 te mgjesit nga vapa, me ate rast i fusin nje tallava. Etj etj Zanush.

Kshtu jane 90% e jevgjeve ne Shqiperi. Kjo ska pike dyshimi. Te gjithe ne ktu e dime si jane. Jevgjit. Jo se i kam inat, por kto duhet medoemos te jene ne habitatin e tyre per te qene ne fund te gjithe happy.
 
Racizmi është një mendësi e ushqyer që i bën njerëzit të mendojnë se ata janë superiorë nga grupe a përkatësi të tjera.

Racizmi është si një trung i mbështetur. Në pamje të parë duket i fortë dhe i lartë, por në të vërtetë ky idealizëm është pa kurrfarë qëndrueshmërie, i pafuqishëm për të mbajtur vetveten.



Të gjithë njerëzit lindin të barabartë. Askush nuk lind racist. Ky iluzion fitohet gjatë jetës nga mjedisi apo personat që na rrethojnë. Është abdurde të mendosh se fakti që ke sasi melanine të ndryshme nga dikush të bën superior. Fundja ti nuk e ke përzgjedhur a ndërtuar atë ngjyrë lëkure. Apo të mendosh se të vetmit njerëz që janë njerëz, janë ata që mendojnë dhe veprojnë si ti. Njerëzit janë të ndryshëm dhe kjo është fuqia jonë.
 
Kam shume miq te bardhe ne Shqiperi qe jane fqinj me jevgj. Jane ne depression prej stresit qe kane nga to. Te qelbur, te pa edukat, problematik per komunitetin, vine para oborrit tend bejne zhurme ( thua ti sikur e kane prone te vet dhe oborrin tend ) bejne zhurme ne cdo orar te dites ne shpin e tyre, por me ze te larte qellimishte qe te degjohet dhe ne shpin tende. I del gjumi ne oren 2-3 te mgjesit nga vapa, me ate rast i fusin nje tallava. Etj etj Zanush.

Kshtu jane 90% e jevgjeve ne Shqiperi. Kjo ska pike dyshimi. Te gjithe ne ktu e dime si jane. Jevgjit. Jo se i kam inat, por kto duhet medoemos te jene ne habitatin e tyre per te qene ne fund te gjithe happy.

Me vjen shume keq qe lexoj k’to gjera kaq te shemtuara dhe te ceketa nga ti ( me gjithe respektin qe kam per ty ) … gjithsesi une nuk kam jevgjinj komshinj ne Albania .. ama te tera k’to qe ke pershkruar ti ndodhin neper komshinj ne Albania , pra sic duket qenka Albanian lifestyle qe i paskan kopjuar tek jevgjinjte? ?so njerezit duhet qe te mesojne edhe rreth kulturave te ndryshme dhe jo vetem rreth ngjyres.

Pshm kur dy Shqiptare flasin bashke .. te tjeret ( bota pra ) mendojne qe Po zihen, kur dy Shqiptare takohen dhe puthen ne faqe ne fillim I merrnin per gay .. por eshte ceshtje kulture dhe dikur e Kane shkruajtur edhe gazetat k’tu ne lidhje me Shqiptaret .

Ps… Hap syte dhe mendjen Clark se me vjen keq per ty .
 
Edhe un si @Poker si pelqej arabet ne vecanti ,ne pergjithesi nje pjese te aziatikeve ,hane oriz me duar boboo disgusting people njerez te piste plus kultura martesat me kusherirat e kshu me radhe ,preferoj te kem komshi te bardhe ,era qe mbajn etc etc

Ne fakt kur flas per ta , per Magrebinet, nuk e kam fjalen te ngjyra, te higjena, si hane, cfare hane e gjera te tjara te tilla.
Me teper ka te bej me menyren e tyre si sillen, normat, vlerat, karakteri etj.
Mos harrojme si shqipetaret deri dje laheshin a nuk laheshin njehere ne jave. Kjo eshte tjeter ceshtje e para kulture por dhe sipas mundesive.
Mua ata me jane bere problem sepse nuk pepruthemi ne shume aspekte te menyres si mendojme sillemi etj.
Ata nuk kane qejf punen fare po fare, vetem ankohen, u duket sikur ua ke borxh per cdo gje...e ne cdo nder qe te bejne do ta nxjerrin nga hundet. Po u dhe gishtin te marrin krahun, edhe per gjera ordinere perpiqen te ta hedhin. Jane te pabese e te pafytyre pa pike fisnikerie.

Me pelqejne shume tipat psh afrikanet. Zezaket e ardhur prej andej kane komplet nje natyre tjeter. Jane shume pozitiv me nje shpirt te mire do thoja une. Njerez te tille sot ne bote nuk gjen me.

Rracat e tjera nuk i njoh por saper aziatiket do te kujtoja japonezet! Kujdes me ta se nuk ka komb qe mund te krahasohet ?

Ps: ne cdo rast nje gje eshte e sigurt qe rracisti eshte gabim, pra une e ti e te tjere si ne. ?
Sepse ne i gjykojme gjerat sipas standartit tone ....por ne fund askush nuk na garanton se standarti jone eshte ai i duhuri.
 
Shkencërisht rracat nuk ekzistojnë. Ka vetëm një, ajo humane adamite ( bilbikisht të flasim)
Njeriu ndahet në bazë të popullsisë e ambientit ku është rrit dhe edukuar.
Të urresh o të bësh diferencë vetëm nga prejardhja, ngjyra e lëkurës, niveli kulturor etj.. do thotë që problemin e ka ai që gjykon në këto parime narciste. Të diskriminohet vetëm pse ka qënë me më pak fat se "ti", që ka lindur në një vënd të pa shpresë, pa mundësi, apo pse ka një ngjyrë të ndryshme?!?

Kisha profesorin e kimisë magjyp, mjaft i pregaditur, njeri me edukatë dhe shumë i qetë. Biles, e kanë vënë spikër lajmesh në tv Lezha.
 
Kam shume miq te bardhe ne Shqiperi qe jane fqinj me jevgj. Jane ne depression prej stresit qe kane nga to. Te qelbur, te pa edukat, problematik per komunitetin, vine para oborrit tend bejne zhurme ( thua ti sikur e kane prone te vet dhe oborrin tend ) bejne zhurme ne cdo orar te dites ne shpin e tyre, por me ze te larte qellimishte qe te degjohet dhe ne shpin tende. I del gjumi ne oren 2-3 te mgjesit nga vapa, me ate rast i fusin nje tallava. Etj etj Zanush.

Kshtu jane 90% e jevgjeve ne Shqiperi. Kjo ska pike dyshimi. Te gjithe ne ktu e dime si jane. Jevgjit. Jo se i kam inat, por kto duhet medoemos te jene ne habitatin e tyre per te qene ne fund te gjithe happy.

Kam dhe une miq qe jane komshinj me jevgj, nuk kane asnje problem me to.
Kam pasur nje shok ne klase kalonim shume mire me te, te gjithe jo vetem une. Ishte nje me ne, fakti qe ishte jevg ka qene dicka qe se shihnim fare si ndryshim. Kemi shkuar shpesh dhe te shtepia e tij, na prisnin si mbreter aty.

Une pranoj qe kam nje "problem" me nje lloj komuniteti te caktuar pra une pranoj qe jam deri diku rracist ndaj tyre.
Por ti je ekstrem ...problemi jot eshte qe ti se kupton. Kjo eshte te jesh rracist i vertete ?
 
Po, jam rracist.

Nuk do kem asnjehere nje partnere jevg, nuk pranoj asnjehere te kem nje mik te ngushte jevg, nuk do pranoj asnjehere qe vajza apo djali im te martohet me jevgj. Do ja ngulis kto ide qe ne femijeri.


Po mor po serjozishte e kam per kto qe shkruj.
 
Une di qe ''Nje diell nga ngroh te gjitheve'' smund te bej dallime ✌
 
Po, jam rracist.

Nuk do kem asnjehere nje partnere jevg, nuk pranoj asnjehere te kem nje mik te ngushte jevg, nuk do pranoj asnjehere qe vajza apo djali im te martohet me jevgj. Do ja ngulis kto ide qe ne femijeri.


Po mor po serjozishte e kam per kto qe shkruj.
Shume mire ke fol
 

Postime të reja

Theme customization system

You can customize some areas of the forum theme from this menu.

Choose the color combination according to your taste

Select Day/Night mode

You can use it by choosing the day and night modes that suit your style or needs.

Welcome to the forum 👋, Guest

To access the forum content and all our services, you must register or log in to the forum. Becoming a member of the forum is completely free.